O fotografii zawodowej i kryzysie z Zdzisławem Słomskim rozmawia Anna Cymer

O fotografii zawodowej i kryzysie z Zdzisławem Słomskim rozmawia Anna Cymer

Anna Cymer: Czy kryzys ekonomiczny, o którym mówi się dziś na całym świecie, dotknął też branżę fotograficzną?

Zdzisław Słomski: Ależ oczywiście, że tak. Ponadto ma on jeszcze wielopłaszczyznowe inne skutki uboczne. Aspekt ekonomiczny, w sensie wzrostu cen sprzętu, możemy przeczekać, nasz nowy wymarzony aparat kupimy później, a zamiast tego popracujmy.... nad naszą "głową", wszak to Nią właśnie, a Nie palcem wskazującym prawej dłoni fotografujemy. Jest okazja do tego, by zamiast inwestować w sprzęt, zainwestować w samych siebie.
Formy mogą być różne: od samokształcenia po udział w kursach, warsztatach, plenerach, a ostatnio usłyszałem o bardzo interesującej formie pod nazwą Turniej Fotograficzny.


Anna Cymer: Czy kryzys ekonomiczny, o którym mówi się dziś na całym świecie, dotknął też branżę fotograficzną?

Zdzisław Słomski: Ależ oczywiście, że tak. Ponadto ma on jeszcze wielopłaszczyznowe inne skutki uboczne. Aspekt ekonomiczny, w sensie wzrostu cen sprzętu, możemy przeczekać, nasz nowy wymarzony aparat kupimy później, a zamiast tego popracujmy.... nad naszą "głową", wszak to Nią właśnie, a Nie palcem wskazującym prawej dłoni fotografujemy.  Jest okazja do tego, by zamiast inwestować w sprzęt, zainwestować w samych siebie.
Formy mogą być różne: od samokształcenia po udział w kursach, warsztatach, plenerach, a ostatnio usłyszałem o bardzo interesującej formie pod nazwą Turniej Fotograficzny(czytaj więcej).

A.C.: Czy łatwo dziś być zawodowym fotografem, kimś, dla kogo fotografia nie jest hobby a zawodem? Czy to się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat? Jest łatwiej, trudniej?

Z.S.: Zmieniło się i to bardzo. Jest trudniej, i nie mam na myśli aspektów ekonomicznych tego zawodu. To co najbardziej dotknęło fotografów w tym kraju to deprecjacja tego zawodu w kategoriach społecznych. W świecie pędu i przedmiotu jednorazowego użytku, takim przedmiotem stała się również fotografia. Zadajmy pytanie: Kim dawniej był fotograf ? Aby odpowiedzieć na nie przytoczę moją krótką, i z tego powodu trochę uproszczoną historię zawodu fotografa w ujęciu socjologicznym. Zobrazuje ona to o czym rozmawiamy. Dawniej fotograf był MAGIEM, miał swój totem, dużą drewnianą skrzynkę na trójnogu, czarował coś przy niej przykryty dużą czarną szmatą, by potem pokazać ten "owoc czarów" wzbudzając powszechny zachwyt. Gdy KODAK rzucił, "Ty tylko naciśnij spust, my zrobimy resztę za Ciebie" wiele z tej magii stało się udziałem posiadaczy kliszaków, ale fotograf nadal był potrzebny by te klisze wywołać zgodnie z zamówieniem: "po jednej odbitce z dobrych klatek poproszę!" A dzisiaj w dobie, gdy każdy może posiadać cyfrowe urządzenia do rejestracji obrazu - komu potrzebny jest fotograf? Nadal zaznaczam, że to uproszczona historia.
Lecz proszę zwrócić uwagę na określenie, którego użyłem - "cyfrowe urządzenia do rejestracji obrazów"-  opinia powszechna pojawienie się tych urządzeń nazwała to tak: każdy umie fotografować, to przecież takie proste, (i tu argument koronny do fotografa)  przecież filmu Pan nie potrzebuję.
W takich sytuacjach zauważmy dobitnie: nie fotografować a rejestrować obrazy, nie mylmy ze sobą tych dwóch, jakże różnych, umiejętności.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem