19 września 2008, 19:32
Autor: Teresa Świtkiewicz
czytano: 4162 razy

Nowości w Mamiya

Nowości w Mamiya

Mamiya to prawdziwa legenda fotografii. Od kilkudziesięciu lat wielu fotografów wybiera właśnie tę markę. Aparaty średnioformatowe są większe od lustrzanek małoobrazkowych, co jednak idzie w parze ze skokiem jakościowym pod względem wielkości kadru, jak i klasy efektów końcowych. Mamiya poinformowała, że już w przyszłym tygodniu na targach Photokina zaprezentuje nową 22-megapikselową ściankę średnioformatową o oznaczeniu ZDb, prawdopodobnie następce wersji ZD. Tymczasem zaprezentowała już dwa nowe obiektywy do Mamiya z serii Sektor D i adapter 4x5 cala do Mamiya ZD.

22-megapiskelowa ścianka ZDb współpracuje z modelami Mamiya 645AFD/II/III, RZ67Pro-SD i RB67Pro-IID. Wielkość matrycy jest dokładnie dwukrotnie większa od pełnej klatki małego obrazka. Zapowiedziany został bufor, który będzie w stanie zapisać 22 zdjęcia formatu RAW. Ścianka będzie obsługiwać karty SDHC o pojemności do 32 GB. Pod koniec tego poznamy cenę i datę wprowadzenia produktu na rynek.

Mamiya ZDb

 


Dwa zaprezentowane obiektywy Sekor AF 80 mm f/2.8 D L/S i Sekor AF 45 mm f/2.8 D współpracują zarówno z cyfrową średnioformatową lustrzanką, jak z Mamiya 645AFD II, Mamiya 645AFD III.
Pierwszy z nich to obiektyw z autofokusem, który ma zintegrowaną migawkę listkową pracującą w zakresie od 1/800 sekundy do 16 sekund. Możliwa jest synchronizacja błysku ze wszystkimi czasami, jakie ta migawka zapewnia.

 

Sekor AF 80 mm f/2.8 D L/S

 


Drugi obiektyw Sekor AF 45 mm f/2.8 D to szerokokątny obiektyw skonstruowany z 8 elementów w 7 grupach (6 z nich wykonanych jest ze szkła niskodyspersyjnego, które obniżają poziom aberracji chromatycznej). Wyposażony został w 16- bitowy procesor, dzięki któremu komunikacja z korpusem odbywa się sprawnie.

Sekor AF 45 mm f/2.8 DAdapter pozwala na podłączenie i wykorzystanie na przemian aparatu analogowego z cyfrowym. Adapter kompatybilny jest z korpusem aparatów formatu 4x5 cala z uchwytem na błonę 4x5 oraz ze ścianką Mamiya ZD Black. Posiada włącznik zasilania, złącze sync, wężyk spustowy. Waży 1000 gramów a jego wymiary to 256 mm x 134 mm x 42,4 mm.

 

adapter

 

 

adapter

 Producent, niestety, nie podał jeszcze ceny ani informacji od kiedy obiektywy i adapter można będzie kupić.


 

 

 

 

 Źródło: Mamiya

 

 

 

 

 

 www.swiatobrazu.pl