9 sierpnia 2022, 11:25
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1382 razy

Odkryto jedyne zdjęcie Josepha Smitha założyciela mormonizmu

Odkryto jedyne zdjęcie Josepha Smitha założyciela mormonizmu

Dan Larsen to prawnuk Josepha Smitha, czyli założyciela mormonizmu i ruchu Świętych w Dniach Ostatnich - Udało mu się natrafić na zdjęcie swojego praprzodka, umieszczone w złotym medalionie. Prawie 2 lata zajęło mu weryfikowanie wizerunku Smitha, ale dzięki temu można potwierdzić, iż jest to jedyne znane jego zdjęcie.

Przypadkowe odkrycie niesamowitego portretu

Dagerotyp Josepha Smitha wykonano w 1844 roku, ale został znaleziony przez jego prawnuka dopiero w 2020 roku. 79-letni potomek Smitha, Dan Larsen spędził ostatnie dwa lata na weryfikacji tego wizerunku. Na medalionie widnieją także inicjały Josepha Smitha III czyli najstarszego syn założyciela ruchu mormonów. 
 
portret
 
fot. Dan Larsen
 
portret
 
fot. Dan Larsen
 
Larsen odkrył tę fotografię w trakcie pandemii Covid-19. Izolacja sprawiła, że zaczął porządkować stare pudła z rodzinnymi pamiątkami. Medalion odziedziczył w 1992 roku, ale był nieco wygięty, tak iż jego otwarcie było utrudnione. Odłożył go więc na bok, aby pozostawał bezpieczny. Ostatecznie udało mu się otworzyć pamiątkę, a wtem ukazał mu się wizerunek słynnego przodka. To odkrycie rozpoczęło 18 miesięcy badań i analiz. 
 
Larsen zebrał zespół ekspertów, który miał pomóc w zweryfikowaniu fotografii, czy na pewno zawiera oblicze Josepha Smitha. Zatrudnieni zostali także eksperci od rozpoznawania twarzy, którzy mieli porównać portret z maską pośmiertną Smitha. Badacze potwierdzili, że 19 z 21 zmierzonych cech pasowało do siebie w 95%. 
 
W trakcie poszukiwań przeanalizowano także słynny obraz olejny przedstawiający Josepha Smitha, który został namalowany w 1842 roku. Eksperci doszli do wniosku, że linia włosów Smitha i inne cechy pasują do siebie. Historycy od dawna sądzili, że taki fotograficzny portret Smitha istnieje - wnioskowali tak na podstawie wspomnień różnych krewnych. Na szczęście zdjęcie jest nadal w dobrym stanie, gdyż było przez lata zabezpieczone przed szkodliwym działaniem światła poprzez szczelne zamknięcie w medalionie.  
 
portret

 www.swiatobrazu.pl