20 kwietnia 2022, 14:05
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1309 razy

Nowa technologia zmieni zestaw zdjęć w scenę 3D w kilka sekund

Nowa technologia zmieni zestaw zdjęć w scenę 3D w kilka sekund

Technologia Instant NeRF od NVIDIA to model renderowania neuronowego, który może wytworzyć scenę 3D z danych wyjściowych 2D w ciągu kilku sekund i robiąc to w czasie zaledwie milisekund.

Sztuczna inteligencja tworzy grafikę 3D ze zdjęć 2D w milisekundy

Proces ten znany jest jako renderowanie odwrotne i pozwala sztucznej inteligencji przybliżyć zachowanie światła w czasie rzeczywistym, co można wykorzystać do przekształcenia kolekcji nieruchomych obrazów w cyfrową scenę 3D w ciągu kilku sekund. Zespół badawczy firmy NVIDIA opracował opracował metodę, która umożliwia wykonanie zadania niezwykle szybko - niemal natychmiast - co czyni go jednym z pierwszych tego rodzaju modeli, które mogą łączyć ultraszybkie trenowanie sieci neuronowych i szybkie renderowanie. 

Technologia NeRF w dużym uproszczeniu wykorzystuje sieci neuronowe do generowania obrazów 3D na podstawie kilku źródłowych obrazów 2D. Sieć neuronowa wymaga kilkudziesięciu zdjęć zrobionych z różnych pozycji wokół sceny. W przypadku scen, która zawiera ludzi czy inne ruchome obiekty takie ujęcia muszą być wykonane możliwie najszybciej. W sytuacji gdy przerwy pomiędzy czasem wykonania zdjęć źródłowych będą zbyt duże wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz 3D może być rozmyty. 
 
Dzięki informacjom o zachowaniu światła technologia NeRF wypełnia puste miejsca pomiędzy poszczególnymi zdjęciami źródłowymi 2D. Wersja opracowana przez NVIDIA działa tak szybko, że jest właściwie natychmiastowa. Jest to jak dotąd najszybciej działająca technika NeRF, ponieważ może renderować scenę 3D w ciągu milisekund po dostarczeniu poprawnych danych wejściowych. 
 
NVIDIA twierdzi, że technologia Instant NeRF może być wykorzystywana do tworzenia awatarów, a nawet pełnych scen dla wirtualnych światów. Aby oddać hołd początkom Polaroida i nawiązać do natychmiastowości w tworzeniu fotografii, zespół NVIDIA odtworzył kultowe zdjęcie Andy’ego Warhola wykonującego zdjęcia natychmiastowe, przekształcając je w scenę 3D. 
 
Przed wynalezieniem NeRF tworzenie sceny 3D zajmowało wiele godzin w zależności od złożoności i rozdzielczości. Dodanie sztucznej inteligencji zdecydowanie przyspieszyło sprawę, ale Instant NeRF skraca czas renderowania 1000-krotnie. 
 


www.swiatobrazu.pl