13 sierpnia 2010, 09:52
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 67848 razy

Olympus mju TOUGH-8010 - test

Olympus mju TOUGH-8010 - test

Olympus mju TOUGH-8010 to aparat do zadań specjalnych; nie boi się wody, upadków i przygniatania ciężarem do 100 kilogramów. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce - zapraszamy do lektury testu.

Olympus mju TOUGH-8010 jest prawdziwym czołgiem – zarówno pod względem wytrzymałości, jak i szybkości (o tym drugim później). Nie sposób nowego TOUGHa zdemolować, czy to zrzucając, topiąc, czy stawiając na nim ciężary. Budowa aparatu nie budzi absolutnie żadnych wątpliwości. Widać, że mamy do czynienia z naprawdę "twardym" urządzeniem, gdzie każdy element jest idealnie dopasowany do kolejnego.

Frontowa część obudowy to obiektyw, lampa błyskowa i, służąca do trybu "Super Makro", dioda LED. Aparat sprawia miłe wrażenie; otrzymujemy kompakt zamknięty w obudowie o estetycznym, prostym wzornictwie. Trzy śruby  w rogach przedniego panelu dodają charakteru i swoistego "pazurka".

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Prawa, boczna ścianka w całości składa się ze sprytnie przemyślanej klapki, blokowanej na dwa sposoby. To pod nią znajdują się złącza (USB, HDMI), akumulator oraz karta pamięci. By dostać się do środka, należy "pokonać" wyżej wspomniany system zabezpieczeń, skutecznie chroniący aparat przed wodą.
Po tej samej stronie montujemy również pasek na rękę.

Olympus mju TOUGH-8010Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Tylny panel składa się przede wszystkim ze sporego, odpornego na zarysowania wyświetlacza HyperCrystal View o przekątnej 2.7 cala. Dalej, po prawej stronie, przyciski odpowiedzialne za sterowanie zoomem (w trybie fotografowania) i za efektywne przeglądanie zdjęć (w trybie odtwarzania). Nieco poniżej znajduje się dedykowany przycisk do nagrywania obrazu wideo - aparat rozpocznie rejestrowanie filmu zaraz po wciśnięciu. Kolejnym elementem obudowy jest głośnik, pod nim widzimy przycisk trybu odtwarzania. Następnie wybierak, za pomocą którego przemieszczamy się po menu czy kasujemy nieudane zdjęcia. Ostatnie dwa przyciski to odpowiednio "Menu" i "Pomoc", czyli wbudowana w aparat instrukcja.

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Na górnej ściance producent umieścił - idąc od lewej - mikrofon, włącznik aparatu oraz spust migawki. W egzemplarzu, który dostaliśmy do testów, przyciski nie funkcjonowały najlepiej. Przycisk on/off nie zawsze reagował, czasem trzeba było guzik nacisnął nawet trzy, cztery razy, z użyciem dość sporej siły.

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Producent umożliwił obsługę aparatu poprzez uderzenia w ścianki: boczne, górną lub dolną. Poprzez "puknięcia" możemy wybierać tryby tematyczne czy przeglądać zdjęcia, dokładnie w ten sam sposób, jaki oferuje wybierak, umiejscowiony po prawej stronie ekranu LCD. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie – sensor aktywuje się też podczas szybkiego poruszania aparatem (bieg, pływanie). Powoduje to zmianę wcześniej określonego programu; po dotarciu na miejsce można czasem odkryć, iż w miejsce "Podwodnego krajobrazu" mamy "Sztuczne ognie".

Budowa i ergonomia użytkowania

Specyfikacja techniczna

 

PARAMETR
WARTOŚĆ
Nazwa Olympus mju TOUGH-8010
Matryca 14 mpix, 1/2.33", CCD
Obiektyw 28-140 mm, f/3.9-5.9
Stabilizacja obrazu Tak
Filmowanie MPEG-4, 720p, 30 klatek na sekundę, do 29 minut
Czułość ISO 80-1600
Kompensacja ekspozycji +/- 2 EV, w krokach co 1/3 EV
Migawka 1/4 - 1/2000s, 4s w trybie nocnym
Zdjęcia seryjne 0.3 klatek na sekundę
Ekran LCD HyperCrystal View, 2.7", 230 tys. punktów
Metoda ustawiania ostrości Autofocus TTL iESP z detekcją kontrastu
Programy tematyczne Portret, Krajobraz, Sceny nocne, Portret na tle sceny nocnej, Zdjęcia sportowe, W pomieszczeniach, Przy świecach, Autoportret, Zachód słońca, Sztuczne ognie, Potrawy, Dokumenty, Plaża i śnieg, Zdjęcia podwodne, Podwodna fotografia szerokokątna 1, Podwodna fotografia szerokokątna 2, Podwodna fotografia makro, Czworonożny ulubieniec, Śnieg
Pamięć wewnętrzna 2 GB
Pamięć zewnętrzna SD/SDHC
Interfejs HDMI, USB
Wymiary 98,3 x 63,6 x 23,9 mm
Masa 215 g z baterią i kartą pamięci

Optyka

mju TOUGH-8010 wyposażono w peryskopowy, szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 28-140 mm i świetle f/3.9-5.9. Optyka aparatu, pomimo słabej jasności, może pochwalić się niewielką dystorsją. Poziom aberracji chromatycznej nie wyróżnia się szczególnie sposród innych kompaktów o podobnej charakterystyce.
 

Niewielka dystorsja beczkowa (odległość od obiektu ok. 50 cm, ogniskowa 28 mm)

Obiektyw oferuje nam 5-krotny zoom optyczny. Poniżej zamieściłem jego przegląd - pierwsze zdjęcie to szeroki kąt, drugie pokazuje maksymalne zbliżenie optyczne, ostatnie to już zoom cyfrowy.
 

Olympus mju TOUGH-8010
ogniskowa 28 mm
Olympus mju TOUGH-8010
maksymalny zoom optyczny, ogniskowa 140 mm
Olympus mju TOUGH-8010
maksymalny zoom cyfrowy

Od czasu do czasu warto spojrzeć na osłaniającą obiektyw szybkę. Jeśli po dłuższej kąpieli nie wysuszyliśmy aparatu dokładnie, przy następnym uruchomieniu (nawet po kilku godzinach) może być ona zaparowana od wewnątrz, co oczywiście nie ma pozytywnego wpływu na jakość zdjęć. Nie jest to też żadna tragedia – wystarczy cyfrówkę odpowiednio wysuszyć. Najprościej będzie włączyć aparat i zostawić na kilkanaście minut w świetle słonecznym.

Matryca

Tutaj nie doświadczymy żadnych rewelacji. Sercem wodoodpornego Olympusa jest 14-megapikselowa matryca CCD o rozmiarze 1/2.33 cala, a generowane przez nią szumy mogą być stawiane na równi z sensorami stosowanymi w innych kompaktach. Niżej znajdziecie zestawienie oferowanych czułości ISO.

 

Porównanie poziomu szumów na czułościach ISO 80 - ISO 1600

Olympus mju TOUGH-8010
 
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 80
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 100
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 200
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 400
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 800
Olympus mju TOUGH-8010
ISO 1600

Fotografowanie

"Podwodnym" Olympusem fotografuje się jak każdym innym, automatycznym kompaktem. Aparat wyposażono w tryby automatyczne, tryby "kreatywne", i program "P". W każdym z nich możemy zmieniać niektóre wartości, np. ustawienia balansu bieli, ekspozycji czy czułości ISO. Miałem poważne zastrzeżenia w związku z powolnym działaniem interfejsu; o ile w "normalnym" trybie nowy mju jest w stanie pokazywać obraz szybko i wyraźnie, tak przy wyborze któregokolwiek programu z menu "kreatywnego", prędkość podglądu na żywo wyraźnie spada do kilku, maksymalnie kilkunastu klatek na sekundę. Podobna sytuacja ma miejsce przy wyborze odpowiedniego balansu bieli czy kompensacji ekspozycji; aparat wyraźnie zwalnia. Sam pomysł przedstawienia efektów danych ustawień "na bieżąco" jest jak najbardziej ciekawy i, co ważniejsze, wygodny dla początkującego użytkownika. Szkoda tylko realizacji, która mogłaby wyglądać dużo lepiej.

Olympus mju TOUGH-8010

Do wyboru mamy cztery tryby "kreatywne": Pop Art, fotografia otworkowa, efekt rybiego oka i efekt rysunku.

 

Filtry kreatywne

Olympus mju TOUGH-8010
Pop Art
Olympus mju TOUGH-8010
Fotografia otworkowa
Olympus mju TOUGH-8010
Rybie oko
Olympus mju TOUGH-8010
Rysunek

Jednocześnie należy wiedzieć, że aparat jest naprawdę powolny, zarówno pod względem uruchamiania, jak i późniejszej obsługi. Uciążliwe jest też wertowanie menu tematycznego; wybór odpowiedniej "sceny" polega na monotonnym, męczącym klikaniu w lewo lub prawo. Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie klasycznej listy, na której wyświetlałyby się wszystkie dostępne tryby. Pewna niespodzianka czeka też w menu ustawień podstawowych: o ile w większości kompaktów, czy w ogóle aparatów cyfrowych, mamy do dyspozycji w zakładce "Jakość zdjęć" pozycje stopniowane (słaba, normalna, wysoka), tak w TOUGH-8010 widzimy dwie: "mała" i "normalna". Mimo tego, iż jest to tylko drobny błąd w tłumaczeniu, może wprowadzić w chwilowe osłupienie i zmusić do poszukiwań kolejnych ustawień dotyczących jakości obrazu. Bezskutecznych niestety.

Nie miałem żadnych zastrzeżeń co do szybkości i celności autofocusa. Ostrość w zdecydowanej większości przypadków ustawiana była poprawnie.

Filmowanie

8010 pozwala na nagrywanie filmów w maksymalnej rozdzielczości 720p z 30-toma klatkami na sekundę, zarówno pod wodą, jak i na powierzchni. Do jakości obrazu wideo, zapisywanego w formacie MP4, nie można mieć większych zastrzeżeń; otrzymujemy dokładnie to, o czym mówił producent. Długość jednego nagrania nie może przekroczyć 29 minut.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów.

Ekran LCD

W nowym mju znajdziemy 2.7-calowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 230 tys. punktów. HyperCrystal View, zgodnie z deklaracjami producenta, pozwala na swobodne kadrowania pod wodą, nawet z silnym, bezpośrednim światłem słonecznym. Dobrze sprawdza się też na powierzchni.

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Zasilanie, pamięć, złącza

Olympus mju TOUGH-8010 ładowany jest za pośrednictwem kabla USB, który możemy podpiąć albo do dołączonej ładowarki sieciowej, albo bezpośrednio do komputera. Koncept ten zostanie zapewne przez jednych doceniony, przez innych nie – akumulator LI-50B o pojemności 925 mAh ładujemy, nie wyciągając go z aparatu. Uniwersalność okupiona została niestety dość powolnym procesem ładowania. Baterię, slot karty pamięci i złącza umieszczono za dużą, solidnie wykonaną klapką.

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Podsumowanie

Olympus mju TOUGH-8010 to przede wszystkim zabawa i koniec niewygodnych, "uniwersalnych" obudów podwodnych. Jest to też aparat, którego zniszczenie czy poważne uszkodzenie podczas normalnej eksploatacji będzie raczej niemożliwe. Po pewnym czasie urządzenie będzie odrapane, zarysowane, w niektórych miejscach zacznie odchodzić farba, ale wciąż będzie wykonywać takie same zdjęcia, jak nowy egzemplarz.

Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010

Wybór nowego "twardziela" uwarunkowany będzie przede wszystkim potrzebami indywidualnymi – w miejsce, przykładowo, 10-krotnego zooma otrzymujemy zestaw cech, którego w klasycznych kompaktach próżno szukać. Należy na pewno mieć na względzie, iż kompakt nie pochwali się szybkością działania. Wybór odpowiedniego trybu w menu zajmuje sporo czasu, nie tylko dlatego, iż zostało ono źle ułożone.

Jeśli uporamy się z niewygodną obsługą, Olympus mju TOUGH-8010 zaoferuje całkiem dobrą jakość filmów, które - dzięki użyciu formatu MP4 - nie zajmują wiele miejsca na karcie pamięci. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zdjęć - na najniższych czułościach ISO widać całkiem sporo szczegółów, zarówno pod wodą, jak i nad jej powierzchnią.


Ocena końcowa (w skali 1-6):
Olympus mju TOUGH-8010
- dobry
 
Zalety:
  • celny, szybki autofocus
  • wodoszczelność (10 metrów), odporność na upadki (2 metry) i obciążenie (do 100 kg)
  • wyjątkowo solidna konstrukcja
  • masa aparatu, umożliwiająca wygodne fotografowanie zarówno nad, jak i pod powierzchnią wody
  • przyzwoita jakość filmów (MP4) i dedykowany przycisk nagrywania
  • manometr
  • złącze HDMI
  • czytelny ekran LCD
  • wewnętrzna pamięć o pojemności 2 GB
  • wbudowana dioda LED
  • szeroki kąt
  • dobra jakość zdjęć na niskich czułościach
Wady:
  • wyjątkowo powolne działanie oprogramowania wewnętrznego
  • żmudna i nieintuicyjna obsługa: wybór odpowiedniego trybu fotografowania zajmuje sporo czasu
  • błędy w polskiej lokalizacji
  • niewygodne przyciski
  • jasność obiektywu (f/3.9 na szerokim końcu)
  • brak możliwości pewnego uchwycenia aparatu pod powierzchnią wody

 

Dziękujemy firmie Olympus Polska za wypożyczenie aparatu do testów

Olympus mju TOUGH-8010

 

Zdjęcia przykładowe

Poniżej znajdują się pełnowymiarowe zdjęcia testowe wykonane wodoszczelnym Olympusem. Po kliknięciu w miniaturę, fotografia zostanie otwarta w oryginalnej rozdzielczości w nowym oknie.

 
 
 Olympus mju TOUGH-8010
 Olympus mju TOUGH-8010
 
 
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
 
 
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
Zdjęcie wykonane pod wodą
Zdjęcie wykonane pod wodą
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
 
 
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
 
 
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
 Zdjęcie wykonane pod wodą
Tryb "Fotografia otworkowa"
 
 
Olympus mju TOUGH-8010
Olympus mju TOUGH-8010
 
 
   
Olympus mju TOUGH-8010 Olympus mju TOUGH-8010
 Zdjęcie wykonane pod wodą  
   
Olympus mju TOUGH-8010 Olympus mju TOUGH-8010
  Zdjęcie wykonane pod wodą   Zdjęcie wykonane pod wodą
   
Olympus mju TOUGH-8010 Olympus mju TOUGH-8010
    Zdjęcie wykonane pod wodą
   
Olympus mju TOUGH-8010 Olympus mju TOUGH-8010
    Zdjęcie wykonane pod wodą
   
Olympus mju TOUGH-8010 Olympus mju TOUGH-8010
    Zdjęcie wykonane pod wodą

 

tryb panoramy automatycznej (zdjęcie "z ręki")

Olympus mju TOUGH-8010

 



www.swiatobrazu.pl