O opakowaniu dla fotografii

O opakowaniu dla fotografii

Dziś nie będzie o zdjęciach – ale za to napiszę o ich opakowaniu, czyli architekturze muzeów. To temat głośny od lat na świecie, od niedawna także w Polsce. Jednak z całkiem innych powodów.


W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu do końca listopada można oglądać pokaz modeli i planów architektonicznych dla budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To bardzo głośny projekt – sądzę, że słyszeli o nim też ci, który nie interesują się architekturą. Niestety, głośno o projekcie stało się głównie z powodu towarzyszących mu konfliktów i kompromitacji różnych stron, biorących udział w tej inwestycji.
Los i konkursu na gmach Muzeum, i późniejsze losy pracy, która ten konkurs wygrała, można bez kłopotu znaleźć w większości gazet. I ja już nie raz o MSN pisałam – nie tylko ze względu na swoje architektoniczne zainteresowania.
Projekt budowy w stolicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej – pierwszej placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia, na światowym poziomie (Muzeum Narodowe, Zachęta czy CSW to zupełnie inna liga) rozpalił emocje wielu ludzi. Bo jedni, nawet ci osobiście sztuką niezainteresowani, rozumieją, że europejska stolica bez dobrego muzeum to dziś – mówiąc oględnie – wstyd i zacofanie. Że muzeum sztuki nowoczesnej to nie tylko miejsce, do którego chodzą „lansować się” studentki ASP albo inne snoby. To miejsce, które podnosi prestiż miasta na wszystkich polach, które pokazuje, że cywilizacyjnie miasto stanęło już na wyższym poziomie (bo zaczyna myśleć o estetyce i kulturze, a nie tylko o doraźnych i przyziemnych sprawach). Jest też inna grupa – przekonanych o tym, że budowa muzeum to wyrzucanie w błoto pieniędzy, które można by było przeznaczyć na budowę dróg lub dokarmienie biednych. Z takim populistycznym i krótkowzrocznym spojrzeniem, niestety, trudno dyskutować, bo łatwo zabrnąć w ślepy zaułek opinii, że wszystkie pieniądze świata powinny być na takie właśnie cele przeznaczane. Kontrowersje, które jednak pojawiły się i wciąż pojawiają w związku z budową warszawskiego Muzeum, to woda na młyn przeciwników jego powstania. Dlatego tym bardziej bolą i niepokoją te wszystkie zdarzenia.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem