5 listopada 2013, 13:22
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 14759 razy

Nikon Df pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa w stylu retro - zobacz przykładowe zdjęcia

Nikon Df pełnoklatkowa lustrzanka cyfrowa w stylu retro - zobacz przykładowe zdjęcia

Nikon Df nawiązujący wyglądem do kultowych aparatów analogowych firmy Nikon w standardzie 35 mm, został wyposażony w matrycę CMOS formatu FX (36,0 x 23,9 mm) o rozdzielczości 16,2 mln pikseli oraz procesor przetwarzania obrazu EXPEED 3.

Nikon Df oferuje zakres czułości ISO 100–12 800, rozszerzalny do wartości ISO 204 800 (odpowiednik). Czas uruchamiania wynosi około 0,14 sekundy, a czas otwarcia migawki około 0,052 sekundy. Zdjęcia seryjne można rejestrować z prędkością do 5,5 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Migawka, która przetestowana pod kątem niezawodności działania przez 150 000 cykli, umożliwia fotografowanie z czasem otwarcia migawki 1/4000 s i z czasem synchronizacji z błyskiem do 1/200 s.
 
System autofocusu z 39-polowym autofocusem Multi-CAM 4800: funkcjonuje przy poziomie oświetlenia -1 EV i z obiektywami o otworze względnym f/8. Dostępne są cztery tryby pól AF, w tym śledzenie 3D. Nikon Df pozwala na  manualne ustawianie balansu bieli poprzez przypisanie punktowego balansu bieli do obszaru kadru wybranego w podglądzie na żywo. 
 
Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i 0,7-krotne powiększenie, jak również możliwość kadrowania w formacie DX z oznaczeniem w wizjerze. Nikon Df posiada duży wyświetlacz LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i rozdzielczości 921 000 punktów, który wykonano ze wzmocnionego szkła. 
 
 
 
Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia sprawdzenie zarówno położenia aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenia (obrót w przód lub w tył) na wyświetlaczu LCD. Informacja o położeniu aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej jest też widoczna w wizjerze.
 
Fotografując Nikonem Df w podglądzie na żywo, można komponować kadr, korzystając z opcjonalnych linii siatek przy współczynniku proporcji 1:1 lub 16:9. Natomiast system AF z detekcją kontrastu charakteryzuje się łatwiejszą obsługą oraz zwiększoną dokładnością i szybkością. W trybie M (manualnym) można również zatwierdzić ustawienia ekspozycji poprzez naciśnięcie przycisku podglądu.
 
Aparat Nikon Df nie został wyposażony w funkcję nagrywania filmów.
 
Nikon Df posiada układ automatycznego czyszczenia matrycy, ogranicza gromadzenie się kurzu z przodu matrycy.
 
Mechaniczne pokrętła o moletowanej powierzchni, umożliwiają m.in. niezależne ustawianie czułości ISO, trybu i kompensacji ekspozycji oraz trybu wyzwalania migawki, co pozwala sterować wszystkimi istotnymi parametrami bez konieczności korzystania z menu.
 
Korpus aparatu Nikon Df waży ok. 710 g, górna, dolna i tylna pokrywka zostały wykonane z wytrzymałego stopu magnezu. Zastosowane zostały uszczelnienia, znane z modelu Nikon D800, które zabezpieczają wnętrze aparatu przed wilgocią i kurzem. 
 
Nikonem Df można wykonać ok. 1400 zdjęć bez konieczności ponownego ładowania akumulatora (przy użyciu akumulatora EN-EL14a w trybie wykonywania pojedynczych zdjęć).
 
Korpus aparatu Nikon Df jest oferowany w dwóch klasycznych wersjach kolorystycznych: czarnej lub srebrnej z czarnymi detalami. Faktura uchwytu, mechaniczne pokrętła i płaski kształt górnego panelu nawiązują stylistyką do kultowych modeli lustrzanek analogowych firmy Nikon, takich jak F2 lub F3. Interfejs użytkownika zaprojektowano jako monochromatyczny.
 
 
 
 
Aparat wyposażono w składaną dźwignię sprzężenia światłomierza, która umożliwia bezpośrednie podłączenie do aparatu nawet klasycznych obiektywów NIKKOR innych niż AI.  Podczas fotografowania z użyciem obiektywu innego niż AI w trybie A (preselekcji przysłony) lub M (manualnym) Nikon Df umożliwia pomiar przy całkowicie otwartej przysłonie – tak samo jak w przypadku obiektywów AI. Parametry obiektywu, takie jak ogniskowa i maksymalny otwór przysłony, można łatwo definiować za pomocą prostych ustawień aparatu, pozwalając na rozpoznanie przez aparat ustawienia przysłony i obliczenie prawidłowej ekspozycji.
 
 
 
Wbudowane narzędzia 
 
Tryb cichego wyzwalania migawki umożliwia dyskretne wykonywanie zdjęć dzięki znacznemu wyciszeniu dźwięku pracy mechanizmu powrotu lustra podczas rejestrowania serii zdjęć. 
 
Tryby kadrowania: format DX i współczynnik 5:4. Tryb kadrowania w formacie DX może być wybierany automatycznie po zamocowaniu obiektywu formatu DX. 
 
Tryb HDR umożliwia zarejestrowanie jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym wyzwoleniem migawki. Zakres ten można poszerzyć do ±3 EV w celu uzyskania różnych efektów, pełnego nasycenia i przejść tonalnych, z opcją dostosowania płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności. 
 
Aktywna funkcja D-Lighting automatycznie zachowuje szczegóły zarówno jasnych, jak i ciemnych obszarów, umożliwiając uzyskanie efektownych zdjęć z naturalnym kontrastem podczas fotografowania bardzo kontrastowych scen.
 
Menu retuszu: obejmuje opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są też efekty filtrów, takie jak Skylight, Wzmocnienie koloru, Cross Screen i filtry zmiękczające. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka.
 
Ustawienia Picture Control: pozwalają dostosowywać wygląd, zdjęć dzięki dokładnej regulacji parametrów (takich jak ostrość, nasycenie czy odcień) przed wykonaniem zdjęcia. 
 
Nikon Df sprzedawany jest w zestawie ze specjalną wersją popularnego obiektywu firmy Nikon: AF-S  50 mm f/1,8G NIKKOR. Wersja specjalna charakteryzuje się wykończeniem w stylu retro, dopasowanym do korpusu aparatu. 
 
Nikon Df  będzie sprzedawany w cenie 2749 dolarów (ok. 8500 zł) oraz 2999 dolarów (ok. 9300 zł) w zestawie z obiektywem AF-S  50 mm f/1,8G.
 
 
135 mm, 1/400 s, f/8, 3200 ISO
50 mm, 1/1250 s, f/8, 100 ISO
105 mm, 1/320 s, f/8, 400 ISO
122 mm, 1/400 s, f/4, 1000 ISO
185 mm, 1/500 s, f/5.6, 1000 ISO
1456 mm, 1/1000 s, f/4, 100 ISO
 
58 mm, 1/3200 s, f/1.4, 100 ISO
 
 


www.swiatobrazu.pl