17 maja 2017, 11:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2151 razy

Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona fotografii

Ogólnopolska Konferencja Naukowa poświęcona fotografii

Fotografia to humanistyczna dyscyplina, która od dekad rozwija rozmaite techniki i technologie, style i tendencje. Obecnie, po wielu latach starań jest uznana za autonomiczną dyscyplinę artystyczną na równi z malarstwem, rzeźbą czy grafiką.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa przyczynia się do pogłębienia świadomości dotyczącej społecznej roli i znaczenia medium fotografii jako uniwersalnego języka współczesnej kultury. SwiatObrazu.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Konferencja stawia sobie za cel naświetlenie wielu aspektów związanych z medium fotografii w Polsce. Tworzy panoramę ważniejszych faktów, działań, osobowości i tendencji, które zaistniały w ostatnich 7 dekadach – od 1947 roku.

Kolejne wystąpienia budują pomost pomiędzy tradycjami przedwojennego Fotoklubu Polskiego, aktywnością Jana Bułhaka, zorganizowaną działalnością ZPAF, intermedialnymi zjawiskami w fotografii, twórczością artystów osobnych m.in.: Zofia Rydet, Stefan Wojnecki, Jerzy Lewczyński, Andrzej Różycki, plenerem jako formą artystycznego spotkania, znaczeniem publikacji drukowanych, dokumentacją filmową jako portretem artysty, fotografią reporterską oraz  popularną w drugiej dekadzie XXI wieku cyfrową kreacją obrazu.

[kn_free]

[kn_advert]

Konferencji towarzyszą tematyczne wystawy zbiorowe, które są poświęcone takim zagadnieniom jak: Globalizacja i indywidualność, Światło, Fotografika, Dźwięk i fotografia, Opowieść o człowieku.

Elementem dopełniającym jest plener fotograficzny realizowany na terenie Katowic i Zabrza oraz poplenerowa wystawa i publikacja.

Konferencja jest połączona z plenerem fotograficznym i jest organizowana przez: Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Okręg Dolnośląski Związku Polskich Artystów Fotografików i odbędzie się w Katowicach w dniach 24-25.05.2017 w Centrum Informacji Naukowej - Biblioteka Akademicka Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Bankowa 11a.
 
Światło, fot. Paweł Janczaruk
 
Światło, fot. Stanisław Michalski
 
Światło, fot. Janusz Musiał 
 
Światło, fot. Maciej Stobierski 
 
Fotografika, fot. Czesław Chwiszczuk
 
Fotografika, fot. Janusz Musiał 
 
Fotografika, fot. Maciej Stobierski 
 
Fotografika, fot. Anna Lorenz
 
Globaizm i indywidualność, fot. Andrzej Dudek-Durer
 
Dźwięk i fotografia, fot. Tomasz Jodłowski 
 
Dźwięk i fotografia, fot. Maciej Stobierski
 
Dźwięk i fotografia, Fot. Paweł Janczaruk
 
 
 

 

 www.swiatobrazu.pl