12 listopada 2020, 10:07
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3498 razy

Nikon oficjalnie wprowadza oprogramowanie do obsługi kamer internetowych

Nikon oficjalnie wprowadza oprogramowanie do obsługi kamer internetowych

Nikon opublikował oficjalnie pełną wersję swojego bezpłatnego oprogramowania umożliwiające wykorzystanie kompatybilnych bezlusterkowców i lustrzanek tego producenta jako kamer internetowych. Aby móc zastosować aparat Nikona jako kamerę internetową należy go podłączyć za pomocą kabla USB i zainstalować opisywaną aplikację dostępną na komputery z systemem Windows lub macOS.

Aparat Nikon jako kamera internetowa dzięki nowemu oprogramowaniu

Oprogramowanie zostało pierwotnie uruchomione latem w wersji beta i współpracowało jedynie z komputerami Windows. Po opublikowaniu podobnego oprogramowania przez Canona, FujiFilm, Panasonica i wielu innych producentów sprzętu fotograficznego, Nikonowi nie pozostawał nic jak tylko zaproponować własne rozwiązanie. Całkiem szybko producent ten ogłosił, że pracuje także nad wersją dla komputerów Apple.
 
Tak więc właśnie nadeszła chwila premiery oficjalnej wersji aplikacji Webcam Utility Software 1.0.0., z której funkcjonalności będą mogli cieszyć się zarówno użytkownicy komputerów z Windowsem, jak i macOS. Aby skorzystać z oprogramowania konieczne jest korzystanie ze zgodnego aparatu Nikon, połączenie go z komputerem za pośrednictwem kabla USB i posiadanie zgodnego oprogramowania do wideokonferencji (aktualnie obsługiwane są Zoom, Google Meet, Facebook Messenger i Skype). Aparat będzie wymagał przy tym zasilania za pomocą akumulatora lub z sieci. 
 
Zgodne aparaty obejmują wszystkie bezlusterkowce Nikona (w tym Z7 II i Z6 II), a także kilka lustrzanek, takich jak D6, D850, D780, D500, D7500, D5600, D5, D810, D750, D7200, D5500, D5300 i D3500. Szkoda że pomimo faktu dodania do listy obsługiwanych urządzeń modelu D3500 Nikon nie zaproponował obsługi aparatów z serii Coolpix. 
 
Nikon Webcam Utility
 
Źródło: Nikon
 
Oprogramowanie można pobrać z oficjalnej strony Nikona. Tam też znajdują się pełne wymagania sprzętowe. 
 
 


www.swiatobrazu.pl