Odkrywanie ciał niebieskich

Odkrywanie ciał niebieskich

Rok 2009 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Ten fakt bardzo zainspirował fotografa Wiesława Vistana Brzóskę, który z tej okazji przygotował cykl prac pt. "Odkrywanie ciał niebieskich". Można ją właśnie zobaczyć w Katowicach.


Kiedy dowiedziałem się, że 2009 rok ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Astronomii, byłem w siódmym niebie. Od młodości interesowałem się nauką, a szczególnie tą jej dziedziną. Z Internetu ściągnąłem mnóstwo dużych zdjęć wykonanych przez orbitujące w kosmosie teleskopy Chandra i Hubble. To było fascynujące przeżycie. Wspaniałe, niesamowite ciała niebieskie: gwiazdy, planety, galaktyki,  a szczególnie  mgławice zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Obrazy te stały się moją obsesją. Wpatrywałem się w nie godzinami. Doszło do tego, że przy pomocy lupy zacząłem badać je, piksel po pikselu. I wtedy odkryłem coś, czego nikt wcześniej nie zauważył: między pikselami ukryte były jakieś niewyraźne kształty, podobne do postaci. Przy pomocy pewnej techniki, którą sam wynalazłem, wielokrotnie powiększałem te fragmenty nieba, chcąc się naocznie przekonać, czy nie są to tylko złudzenia. Wtedy nastąpił szok: doznałem wstrząsu, kiedy zobaczyłem w otchłaniach kosmosu tak bliskie nam, ludziom formy, które przedstawiam wam na swojej wystawie. Nie jesteśmy zatem, sami w kosmosie. Kosmos jest  piękniejszy i bardziej ponętny niż sądzono wcześniej.

Wiesław Vistan Brzóska


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem