15 czerwca 2008, 12:41
Autor: Anna Cymer
czytano: 14495 razy

Nowy kalendarz Pirelli z polską modelką

Nowy kalendarz Pirelli z polską modelką

Choć do końca roku jeszcze trochę, w sieci już pojawiły się pierwsze informacje o nowej edycji słynnego Kalendarza Pirelli. Dla nas jedna z nich jest szczególnie interesująca – do zdjęć pozować będzie polska modelka.

Jedno z najbardziej udanych dzieci światowego marketingu – kalendarz reklamujący firmę oponiarską (czy ktoś pamięta, kiedy ostatnio pokazano w nim opony?) co roku wywołuje emocje. Jednych zachwycają roznegliżowane modelki, innych wciąż zadziwia, jak ze zwykłego kalendarza można zrobić przedmiot traktowany jak ekskluzywne dzieło sztuki. Faktem jest jednak, że co roku firma pilnie strzeże nazwiska fotografa, który dla niej pracuje (co roku inny), oraz koncepcji, w jakiej będą wykonane kolejne zdjęcia. I tak samo co roku przecieki emocjonują jeszcze bardziej niż oficjalne komunikaty. A od kiedy istnieje internet, każdy przeciek jest natychmiast znany na całym świecie.
 


Peter Beard na planie zdjęciowym, źródło: www.menstyle.it

Kalendarz Pirelli 2009 będzie składał się ze zdjęć w stylistyce afrykańskiej. Według różnych źródeł zdjęcia powstają w Botswanie lub Ugandzie (a może i tu, i tu?), a ich autorem jest Peter Beard. Amerykański fotograf ma ogromne doświadczenie w fotografowaniu Afryki – robi to od blisko 30 lat. Zajmuje się zarówno robieniem zdjęć zwierzętom, jak i krajobrazom afrykańskim. Ma na swoim koncie również projekty, opowiadające o zamieszkujących Afrykę ludziach i ich kulturze. Czarny Ląd nie ma przed nim tajemnic, a że i w fotografii mody Beard ma spore doświadczenie, wyzwanie Pirellego raczej go nie przerośnie.

Pierwsza oficjalna informacja o nowym kalendarzu ukazała się w ostatnim numerze włoskiego „Vanity Fair”. To tam opublikowano fotografie z planu zdjęciowego i wymieniono nazwiska pozujących modelek. Panie, odziane w cętkowane skóry i drewnianą biżuterię, będą bujały się na kłach słoni, wylegiwały się w błocie obok hipopotamów i zwisały z gałęzi egzotycznych drzew. Wśród nich znajda się mniej i bardziej znane modelki – Mariacarla Boscono, Daria Werbowy, Randal Moore, Lara Stone, Emanuela De Paula, Isabeli Fontana. 


Jedno z "afrykańskich" zdjęć Petera Bearda, www.peterbeard.com

Jednak najbardziej Polaków elektryzującą wiadomością jest na pewno ta, że jedną z pozujących do zdjęć została też Małgorzata Bela, Polka, od lat pracująca zagranicą jako modelka. Bela ma na koncie udział w pokazach i sesje reklamowe dla najlepszych domów mody i firm kosmetycznych, jest znana i chętnie fotografowana w kolorowych magazynach (pracowała dla takich marek, jak Louis Vuitton, Jil Sander, Donna Karan, Chloe, Versace, Gucci, Calvin Klein, Valentino). Jakiś czas temu Bela zaczęła też karierę aktorską – m.in. w 2004 roku zagrała główną rolę w filmie Ono, rok później zagrała w filmie w Karol - człowiek, który został papieżem.


Małgorzata Bela w filmie Ono

Dla modelki propozycja pozowania do zdjęć do kalendarza Pirelli jest wyróżnieniem i prestiżem. Bela jest pierwszą Polką, która w tym projekcie bierze udział – z tym większą niecierpliwością polscy fani kalendarza czekają na koniec roku.

Więcej zdjęć Petera Bearda można zobaczyć na www.peterbeard.comwww.swiatobrazu.pl