15 września 2014, 11:25
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 3462 razy

Olympus rozbudowuje profesjonalną sekcję systemu Mikro Cztery Trzecie

Olympus rozbudowuje profesjonalną sekcję systemu Mikro Cztery Trzecie

Firma nie ustaje w rozbudowie swojej profesjonalnej linii sprzętu fotograficznego dla systemu Mikro Cztery Trzecie
Olympus rozbudowuje swoją wielokrotnie nagradzaną profesjonalną linię sprzętu o srebrną wersję modelu OM-D E-M1, superszybki teleobiektyw 40-150mm, telekonwerter 1.4x oraz nowe funkcje w oprogramowaniu E-M1. W większości są to produkty zapowiadane już od jakiegoś czasu lub odświeżone edycje istniejących modeli, ale samo ich pojawienie się na rynku świadczy o tym, że firma traktuje swoją misję uczynienia systemu m43 użytecznym dla najbardziej wymagających zupełnie poważnie. A jednak i w tej informacji znalazły się pewne niespodzianki...

Dla coraz większej grupy zawodowych fotografów Olympus staję się podstawową marką, kiedy idzie o wybór wygodnych w użyciu, odpornych na warunki atmosferyczne, profesjonalnych aparatów i obiektywów. Premiery nowych produktów Olympus idealnie wpisują się w ten trend. Nowa wersja flagowego OM-D E-M1 pojawi się z zainstalowanym nowym oprogramowaniem sterującym, które uzupełniono o takie funkcje jak: "tethered shooting", Digital Shift oraz Live Composite. Fotografom z profesjonalnymi ambicjami spodoba się nie tylko nowa, srebrna obudowa, ale zapewne przypadnie im do gustu także nowy obiektyw i przeznaczony do niego telekonwerter. Dla fanów ekstremalnych zbliżeń szybki M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO jest teraz dostępny ze wzmocnieniem w postaci tgelekonwertera 1,4x M.ZUIKO Digital.

[kn_advert]

Nowy, srebrny Olympus OM-D E-M1

Profesjonalny design

Mimo tego, że E-M1 jest kompaktowy i lekki - waży o 38% mniej od typowej cyfrowej lustrzanki - to model ten zapewnia najlepsze zdjęcia w całej historii aparatów firmy Olympus. Wszystko dzięki pierwszej na świecie, 5-osiowej stabilizacji, procesorowi obrazu TruePic VII i sensorowi obrazu Live MOS. Oryginalny, czarny E-M1 zdobył już wiele nagród, a jego srebrna wersja zapewne podąży tą samą drogą. Stylizowana na retro, kanciasta, metalowa obudowa zdecydowanie wyróżnia go spośród ciężkich, dużych cyfrowych lustrzanek. 
 

Olympus Mikro Cztery Trzecie OM-D E-M1 nowe funkcje M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO M.ZUIKO Digital Teleconverter 1.4x telekonwerter x1,4 filtr ochronny PRF-ZD72 PRO
Olympus OM-D E-M1 - wersja srebrna (Fot. Olympus)

 

Profesjonalny warsztat pracy

Dla projektantów Olympusa forma musi wynikać z funkcjonalności, a nowe oprogramowanie E-M1 jest tak samo ważne jak jego wygląd. Olympus, odpowiadając na potrzeby zawodowych fotografów, uaktualnił oprogramowanie E-M1, wzbogacając go o nowe funkcje. Dodano m.in. możliwość pracy w trybie "tethered shooting", który ułatwia pracę w studio, szczególnie kiedy pracujemy w większym zespole. Dzięki połączeniu aparatu z komputerem za pomocą USB i darmowemu oprogramowaniu Olympus Capture, na ekranie komputera mam podgląd sceny w trybie Live View. Dzięki temu wspólna ocena ujęcia, zmiany i korekty są dużo łatwiejsze. Bezpośrednio na ekranie komputera możemy zmieniać parametry ekspozycji, a także wyzwalać migawkę. Aktualizacja oprogramowania będzie dostępna dla wszystkich posiadaczy E-M1 od 16 września 2014 r.

 

Profesjonalna korekcja

Kolejna funkcja, która pojawi się w nowym oprogramowaniu E-M1, szczególnie zainteresuje fotografów architektury: jest to Digital Shift. Pozwala ona na skorygowanie bezpośrednio w aparacie, za pomocą dwóch pokręteł, zbiegających się linii zniekształcenia trapezowego. Efekty korekty są widoczne na podglądzie Live View, niezależnie od tego z jakiego obiektywu korzystamy. Otrzymujemy doskonałe zdjęcie bez potrzeby obróbki w komputerze i korekt ustawień obiektywu. Funkcja ta, w połączeniu z 5-osiową stabilizacją obrazu, autofokusem Dual Fast i doskonałym uszczelnieniem aparatu (dla przypomnienia: E-M1 jest odporny na kurz, zachlapania i mróz) czyni z E-M1 aparat idealny do profesjonalnej fotografii architektury, który poradzi sobie z każdym ujęciem i może pracować w każdych warunkach pogodowych.

Nowe oprogramowanie zostało także wzbogacone o tryb Live Composite, dwa nowe Filtry Artystyczne oraz zredukowano czas reakcji Elektronicznego Wizjera z 29ms do 16ms. Live Composite pozwala na idealne uchwycenie ruchu światła i sprawdzi się w zdjęciach nocnego nieba, fajerwerków lub ruchu ulicznego oraz we wszystkich sytuacjach, kiedy scena jest zbyt jasna dla trybu Live Bulb. Proces powstawania zdjęcia można obserwować na podglądzie Live View.
 

Olympus Mikro Cztery Trzecie OM-D E-M1 nowe funkcje M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO M.ZUIKO Digital Teleconverter 1.4x telekonwerter x1,4 filtr ochronny PRF-ZD72 PRO
Srebrny Olympus OM-D E-M1 z nowym obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO - widok z góry. (Fot. Olympus)

 

Nowe filtry

Dwa nowe filtry artystyczne Selektywny Kolor i Vintage, dają więcej możliwości uzyskania efektownych zdjęć bezpośrednio w aparacie. Selektywny Kolor konwertuje zdjęcie do czarno-białego, pozostawiając w kolorze jedynie wybrany fragment. Filtr Vintage, pozwalając na wybór jednego z trzech ustawień, sprawia, że zdjęcie nabiera intrygującego, nostalgicznego charakteru.

Nowy E-M1 zawiera także uaktualnienie oprogramowania OI.Share, która poprawia zakres zdalnej kontroli aparatu przez smartfona. Dotychczasowe funkcje: zwolnienie migawki, podgląd na żywo, ustawiania trybów P, A, S i M, zostały uzupełnione o możliwość ustawienia samowyzwalacza do zdjęć sekwencyjnych i do zdjęć z interwałem czasowym - wszystko bezpośrednio na ekranie smartfona.

 

Długi zoom dla profesjonalistów

Podobnie jak OM-D E-M1, obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO (zakres widzenia odpowiadający ogniskowym 80-300 mm w aparacie małoobrazkowym) jest odporny na kurz, zachlapania oraz mróz i zdecydowanie wyróżnia się w klasie obiektywów PRO. "Za długie, za duże i za ciężkie" - taka jest opinia profesjonalistów, jeśli chodzi o konkurencyjne, przeznaczone do lustrzanek, obiektywy. Olympus zaprojektował obiektyw, który jest mniejszy i lżejszy od typowych obiektywów pełnoklatkowych, a jednocześnie oferuje porównywalną charakterystykę i zakres zastosowań.
 

Olympus Mikro Cztery Trzecie OM-D E-M1 nowe funkcje M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO M.ZUIKO Digital Teleconverter 1.4x telekonwerter x1,4 filtr ochronny PRF-ZD72 PRO
Obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO

 

Jest też wyjątkowy – to pierwszy na świecie zoom systemowy, w którym dwa najważniejsze elementy obiektywu napędzane są przez dwa silniki liniowe. A to oznacza ekstremalnie krótki czas ostrzenia. Co więcej, obiektyw ten jest także bardzo cichy. Idealnie nadaje się do fotografowania płochliwych zwierząt, ale sprawdzi się też w sporcie i fotografii ślubnej. Z minimalnym punktem ostrzenia w odległości 70 cm przy wszystkich długościach ogniskowej, dedykowanym przyciskiem Fn, sprzęgłem manualnego ostrzenia i wysuwaną osłoną, nowy M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO jest jednocześnie wszechstronny i łatwy w użyciu. Dzięki szerokiemu zakresowi zooma i minimalnej przysłonie 1:2.8 dla wszystkich ogniskowych, jego możliwości optyczne są naprawdę niezwykłe.

 

Zwiększ jeszcze bardziej zakres zooma

Każdy, kto potrzebuję jeszcze większych zbliżeń, może skorzystać z konwertera x1,4, który podnosi zasięg ogniskowej M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO do 420 mm w ekwiwalencie małego obrazka. Konwerter ma tylko 15 mm wysokości i jest lekkim, wygodnym uzupełnieniem fotograficznego wyposażenia. Doskonale pasuje do wytrzymałych, odpornych na kurz, zachlapania i mróz obiektywów z serii PRO i idealne nadaje się do zdjęć na zewnątrz, dobrze radząc sobie nawet podczas sesji w deszczu.
 

Olympus Mikro Cztery Trzecie OM-D E-M1 nowe funkcje M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO M.ZUIKO Digital Teleconverter 1.4x telekonwerter x1,4 filtr ochronny PRF-ZD72 PRO
Telekonwerter MC-14

 

Profesjonalna ochrona

Olympus zaprojektował także profesjonalny filtr ochronny, przeznaczony do obiektywów M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO. Kompaktowy PRF-ZD72 PRO jest pierwszym filtrem z rodziny ZUIKO. Zastosowano w nim powłoki antyodblaskowe oraz powłoki ZERO, które redukują efekty "duszków" i flary. Całości dopełnia czarna, matowa oprawka z aluminiową powłoką. Identyczny filtr (z symbolem ZUIKO PRF-ZD62 PRO) dostępny będzie do obiektywu M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm 1:2.8 PRO.

 

Akcesoria dodatkowe

Olympus stara się zaspokoić potrzeby profesjonalnych fotografów, oferując także szeroki wybór akcesoriów przeznaczonych do OM-D E-M1. Należą do nich: podwodna obudowa i lampy błyskowe, dedykowane torby na sprzęt i dodatkowy, pionowy chwyt z zasilaniem.

Nowy, srebrny E-M1 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12-40mm 1:2.8 PRO, obiektyw The M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:2.8 PRO oraz M.ZUIKO Digital Telekonwerter 1,4x dostępne będą od listopada 2014 roku.

 

 



www.swiatobrazu.pl