15 lutego 2023, 11:21
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2899 razy

Obraz wykonany przez sztuczną inteligencję oszukał sędziów konkursu

Obraz wykonany przez sztuczną inteligencję oszukał sędziów konkursu

Oszałamiające zdjęcie dwóch surferów wychodzących z morza o wschodzie Słońca wygrało konkurs fotograficzny. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że kadr ten nie jest prawdziwy i została wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja wygrała konkurs fotograficzny

Australijska firma elektroniczna DigiDirect organizuje cotygodniowy konkurs fotograficzny, w którym można wygrać nagrody pieniężne. W zeszłym tygodniu ogłoszono, że wykonane przy pomocy drona zdjęcie autorstwa niejakiego Jane Eykesa wygrało letnią edycję konkursu. 
 
konkurs fotograficzny
 
Obraz wygenerowany przez Absolutely AI, które wygrało konkurs DigiDirect. 
 
Wkrótce po ogłoszeniu wyników studio zajmujące się rozwiązaniami sztucznej inteligencji Absolutely AI przyznało, że zgłosiło zdjęcie do konkursu, co sprawiło, że stało się ono "pierwszym na świecie obraz wygenerowanym przez sztuczną inteligencję, które zostało nagrodzone w konkursie fotograficznym". Jak twierdzą autorzy obrazu, zrobili to w celu ukazania, że "obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym technologii sztucznej inteligencji". Autorzy zdjęcia zadają pytanie, czy "obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję możę nie tylko przemknąć niewychwycony (żadna osoba, która widziała obraz, nie zauważyła w nim niczego niezwykłego), ale w rzeczywistości może zostać nagrodzony główną nagrodę przez ekspertów zajmujących się zawodowo fotografią" . Według zgłaszającego obraz studia odpowiedź brzmi zdecydowanie tak. 
 
 
Być może konkurs DigiDirect nie stanowi najbardziej renomowanych zawodów na świecie, ale to spore ostrzeżenie dla całej branży. Wraz z rozwojem technologii coraz trudniej będzie stwierdzić, które zdjęcie jest prawdziwą fotografią wykonaną rękami fotografa lub fotografki, a które jest sztucznym obrazem wytwarzanym przez komputerowe algorytmy wyszkolone na milionach zdjęć. Absolutely AI zauważa, że ani surferzy, ani plaża ani odcinek oceanu nigdy nie zaistnieli w rzeczywistości. 
 
Jame Sissons, jeden z założycieli Absolutely AI i jeden z pomysłodawców zgłoszenia obrazu do konkursu, przyznaje, że technologia go przeraża. "Zdobyłem nagrody fotograficzne. Zdobyłem nagrody w dziedzinie kręcenia filmów. A moje dzieła nie wyglądają tak dobrze, jak to, co może wygenerować maszyna" komentuje Jame Sissons. Mężczyzna zdradza, że ten nagrodzony obraz powstał w oparciu o pojedynczy monit tekstowy. Zwraca uwagę, jak proste było stworzenie takiego obrazu – nie było konieczne wstawanie o odpowiedniej porze, aby uchwycić światło wschodzącego Słońca, nie było potrzeby pilotowania drona itp. Obraz powstał bez ruszania się z kanapy, jedynie poprzez wprowadzenie do komputera krótkiego komunikatu tekstowego. 
 
Nazwisko rzekomego twórcy obrazu, który zgłosił swoje "zdjęcie" do konkursu nawiązuje do XV-wiecznego malarza Jana van Eycka, który stworzył Adoracja Mistycznego Baranka, który stanowi najczęściej kradzione dzieło sztuki wszech czasów. 
 


www.swiatobrazu.pl