14 stycznia 2015, 14:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 7322 razy

Nikon D5500 - nowa odsłona popularnej lustrzanki

Nikon D5500 - nowa odsłona popularnej lustrzanki

Firma Nikon zaprezentowała nowy model amatorskiej lustrzanki cyfrowej oznaczony symbolem D5500. Jest to pierwszy aparat tego producenta z matrycą formatu DX wyposażony w ruchomy ekran dotykowy. Ta lekka i poręczna cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa o dużych możliwościach stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie amatorów oczekujących tego typu funkcjonalności również w konstrukcjach o bardziej konserwatywnym charakterze. W celu zapewnienia możliwości rejestrowania zdjęć o jakości jeszcze lepszej niż dotychczas, aparat wyposażono w matrycę bez optycznego filtru dolnoprzepustowego. Ponadto ma on moduł łączności bezprzewodowej zapewniający obsługę sieci Wi-Fi i ułatwiającący udostępnianie wysokiej jakości zdjęć za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Aparat Nikon D5500 to w zamierzeniu producenta doskonały wybór dla kreatywnych użytkowników, pragnących doskonalić swój warsztat fotograficzny. Sprzęt ten świetnie radzi sobie zarówno z dynamicznymi scenami, jak i ze słabym oświetleniem. Pozwala on rejestrować zdjęcia do wydruków w dużym formacie oraz efektowne filmy. Dzięki matrycy formatu DX pracującej w dużych zakresach czułości (od 100 do 25600 ISO) możliwe jest łatwiejsze uzyskanie wyrazistych zdjęć, niezależnie od warunków oświetleniowych.
 

Nikon D5500 nowa lustrzanka amatorska DX APS-C
Nikon D5500 - widok z przodu. (Fot. Nikon)

 

Znacznie lżejszy i smuklejszy od wcześniejszego modelu z tej linii aparat Nikon D5500 charakteryzuje się zwartą konstrukcją i głęboko wyprofilowanym uchwytem, który idealnie pasuje do ręki użytkownika. Dzięki ruchomemu ekranowi dotykowemu o dużej czułości aparat można obsługiwać podobnie jak smartfon, a wbudowana obsługa sieci Wi-Fi ułatwia udostępnianie wysokiej jakości zdjęć za pośrednictwem urządzenia mobilnego (komunikację ze strony smartfonu lub tabletu umożliwia aplikacja Wireless Mobile Utility dostępna dla systemów Android oraz iOS).

[kn_advert]

Teraz Twoje zdjęcia prezentują się jeszcze lepiej

Zaawansowane możliwości aparatu D5500 ułatwiają uzyskanie zamierzonych wyników. Matryca bez optycznego filtru dolnoprzepustowego (OLPF) maksymalnie wykorzystuje możliwości, jakie daje rozdzielczość 24,2 mln pikseli, zapewniając ostrość i wyrazistość subtelnych tekstur i rejestrując zdjęcia z wysoką szczegółowością. Ostrość obrazu jest zawsze precyzyjnie ustawiana za pomocą 39-polowego systemu autofokusa z dziewięcioma polami krzyżowymi w centrum kadru, a ulotne ruchy i mimikę twarzy można uchwycić w idealnym momencie dzięki funkcji zdjęć seryjnych z prędkością do 5 klatek na sekundę.
 

Nikon D5500 nowa lustrzanka amatorska DX APS-C
Nikon D5500 - widok z tyłu. (Fot. Nikon)

 

Procesor przetwarzania obrazu EXPEED 4 firmy Nikon gwarantuje błyskawiczne działanie, skuteczną redukcję szumów oraz płynne filmowanie, a tym samym większą pewność podczas rejestrowania niezapomnianych chwil i szersze możliwości obróbki uzyskanego materiału.

 

Słuchaj głosu intuicji

Nikon D5500 ułatwia kreatywną pracę. Duży ruchomy monitor można przekręcić, przechylić lub obrócić tak, aby wygodniej skomponować zdjęcia odzwierciedlające własne spojrzenie na świat, a następnie dotknąć czuły ekran dotykowy, aby ustawić ostrość w interesującym nas miejscu i wykonać zdjęcie. Dotykiem można też dostosować ustawienia aparatu, takie jak wartość przysłony, czułość ISO, czy czas otwarcia migawki. W trybie odtwarzania przeciągnięcie palcem pozwala przewijać wykonane zdjęcia, a zsuwając i rozsuwając palce, można powiększać lub zmniejszać przeglądane obrazy.
 

Nikon D5500 nowa lustrzanka amatorska DX APS-C
Nikon D5500 - widok z góry. (Fot. Nikon)

 

Z opcji sterowania dotykowego można też skorzystać podczas fotografowania przy użyciu wizjera dzięki tzw. funkcji dotykowego Fn, pozwalającej szybko dostosować najważniejsze ustawienia przesunięciem palca po ekranie. Do funkcji dotykowego Fn można przyporządkować maksymalnie osiem ustawień, takich jak pola AF, tryby pól AF, przysłona i czułość ISO. Wbudowana funkcja obsługi sieci Wi-Fi umożliwia ponadto natychmiastowe udostępnianie zrobionych zdjęć. Warto też pamiętać, że dzięki funkcji obsługi Wi-Fi można sterować aparatem zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego z odpowiednim oprogramowaniem.

 

Nieograniczona kreatywność

Nikon D5500 to uniwersalne narzędzie, pozwalające maksymalnie wykorzystać twórcze pomysły. Gdy sytuacja jest warta sfilmowania, funkcja nagrywania filmów D-Movie umożliwia nagrywanie płynnych filmów Full HD o dużej szczegółowości z prędkością do 50p/60p. Wystarczy jedno naciśnięcie przycisku zapisu wideo, aby rozpocząć rejestrację filmu o doskonałej jakości i ostrości. W celu maksymalnego zwiększenia precyzji fotografowania warto skorzystać z wizjera, aby obserwować obiekty w czasie rzeczywistym, bez opóźnienia i czynników rozpraszających.
 

Nikon D5500 nowa lustrzanka amatorska DX APS-C
Nikon D5500 z zewnętrznym mikrofonem. (Fot. Nikon)

 

Proces fotografowania aparatem D5500 jest wyjątkowo płynny, gdyż po odsunięciu wizjera od oka użytkownika zdjęcie automatycznie wyświetla się na monitorze LCD. Jeśli użytkownikowi zależy na precyzyjnym dostosowaniu parametrów obrazu, może skorzystać z ustawień Picture Control firmy Nikon drugiej generacji, pozwalających na przejęcie pełnej kontroli nad wyostrzaniem zdjęć, kontrastem, jasnością, odcieniem i nasyceniem podczas rejestrowania zdjęć i filmów. Fotograf ma do dyspozycji siedem trybów, w tym nowe ustawienie równomierne, którego efektem jest zachowanie wszystkich szczegółów oraz informacji o zakresach tonalnych w obszarach prześwietlonych i zacienionych, idealne w przypadku retuszu po sesji fotograficznej.

 

Podsumowanie najważniejszych funkcji D5500

 

Nikon D5500 dostępny będzie w sprzedaży od lutego 2015 roku. Dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i czerwonej) kosztować ma około 900 dolarów za korpus, a w wersji z obiektywem 18-55 mm 1000 dolarów. Cena na rynku polskim nie została jeszcze podana.

 

 www.swiatobrazu.pl