10 maja 2021, 11:20
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 981 razy

Poznaj obiektyw z mocowaniem Nikon F o polu widzenia 360 stopni

Poznaj obiektyw z mocowaniem Nikon F o polu widzenia 360 stopni

Duet projektantów stworzył pierwszy w swoim rodzaju obiektyw, które może pozwala na rejestrowanie sferycznych zdjęć i wideo 360 stopni bez konieczności łączenia obrazów w post produkcji. Obiektyw może być stosowany z każdą konwencjonalną kamerą lub aparatem.

Niezwykły obiektyw o polu widzenia 360 stopni

Rob Englert i Meyer Giordano to dwaj doświadczenie projektanci przemysłowi i cyfrowi, którzy w szczególności zainteresowani są rzeczywistością rozszerzoną (AR) i wirtualna rzeczywistością (VR). Współpracowali z takimi markami jak Bose, Chobani, KODAK czy RIDGID. Wspólnie opracowali wyjątkowy obiektyw, które jest w stanie zapewnić pole widzenia wynoszące 360 stopni. 
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
 
To, co czyni wyjątkowym ten instrument optyczny to fakt, że ten obiektyw może dostarczać obrazy 360 stopni bez konieczności ich zszywania w post produkcji. Zazwyczaj takie obrazy wykonuje się na podstawie bazowych materiałów rejestrowanych przez kilka aparatów czy kamer lub kilka obiektywów. W przypadku tego instrumentu wystarczy tylko wykonywać zdjęcia czy nagrywać filmy tak jak przy pomocy tradycyjnych obiektywów.
 
Pomysł stworzenia tego obiektywu zrodził się na podstawie osobistych doświadczeń, gdy Rob Englert stracił młodszego brata. Ten tragiczny moment zdarzył się jeszcze zanim świat zawojowała fotografia cyfrowa, stąd nie pozostało po bracie zbyt wiele nagrań. To zmotywowało inżyniera do wykorzystania swoich pomysłów i umiejętności do tworzenia sprzętów, które pozwolą na zapisywanie wszystkich chwil. 

 
Pierwotnie nowatorski obiektyw powstał w ramach prac duetu nad technologiami AR i VR. Inżynierowie pracowali obrazami 3D w oparciu o kamery rejestrujące przy pomocy wielu obiektywów i zaawansowanej obróbki. Ostateczny obraz był łączeniem różnych materiałów. Niestety pomimo bardzo drobiazgowej pracy czasami widoczne były miejsca łączeń źródłowych ujęć. 
 
Chcąc ulepszyć ten proces, mężczyźni doszli do wniosku, że najlepiej byłoby opracować pojedynczy obiektyw. Początkowo obiektyw powstał w oprogramowaniu 3D jako model. Próby w aplikacji przyniosły zadowalające efekty, stąd po kilku próbach i błędach udało się opracować fizycznie istniejący prototyp. Ostatecznie przy współpracy z profesjonalistami zajmującymi się na codzień optyką udało się stworzyć gotowy obiektyw. 
 
Aby uzyskać pole widzenia równe 360 stopni w uproszczeniu inżynierowie połączyli tradycyjny obiektyw typu rybie oko 180 stopni ze zwierciadłem, które działa niczym peryskop pozwalając spojrzeć także "za aparat". Obecnie na konstrukcję obiektywu składa się 12 elementów. Jest ona tak samo oryginalna i unikatowa jak sam obiektyw.
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
Obiektyw jest stworzony ze specjalistycznych tworzyw, które pozwalają na projektowanie złożonych form asferycznych niezbędnych do stworzenia tego nietypowego obiektywu. Te tworzywa mają podobne właściwości do szkła a jednocześnie są znacznie lżejsze i łatwiejsze do kształtowania. Znalazły uznanie w świecie optyki, gdyż są wykorzystywane także do tworzenia narzędzi naukowych, takich jak np. teleskopy kosmiczne. 
 
Duet zdecydował się na mocowanie Nikon F, gdyż można stosunkowo łatwo dostosować do większości powszechnych standardów, co ułatwia fotografom i filmowcom skorzystanie z obiektywu ze sprzętem, który już posiadają. Obiektyw ma stałą przysłonę f/8 i ogniskową 1 mm. Jego wymiary to 150 mm szerokości i 189 milimetrów długości. Jego waga wynosi 1,8 kg. 
 
obiektyw 360
 
Źródło: Rob Englert i Meyer Giordano
 
Obecnie soczewki te wykonywane są bardzo wolno, gdy tworzone są pojedynczo i montowane ręcznie. To także wpływa na dość wysoki koszt takiego obiektywu. Jednak przy dużym zamówienie duet inżynierów twierdzi, że formowanie większości elementów mogłoby obniżyć koszty. Obaj wierzą, że ten obiektyw może być bardzo pomocny w wielu branżach - filmowej, fotograficznej, gier czy w nauce. 
 
W przypadku fotografii obiektyw tworzy okrągły obraz z czarną pustką w środku (obrać ma więc kształt gniazdka). Obszar w pobliżu środka obrazu odpowiada przedniemu końcowi obiektywu, natomiast zewnętrze obrzeże fotografii jest skierowane w stronę korpusu aparatu. Projektanci stworzyli także siatki 3D dla twórców gier i treści VR. Proces konwertowania takich obrazów do rzeczywistości wirtualnej jest bardzo prosty i można go wykonać w aplikacji mobilnej działającej z systemami Android i iOS. 
 


www.swiatobrazu.pl