Obiektywy marki Sigma - przegląd ciekawych modeli

Obiektywy marki Sigma - przegląd ciekawych modeli

Niezależni producenci obiektywów, kiedyś kojarzeni z podróbkami obiektywów markowych, teraz są pełnoprawnymi uczestnikami rynku, tworzącymi alternatywne produkty do aparatów najważniejszych marek, dorównujące lub wielokrotnie nawet prześcigające systemowe instrumenty optyczne. Należą do nich także obiektywy marki Sigma. Producent ten w ostatnich latach stworzył wiele interesujących konstrukcji, które adresowane są zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Warto przyjrzeć się bliżej wybranym modelom, aby poznać alternatywę dla obiektywów Nikkor, Canon, Sony, Fuji itp.Sigma 50 mm f/1.4 A DG HSM - standardowa ogniskowa z linii Art

Przegląd ciekawych modeli obiektywów marki Sigma warto rozpocząć od standardowej ogniskowej. Jednocześnie będzie to także sposobność do otwarcia zestawienia sztandarową linią obiektywów tego producenta zwaną Art. 
 
Ogniskowa 50 mm jest już kultowa. Przez wielu jest postrzegana jako ta, która najlepiej oddaje kąt pola widzenia człowieka, który pozostaje ostry. Co mniej dyskusyjne, stanowi kompromis pomiędzy szerokim kątem a tele, jednocześnie zapewniając odwzorowywanie świata pozbawione przerysowań charakterystycznych dla ww. instrumentów optycznych. Jest to więc świetna, uniwersalna ogniskowa, która pozwala zrealizować ogromną liczbę tematów.
 
obiektywy marki sigma
Sigma 50 mm f/1.4 A DG HSM
 
Sigma 50 mm f/1.4 A DG HSM zapewnia taki kąt widzenia (oczywiście dla sensorów pełnoklatkowych), jednocześnie łącząc to ze świetnymi właściwościami optycznymi, wysoką jakością obrazu i jasnością f/1.4. Zaawansowana konstrukcja obiektywu obejmuje 13 elementów ułożonych w 8 grupach, wśród których można znaleźć szkło o niskim stopniu załamania SLD, soczewki asferyczne i warstwy antyrefleksyjne. To wszystko pozwoliło uzyskać obraz wolny od wad optycznych, pozbawiony winietowania, flar czy refleksów. Jest to więc obiektyw, który z pewnością warto mieć w swojej torbie fotograficznej

Sigma 85 mm f/1.4 A DG HSM - obiektyw dla każdego portrecisty

Oczywiście ilu portrecistów tyle ulubionych ogniskowych, ale nie da się ukryć, iż 85 mm wybiera wielu z nich. Sigma 85 mm f/1.4 A DG HSM oferuje dodatkowo jeszcze jedną pożądaną przez nich cechę - dużą światłosiłę. Maksymalny otwór f/1.4 i 9-listkowa, zaokrąglona przysłona pozwalają uzyskać świetne rozmycia tła. Efekt bokeh wprowadzi wyjątkowy nastrój i dopełni emocje, które chcesz uchwycić w oczach modela lub modelki.

obiektywy marki sigma

Sigma 85 mm f/1.4 A DG HSM

Z Sigmą 85 mm f/1.4 A DG HSM sesje portretowe możesz planować także przy gorszej pogodzie. Cóż - chociaż taka aura nie jest marzeniem każdego, kto stanie przed obiektywem, to nie da się ukryć, że często pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów na portretach. Poza tym szkoda uciekać do domu, gdy tylko zwiększy się wilgotność powietrza. Opisywany obiektyw nie jest co prawda wodoszczelny, ale zastosowane zabezpieczenia pozwalają nie przejmować się wilgocią czy pyłem. To pozwala także planować sesje w nietypowych sceneriach, zachowując przym tym spokój i skupiając się wyłącznie na modelu lub modelce.

Sigma 14-24 f/2.8 DG DN Art - wykorzystaj potencjał pełnej klatki

Model ten powstał z myślą o pełnoklatkowych aparatach bezlusterkowych. Zakres ogniskowych pozwala wykorzystać go w fotografii architektury, krajobrazowej czy astrofotografii. W nim także zastosowano uszczelnienia, a także powłoki hydro i oleofobowe, które będą bardzo pomocne w trakcie pracy w plenerze, rejestrując zdumiewające krajobrazy i piękno nocnego nieba. 
 
obiektywy marki sigma
Sigma 14-24 f/2.8 DG DN Art
 
Konstrukcja optyczna tego obiektywu została zaprojektowana tak, aby ograniczać wady charakterystyczne dla instrumentów szerokokątnych. Zastosowano m.in. 5 szklanych soczewek SLD (Special Low Dispersion), soczewkę FLD (o charakterystyce zbliżonej do fluorytu) i soczewki z technologią NPC (Nano Porous Coating). Ich połączenie umożliwiło wyeliminowanie wszelkiego rodzaju aberracji. Ostatni z elementów działa także dużo bardziej efektywnie w zakresie ograniczenia powstawania flar i odbłysków, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. To z pewnością przydatna cecha dla wszystkich fotografów krajobrazu, którzy uwielbiają uwieczniać malownicze zachody i wschody Słońca. 

Sigma 24-70 mm f/2.8 A DG OS HSM - uniwersalny zakres ogniskowych

Sigma 24-70 mm f/2.8 A DG OS HSM to propozycja dla wszystkich fotoreporterów czy fotografów ślubnych. Pozwala na ujęcie zarówno szerokich planów, jak i wykonanie zbliżeń. W połączeniu ze światłosiłą f/2.8 to obiektyw, który sprosta większości wyzwań bez konieczności zmiany instrumentów.
 
obiektywy marki sigma
Sigma 24-70 mm f/2.8 A DG OS HSM
 
W fotoreportażu czy fotografii ślubnej historię opowiada się na różne sposoby - skupiając się na szerszym fragmencie historii i pokazując detale. Dodatkowo akcja dzieje się często naprawdę szybko, stąd na zmianę obiektywów nie ma czasu. Ogniskowe 24-70 mm to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą podążać za dynamiczną akcją i wybierać właściwą perspektywę.
 
To co wyróżnia linię Sigma Art to świetne silniki systemu AF, które zapewniają wyjątkowo szybką, cichą i precyzyjną pracę. Dodatkowo ultradźwiękowy silnik HSM pozwala na ręczne doostrzanie bez konieczności przełączania się w tryb MF. Z Sigma 24-70 mm f/2.8 A DG OS HSM można więc natychmiastowo reagować na dziejące się wydarzenia i każdą chwilę pokazywać dokładnie tak, aby odpowiadała wizji fotografa lub zachowywała swojego ducha.
 
Alternatywą dla tego obiektywu jest Sigma 24-105 mm f/4 A DG OS HSM. Niestety przy wyborze tego modelu możliwość skorzystania z dużo szerszego zakresu ogniskowych oznacza konieczność rezygnacji z jasności f/2.8. Ciemniejszy obiektyw jednakże wciąż może sprawdzić się w wielu sytuacjach, a możliwość dodatkowego zbliżenia do głównego motywu może być nieoceniona. 
 
obiektywy marki sigma
 
Sigma 24-105 mm f/4 A DG OS HSM
 

Sigma 18-200 mm f/3.5-6.3 C DC OS HSM Macro - alternatywa dla obiektywów kitowych

Sigma 18-200 mm f/3.5-6.3 C DC OS HSM Macro to obiektyw pochodzący z linii Contemporary, która obejmuje budżetowe konstrukcje. Nie są one tak bezkompromisowe jak te z serii Art, jednakże wciąż zachowują bardzo dobre parametry i rezultaty. Ww. model może stanowić bardzo ciekawą alternatywę dla obiektywu sprzedawanego w zestawie z aparatem. Niezwykle uniwersalny zakres ogniskowych umożliwiający zajęcie się niemal każdym gatunkiem fotografii, stanowi świetny punkt wyjścia dla początkujących fotografów, który pomoże im odnaleźć własną niszę. 
 
obiektywy marki sigma
Sigma 18-200 mm f/3.5-6.3 C DC OS HSM Macro
 
Obiektyw ten nie należy do najjaśniejszych, ale nie da się ukryć, że w przypadku takich konstrukcji konieczne było pójście na pewne kompromisy. Niemniej podobnie jak inne obiektywy marki Sigma i w tym udało się dostarczyć obraz o bardzo dobrej jakości (w szczególności po uwzględnieniu jego ceny). Zastosowano w tej konstrukcji ultradźwiękowy silnik HSM i optyczną stabilizację obrazu. Ta druga funkcja będzie szczególnie przydatna w przypadku korzystania z najdłuższych ogniskowych. Poza tym obiektyw ten posiada funkcję "makro", która pozwala uzyskać skalę odwzorowania 1:3. Nie daje to co prawda przepustki do prawdziwej makrofotografii (ta zaczyna się od skali 1:1), ale do świetnych zdjęć zbliżeniowych z pewnością wystarczy.
 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: ObiektywyKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Z parku Wiosenne roztańczenie.. Północ :) :) Kwitnienie... 148.jpg oczy