4 kwietnia 2017, 12:53
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2868 razy

Obrazy zamienione w fotografie bez użycia aparatu

Obrazy zamienione w fotografie bez użycia aparatu

Z pewnością część naszych Czytelników zna nasz cykl artykułów "Arcydzieła w obiektywie", w którym opisywaliśmy zdjęcia znakomitych fotografów, zainspirowane obrazami. Pisaliśmy również o aplikacji Prisma, która zmienia fotografie w obrazy, z użyciem różnych malarskich stylów - od klasycznych po sztukę współczesną. Teraz naukowcy z uniwersytetu w Berkeley opracowali algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który odwraca działanie wykorzystane w aplikacji Prisma i wyręcza fotografów zainteresowanych przenoszeniem dzieł sztuki na matryce ich aparatów.

Używając "transferu stylu obrazu", sztuczna inteligencja może przekształcić impresjonistyczne obrazy Moneta w realistyczne cyfrowe obrazy, których jakość jest zbliżona do fotografii. Ten zabieg z pewnością jest niezwykle interesujący dla historyków sztuki, którzy mogą mieć większe wyobrażenie o tym, co widział artysta, zanim wziął pędzel w dłoń. Jednak dla fotografii to kolejny krok, przez który plenery fotograficzne mogą przejść do lamusa. Ponadto algorytm może zmienić na obrazie zimę w lato, jabłka w pomarańcze, a konie w zebry.
[kn_advert]
[kn_free]
 
Projekt badawczy wykorzystuje tak zwane "niesparowane dane", które według słów zespołu projektowego oznacza, że mamy wiedzę na temat zbioru obrazów Moneta i zestawu fotografii krajobrazowych. Możemy sobie wyobrazić różnice stylistyczne między tymi dwoma zestawami, a tym samym wyobrazić sobie, jak wygląda scena, gdybyśmy ją przetłumaczyli z jednego zestawu na inny. Aby to osiągnąć, relacje między podobnymi stylami muszą zostać zakodowane w taki sposób, który będzie  zrozumiany przez komputer. Następnie algorytm sztucznej inteligencji na podstawie bazy wiedzy zbudowanej w oparciu o biblioteki zdjęć odwzorowuje obraz na nowo.
 
Czytaj także:
 
 
 
 
 
 
 


www.swiatobrazu.pl