3 marca 2008, 05:30
Autor: Michał Kawecki
czytano: 21046 razy

Olympus E-3

Olympus E-3

E-3 flagowy model Olympusa systemu 4/3 zastąpił już dość przestarzały model E-1. Posiadacze E-1 musieli poczekać ponad cztery lata na to, by otrzymać jego następcę. To trochę za długo. Nawet zapaleni entuzjaści systemu Olympusa mieli obawy, czy przypadkiem producent o nich już nie zapomniał i czy nie przesiąść się na konkurencyjny system innych producentów.

Korpus aparatu został wykonany ze stopu magnezu, co zapewnia solidną ochronę jego wewnętrznych elementów. Całość została uszczelniona w sposób uniemożliwiający dotarcie kurzu i kropel wody. Odpowiedzialność za rejestrację obrazu przejął 4/3'' Sensor Hi-Speed Live MOS o wymiarach 17,3x13,0 mm i rozdzielczości 11,8 mln pikseli, z czego 10,1 mln jest aktywnych (3648x2736) pracująca w zakresie od ISO 100 do 3200. 10 mln pikseli to jednak wydaj się mało w obecnych czasach.

zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być
Olympus E-3


Ta ruchoma matryca pozwala na stabilizację obrazu z dowolnymi obiektywami z mocowaniem 4/3. Spośród dwóch trybów stabilizacji mamy do wyboru: stabilizację obrazu w płaszczyznach pionowej i poziomej lub tylko w pionowej. Matryca zabezpieczona jest przed kurzem filtrem ultradźwiękowym, który skutecznie oczyszcza jej powierzchnię. Dzięki zastosowanemu procesorowi obrazu TruePic III oraz pojemnego bufora możliwe jest osiągnięcie serii 16 klatek wykonywanej z maksymalną prędkością 5 kl/s w najwyższej rozdzielczości obrazu zapisywanego w formacie RAW, natomiast w przypadku zapisu w formacie HQ seria ograniczona jest jedynie pojemnością karty. Matryca daje obraz charakteryzujący się małymi szumami przy niskich czułościach, natomiast przy czułości ISO 800 i 1600 szum staje się wyraźny, natomiast ustawienie czułości 3200 daje już spore zaszumienie.

zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być

 

  Olympus E-3

Wbudowany ekran TFT LCD o przekątnej 2,5 i liczbie 230 000 pikseli - w porównaniu z konkurencją - zostaje daleko w tyle, niemniej na pochwałę zasługują możliwości jego odchylania i obrotów, co na pewno ułatwi robienie zdjęć makro czy też wykonywanie zdjęć z wyciągniętymi rękami w górę (np. zdjęcia w tłumie). Dzięki technologii BrightCapture obserwacja kadru w przypadku niedostatecznej ilości światła staje się łatwiejsza.
 
W celowniku widzimy 100 procent kadru w powiększeniu 1.15x. Punkt oczny wynosi 20 mm. Osoby mające wadę wzroku mogą dokonać korekty wizjera w zakresie od -3 do +1 dioptrii. Obraz oglądamy na dość jasnej matówce, którą możemy wymienić na matówkę o symbolu FS-3 z naniesionym liniami ułatwiającymi kompozycje obrazu (szkoda że można zrobić to tylko w serwisie).

Jedenasto polowy AF jest bardzo szybki i działa sprawnie nawet w słabym oświetleniu (-2 EV ISO 100). Wraz z najnowszymi obiektywami Zuiko SWD swoją prędkością pozytywnie zaskoczy wielu użytkowników.  Migawka szczelinowa
o przebiegu pionowym zastosowana w E-3 wytrzymuje co najmniej 150 000 cykli. Jej praca możliwa jest w zakresie od 1/8000s do 60s + czas B (do 30m), a czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/250s. Korekcja ekspozycji możliwa jest w zakresie 5 EV ze skokiem 1/3, 2/3 lub 1EV. Autobrecketing pracujący z korektą 1/3, 2/3 lub 1EV i wykonujący 3 lub 5 klatek pozwala na szybkie zrobienie prawidłowo naświetlonego kadru.

Pomiar ekspozycji możliwy jest w trzech trybach: TTL ESP (49-strefowy matrycowy), centralnie ważony oraz punktowy, i działa w zakresie EV1-20. To z pewnością wystarcza do pełnej kontroli ekspozycji.
Olympus wyposażył swój aparat w podgląd kadrowanego obrazu Live View. Po jego włączeniu wizjer zostaje automatycznie zasłonięty wbudowaną kurtynką, a podgląd kadru zostaje przeniesiony na ekran LCD.
Dostępny podgląd głębi ostrości możliwy jest w celowniku po naciśnięciu przycisku znajdującego z boku obiektywu lub na ekranie monitora podczas włączonego podglądu. Ta druga opcja nie powoduje zaciemnienia obrazu po przymknięciu przysłony. Wbudowana lampa błyskowa o liczbie przewodniej 13 wysoko unosi się nad aparatem, co umożliwia pracę z dużymi obiektywami bądź też uchwytami na filtry.

zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być

 

Olympus E-3


Aparat pracuje w następujących trybach: Auto, Program, Priorytet czasów, Priorytet przysłony oraz Manual.  Zapis fotografii możliwy jest na kartach Compact Flash I i II, Microdrive oraz xD w formatach RAW, RAW + jpg, jpg.  Logicznie rozmieszczone przyciski i pokrętła ułatwiają obsługę aparatu.  Aparat zasilany jest akumulatorem Li-Ion BLM-1 pozwalającym na wykonanie ok. 600 zdjęć, bez konieczności ładowania. Aparat posiada gniazdo koncentryczne pozwalające na synchronizację z lampami studyjnymi. Na bocznej ściance umieszczono osłonięte gumowymi zaślepkami gniazda USB 2.0 Hi-speed, wyjście A/V oraz gniazdo umożliwiające podłączenie zasilacza. Sporo ważący aparat (800 g) pewnie leży w dłoni i sprawia wrażenie solidnego. Dodatkowy uchwyt pionowy HLD-4 zaopatrzony w dodatkowy akumulator z pewnością wydłuży czas pracy, poprawi trzymanie aparatu oraz komfort pracy dzięki wbudowanemu dodatkowemu spustowi migawki. Aparat z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Jednak walka z konkurencja będzie na pewno trudna.

zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być
zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być
zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być
zakres lub możliwy oraz siebie on aparat obraz Olympus być

Tabela ISO


Sprawdź cenę i dostępność produktu na
Olympus E-P2 test ekran rozdzielczość opinia review Mikro Cztery Trzecie cyfrowy pen technologia filtry artystyczne filmowanie HD

 

 

 



www.swiatobrazu.pl