28 września 2021, 13:49
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1675 razy

Nikon miał mieć początkowo nazywać się jak gumy do żucia

Nikon miał mieć początkowo nazywać się jak gumy do żucia

W początkach historii jednych z najbardziej znanych aparatów na świecie i bez wątpienia kultowej marki jaką jest Nikon, sprzęt tego producenta miał nosić inną nazwę - Była by to drobna różnica, ale zmieniałaby zupełnie wydźwięk nazwy słynnych lustrzanek. Niewiele zabrakło aby Nikon nazywał się… Nikorette

Złożona historia nazwy Nikon

Historia marki Nikon rozpoczyna się od obiektywu do aparatów lotniczych Aero-Nikkor, który powstał w 1933 roku. Co ciekawe już od tego momentu nazewnictwo obiektywów tego producenta pozostaje niezmienione. Bardziej zawile wyglądała jednak historia nazwy samej marki aparatów. 
 
nikon
 
Niewiele brakowało, aby historia fotografii potoczyła się inaczej, i dziś popularnymi aparatami byłyby Nikorette.
 
Po wojnie na Pacyfiku w 1946 roku firma rozpoczęła produkcję aparatów. Od samego początku niewielki aparat był projektowany pod wstępną nazwą Nikorette, która była oparta na skrócie oficjalnej nazwy producenta Nippon Kogaku Kogyo. Bazą było więc Nikko, a twórcy aparatu postanowili dodać jeszcze "ette", co miało wskazywać, że jest to mały aparat. 
 
Szybko uznano jednak, że nazwa Nikorette nie brzmi najlepiej i postanowiono pozostać przy samym Nikon. Nazwa ta powstała na bazie wspomnianego już Nikko i po dodaniu "N", którego użyto po prostu po to, aby nazwa aparatów brzmiała lepiej. Dodatkowo początkowo N na końcu Nikko miało wskazywać na aparaty, a R na obiektywy. Ostatecznie jednak w nazwie aparatów zrezygnowano z podwójnego "R" i tak oto mamy kultowego Nikona. 
 
Nazwę Nikorette można kojarzyć z marką gumy nikotynowej, która pomaga w rzuceniu palenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że gdyby Nikon pozostał przy tej pierwotnej nazwie, prawdopodobnie Nicorette (tak nazywają się gumy dla palaczy) nazywałyby się inaczej, gdyż pojawiły się one na rynku długo po powstaniu producenta aparatów czyli w 1978 roku.
 
Co ciekawe Nikon nazywał się oficjalnie Nippon Kogaku Kogyo aż do 1988 roku. Widać więc, że liczba zawiłości związanych z nazwą kultowych lustrzanek jest znaczna. Dobrze więc, że ostatecznie posługujemy się prostym i elegancko brzmiącym Nikon. 


www.swiatobrazu.pl