Który obiektyw jest lepszy dla portrecisty - do matryc APS-C czy pełnoklatkowych?

Który obiektyw jest lepszy dla portrecisty - do matryc APS-C czy pełnoklatkowych?

Na kanale YouTube Sonder Creative pojawiło się bardzo ciekawe porównanie obiektywów FujiFilm 56 mm f/1.2 i Zeiss Batis 85 mm f/1.8. Jest to więc zestawienie obiektywu dedykowanego do matrycy APS-C z instrumentem pełnoklatkowym.


Zdjęcia testowe wykonywali fotografowie Usman Dawood i Aneta Lusina. Obiektywy zostały przymocowane do aparatów Sony A7 III (Zeiss Batis) i FujiFilm X-T3 (obiektyw FujiFilm). Oba modele charakteryzują się zbliżonym polem widzenia i głębią ostrości podczas fotografowania z maksymalnie otwartą przysłoną, stąd w porównaniu chciano sprawdzić, który lepiej sprawdzi się w trakcie realizacji portretów. Wyniki miałyby dać odpowiedź na pytanie czy warto wydać około 10 500 złotych na zestaw Sony i Zeiss Batis, czy zaoszczędzić nieco pieniędzy stosując sprzęt FujiFilm, który jest dostępny za około 8500 złotych?
 
Usman Dawood i Aneta Lusina fotografowali na zmianę każdym ze sprzętów i okazało się, że porównanie ich zdaniem nie przyniosło ostatecznego, decydującego rozwiązania. Fotografowie zgodzili się, że aparat Sony z obiektywem Zeiss Batis wykazywał się większą szybkością działania i lepiej prezentował się pod względem ogólnej ostrości, jednakże Usman Dawood podkreślił, iż obiektyw FujiFilm ma lepszą plastykę, natomiast fotografka doceniła w Fuji ergonomię. Ciekawy jest więc wniosek, że porównanie obiektywów wykracza poza ocenę jedynie ich parametrów optycznych, i obejmuje całokształt współpracy z zestawem. 
 
Poniżej można zobaczyć wybrane fotografie wykonane w trakcie testu, a także film prezentujący jego przebieg i ogólne wrażenia fotografów. 
 

Fotografie wykonane w trakcie porównania obiektywów

Sony a7 III z ZEISS Batis 85mm f/1.8


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem