23 sierpnia 2021, 15:40
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1660 razy

Od makro do mikroświata na jednym ujęciu

Od makro do mikroświata na jednym ujęciu

Niemal każdy przyglądał się czasem różnym rzeczom, zastanawiając się, co można by zobaczyć umieszczając je pod szkłem powiększającym czy mikroskopem - I chociaż zazwyczaj taką ciekawość można zaspokoić wyszukując obrazy w sieci, to jednak nieczęsto można odbyć prawdziwą podróż od skali makro do mikro. Właśnie na to pozwalają filmy realizowane przez Macrofying.

Od makro świata do mikro na wyjątkowych makrofotografiach

Dookoła nas, na wyciągnięcie ręki, istnieje ogromny, niewidoczny gołym okiem świat. To mikroświat. Profil Macrofying na Instagramie pomaga go odkryć. To zbiór niesamowitych ujęć, które ukazują płynne przejście od skali makro - codziennie dostępnej każdemu z nas - do skali mikro uzyskiwanej poprzez szkła powiększające, soczewki makro czy mikroskopy. To płynne przejście daje niesamowity efekt, który można kojarzyć niekiedy z lądowaniem na obcej planecie lub wycieczką w kosmos.
 
Warto wspomnieć, że czasami autor tych filmów bawi się konwencją i rzeczywiście przybliżanie się kończy się przeniesieniem w przestrzeń kosmiczną. Najczęściej są to jednak zdumiewające przejścia od widoku całego koka do pojedynczego włosa. Co więcej taki film kończy się często na tyle bliskim zbliżeniem np. pojedynczego  włosa, że nawet ten powiększany obiekt zaczyna jawić się jako coś ogromnego. 
 
Makrofotograf używa do realizacji tych ujęć specjalnego obiektywu makrozoomowego, który pozwala mu na osiągniecie bardzo dużych zbliżeń przy zachowaniu płynnego najazdu. Zgromadzone na tym profilu ujęcia obrazują czasami bardzo prozaiczne rzeczy, jak np. ołówek, płytę CD itp. Na ujęciach znalazły się zarówno przedmioty wyprodukowane przez człowieka, jak i dzieła natury. 
 
Warto więc odwiedzić Macrofrying i wybrać się na kilka naprawdę niezapominanych podróży w głąb skali mikro. Z pewnością już nigdy tak samo nie spojrzysz na przedstawione przez autora tego profilu przedmioty. 
 
 www.swiatobrazu.pl