25 sierpnia 2021, 16:14
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1226 razy

Nowy gatunek meduzy sfotografowany 700 metrów pod wodą

Nowy gatunek meduzy sfotografowany 700 metrów pod wodą

W ramach projektu North Atlantic Stepping Stones kamera sfotografowała potencjalnie nieznaną lub nieopisana wcześniej czerwoną meduzę z rodzaju Poralia - Udało się ją zobaczyć dzięki pięknej fotografii, wykonanej prawie 700 metrów pod powierzchnią wody.

Fotografie podwodne nieznanego wcześniej nauce gatunku

Nieopisany gatunek to termin, którego naukowcy używają do klasyfikowania stworzenia, które nigdy nie otrzymało określonej nazwy w oficjalnej publikacji naukowej. Quinn Girasek będąca stażystką i stypendystką National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) z organizacji NOAA Ocean Exploration prowadzi badania, które mają pogłębić wiedzę na temat niezbadanych wcześniej siedlisk oceanicznych. Jej projekt badawczy koncentruje się na obfitości organizmów zamieszkujących głębiny w zakresie od 200 do 1000 metrów pod powierzchnią wody w Oceanie Atlantyckim wokół Prądu Zatokowego. 
 
fotografia podwodna
 
Nieznana wcześniej meduza z rodzaju Poralia
 
Czerwona meduza jest jednym z gatunków, które badaczka skatalogowała w ramach swoich badań. Ta piękna czerwona istota z rodzaju Poralia jest opisywana jako wcześniej nieznany nauce gatunek. Była widziana podczas trzeciego nurkowania 20 ekspedycji North Atlantic Stepping Stones na głębokości około 700 metrów pod powierzchnią wody.
 
Podwodna aparatura ROV Deep Discoverer zbiera próbki i pozwala zajrzeć w głębiny. Sprzęt jest zdolny do nurkowania nawet na głębokości 6000 metrów pod powierzchnią wody. Wykorzystuje do 20 diod LED, które są w stanie uzyskać światło o jasności 150 000 lumenów w ciemnych głębinach oceanu. 
 
fotografia podwodna
 
W trakcie 20 ekspedycji North Atlantic Stepping Stones pobrano w sumie cztery próbki przy użyciu aparatury ssącej zamontowanej w zdalnie sterowanym pojeździe nurkującym ROV Deep Discoverer. Urządzenie ma wymiary 3x2x2,59 m. 
 
W trakcie tej ekspedycji zaobserwowano także wiele innych stworzeń, które zamieszkują głębiny. Ten nieprzystępny, obcy człowiekowi świat, bez światła, za to pełen wody to dom dla wielu zdumiewających gatunków. Pewnie wiele z nich jest jeszcze nieopisanych i czeka na odkrycie. 
 


www.swiatobrazu.pl