12 października 2023, 12:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4711 razy

Nowe zdjęcia pokazują, jak ogromny jest największy wulkan w Układzie Słonecznym

Nowe zdjęcia pokazują, jak ogromny jest największy wulkan w Układzie Słonecznym

Olympus Mons jest naprawdę gigantycznym wulkanem - Gdyby człowiek stanął na jego szczycie to… nie wiedziałby nawet, że znajduje się na wzniesieniu, gdyż dookoła po horyzont rozpościerałby się widok tej monumentalnej góry. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowe zdjęcia Olympus Mons wykonane przez marsjański orbiter Mars Express. Pomagają one w zrozumieniu, jak ogromnym tworem jest ten wulkan.

Zdjęcia umożliwiają zrozumienie, jak ogromnym wulkanem jest Olympus Mons

Na Marsie znajduje się największe wzniesienie i wulkan w całym Układzie Słonecznym. To Olympus Mons, który został po raz pierwszy dostrzeżony przez należącą do NASA sondę Mariner 9. Ta monumentalna góra osiąga wysokość aż 23,6 km, co sprawia, że jest 2,5 razy wyższa od dachu Ziemi czyli Mount Everest. 
 
 
Olympus Mons sfotografowany przez Mars Express i przetworzony przez Andrea Lucka
 
 
Krater Yelwa w pobliżu wulkanu Olympus Mons. / Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna
 
 
Zbocza wulkanu Olympus Mons. / Źródło: Europejska Agencja Kosmiczna
 
Zdjęcie ukazujące cały Olympus Mons może nie oddawać jego potęgi. Zbocza wulkanu wznoszą się tylko o kilka stopni na przestrzeni kilku kilometrów, stąd rozciągają się naprawdę ogromnej przestrzeni. Olympus Mons obejmuje większy obszar niż cały łańcuch wulkanów tworzących Hawaje. Wędrowiec przemierzający jego zbocze mógłby nie być świadom, że "wspina" się po tej górze. 
 
Najnowsze zdjęcia tego obszaru przygotowane przez sondę Mars Express pokazują jak naprawdę masywnym tworem jest ten wulkan. Na jednym z obrazów widać krater Yelwa, który jest położony ponad 1000 kilometrów od szczytu Olympus Mons. Jego średnica wynosi 8 kilometrów. Według najnowszych badań dolne zbocza Olympus Mons zawaliły się około 100 milionów lat temu. 
 
Chociaż topografia Ziemi i Marsa bardzo się od siebie różni, to jednak można znaleźć wiele podobieństw. Przykładem są osuwiska wokół Olympus Mons, które przypominają te, jakie można zobaczyć na Hawajach czy Wyspach Kanaryjskich. Oczywiście mają one dużo mniejszą skalę niż w przypadku marsjańskiego super wulkanu. 
 
Opublikowane zdjęcia zostały wykonane za pomocą kamery HRSC, którą jest wyposażona sonda Mars Express. To kamera stereofoniczna o wysokiej rozdzielczości, która jest w stanie zobrazować całą planetę w kolorze i w trójwymiarze. Jej rozdzielczość wynosi około 10 metrów. 
 


www.swiatobrazu.pl