Nocne światła śpiącej Wenecji - piękne zdjęcia francuskiego fotografa

Nocne światła śpiącej Wenecji - piękne zdjęcia francuskiego fotografa

Sceny ze współczesnej Wenecji obejmują zwykle tłumy zwiedzających, tłoczących się w otoczeniu wielowiekowej architektury. Jednak francuski fotograf, Thibaud Poirier, zdołał odnaleźć spokojniejsze dla zwykłe oblężonego turystami miasta chwile. Podczas weekendowej wycieczki minionej zimy, Poirier starał się uchwycić ponadczasowość Wenecji. W swojej serii zdjęć zamknął w kadrze jej nocne światła, spokojne wody kanałów i piękną architekturę, w której odbija się bogata historia.Thibaud Poirier wyjaśnia, że ​​użył Google Maps do zlokalizowania skrzyżowań mostów i kanałów, a następnie zbadał pieszo wskazane obszary. Wbrew pierwszym skojarzeniom widza, fotograf  wykonał wszystkie zdjęcia na lądzie, z mostów, półek i ślepych uliczek, a nie z wody.

Nocne światła śpiącej Wenecji

Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
Nocne światła
Fot. Thibaud Poirier
 
 
Wskazówka Harolda Davisa 
 
Fotografowanie miast nocą bywa pasjonujące, ale pojedyncze budynki także mogą być świetnym, pełnym dramatyzmu tematem dla nocnego zdjęcia.
 
Gdy tylko zapada wieczór, we wszystkich oknach zapalają się światła. Dla patrzącego z zewnątrz jest to widok nacechowany odrobiną melancholii, a gdy tematem zdjęcia uczynisz pojedyncze oświetlone okno w ciemnym budynku, możesz uzyskać niezmiernie romantyczną lub tajemniczą aurę.
 
W miarę jak mrok gęstnieje, zmienia się wygląd domów. Nie widzisz już architektury. Widzisz tylko grę światła na fasadach, wzory rysowane przez cienie. Z niewielkimi wyjątkami nocne oświetlenie budynków nie jest przez nikogo planowane, to raczej szczęśliwy traf, gra przypadku. Nie można przewidzieć, jakie zestawienie oświetlonych okien pojawi się w kadrze; można tylko ocenić, jak suma tych świateł oraz wynikające z nich kontrasty jasności i mroku posłużą komponowaniu ujęcia.
 
Fotografia oświetlonego budynku wykonana nocą z zewnątrz zawsze nasuwa widzowi pytanie: "Co tam się może dziać?". Zwłaszcza gdy oświetlone jest tylko jedno okno.
 
Dla pozyskania intrygującego nocnego zdjęcia kluczowe bywa znalezienie dobrego, przykuwającego uwagę obiektu pierwszoplanowego. Odpowiedni budynek może świetnie nadawać się do tego celu.
 
Sam jestem wielbicielem nocnych pejzaży bez najmniejszego śladu obecności człowieka. Jednak ponad wszelką wątpliwość nocne zdjęcia budynków i rozmaitych konstrukcji miewają szczególnie silny emocjonalny wydźwięk — zwłaszcza gdy pokazane na nich twory cywilizacji zostaną skontrastowane z ogromem nocnego nieba, które podkreśla ich znikomość.
 
Często odwiedzasz nowe miasta? Nie zapomnij wyjść z aparatem na nocny spacer.
 
Dowiedz się więcej i fotografuj miasto nocą.
 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 5

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Warte uwagiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

zwierciadło nieba cz.4 .... ... Łąki Henrykowskie. Tomaszów Maz. Młody piłkarz Mama nic takiego nie mówiła.... O poranku..3