5 listopada 2008, 06:08
Autor: Teresa Świtkiewicz
czytano: 5625 razy

Olympus prezentuje E-30

Olympus prezentuje E-30

Technologicznie świat pędzi do przodu niemalże z prędkością światła zaskakując nas prezentowanymi technikami z nowiny na nowinę coraz bardziej. Więc nasuwa się pytanie: jak będą wyglądać muzea fotografii za 50 lat? Może następne pokolenie będzie oglądać w muzealnej ekspozycji pierwszy aparat cyfrowy full frame albo kamerę cyfrową z wymienną optyką. Co wtedy będzie nas zaskakiwać? Dziś zaprezentowany został kolejny model lustrzanki cyfrowej – tym razem firma Olympus demonstruje nowego w rodzinie E-system – model E-30.

Olympus proponuje użytkownikom nowy aparat E-30, który oparty jest na standardzie Cztery Trzecie. Jak reklamuje producent – to wydanie ma na celu urzeczywistnienie artystycznej ekspresji, która stanowi przecież samą istotę kreatywnej fotografii. Oprócz manualnej kontroli parametrów służyć temu ma gama filtrów artystycznych wyjętych niczym z programu do obróbki graficznej obrazu takich jak: Pop Art , Miękka ostrość, Blada i Jasna Kolorystyka, Jasna tonacja, Ziarno Filmu Światłoczułego oraz Kamera Otworkowa.

Dodatkowo, w celu poszerzenia możliwości, bezpośrednio w aparacie można nakładać na siebie zdjęcia wykonane w trybie wielokrotnej ekspozycji. Ale artystyczna kreacja to nie tylko majstrowanie z obrazem, ale przede wszystkim światło: zastane lub aranżowane. Pierwszej opcji nie da się zmienić, jak wskazuje na to sama nazwa, ale dla drugiej producent udostępnił bezprzewodowe sterowanie błyskiem, dzięki czemu możliwa jest kontrola nad szeregiem kompatybilnych lamp błyskowych zewnętrznych. Dostępne są cztery kanały ustawień, jak również szeroki zakres poziomów jasności. Kolejnym interesującym wariantem jest funkcja pozwalająca na korzystanie z różnych proporcji kadru takich jak: 16:9, 3:2, 7:5, 4:3, 5:4, 6:5, 7:6, 3:4 oraz 6:6.


Aparat jest wyposażony w nowy 12.3-megapikselowy sensor Live MOS gwarantujący uchwycenie nawet najdrobniejszych szczegółów. Nowej generacji procesor obrazu TruePic III+ automatycznie działa na dobre odwzorowanie kolorów, ostrość obrazu oraz sprawia, że wszystkie wykonywane przez aparat zadania realizowane są znacznie szybciej.

Dziedzicząc po modelu E-3 w pełni dwuosiowy, 11-punktowy system AF, aparat E-30 posiada tę samą sprawność i prędkość działania autofocusa. Sensor AF może pochwalić się szerokim zakresem detekcji od  -2 do 19 EV oraz układem w formie zachodzących na siebie czujników, co zapewnia niezwykle precyzyjne działanie autofocusa nawet w słabych warunkach oświetleniowych.

Zintegrowana stabilizacja obrazu, efektywna w zakresie 5 EV,  pozawala wykonywać zdjęcia w ekstremalnych warunkach oświetleniowych – i to niezależnie od tego, jaki obiektyw zostanie dołączony do korpusu.


Wyświetlacz to 2.7" ekran HyperCristal II LCD, który dzięki możliwości ustawiania go pod różnym kątem z pewnością pozwoli na dosłowną wszechstronność w kadrowaniu. Jeśli chodzi o kadrowanie z wykorzystaniem Live View jest wygodniejsze, gdyż obraz podglądu można powiększyć o współczynnik 5x, 7x lub 10x co ułatwia sprawdzenie szczegółów fotografowanego obiektu, a w szczególności tego, czy dokładnie tak jak chcemy została ustawiona ostrość.


Wsparciem dla osób, które mają problem z prostym i równym kadrowaniem ujęcia, jest dwuosiowy sensor rozpoznający nachylenie aparatu w dwóch płaszczyznach. Działa dokładnie tak samo jak poziomica stosowana w budownictwie. Skala poziomu nachylenia wyświetlana jest w celowniku, na Panelu Kontrolnym oraz na ekranie LCD. Model posiada również unikalny dla aparatów Olympus Filtr Ultradźwiękowy, dając gwarancję najskuteczniejszej ochrony przed kurzem.

Najważniejsze parametry sprzętu podejmy z fragmentu informacji prasowej:

Cyfrowa lustrzanka Olympus E-30 – podstawowe cechy:


Kreatywność

Jakość obrazu

Prędkość


Dodatkowe cechy aparatu Olympus E-30:



Aparat Olympus E-30 dostępny w sprzedaży będzie w zestwach z obiektywami:
- Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0 ,
- Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II ,
- Korpus E-30 z obiektywem ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6 ,
lub osobno sam korpus.
 

 

Specyfikacja

Olympus E-30
Matryca 12.3 millionów pikseli
Czułość AUTO (ISO 100 - 3200) / Manual (ISO 100 - 3200)
Czas otwarcia migawki

60 - 1/8000 sec w krokach co 1/3, 1/2, lub 1EV

Wizjer pokrycie kadru: około 98%, powiększenie: około 1,02x
Autofokus
  • tryby: pojedynczy AF (S-AF), ciągły AF (C-AF), manual focus (MF)
  • 11-punktowy system AF
Pomiar światła Pomiar TTL,
  • pomiar ESP (49-punktowy system pomiaru)
  • pomiar punktowy:pomiar punktowy (około 2% pola obrazowego w centrum wizjera)
  • pomiar centralnie-ważony uśredniający
Monitor LCD
  • TFT  HyperCrystal II LCD
  • 2,7"
  • około 230 tyś. punktów
  • krycie: ok. 100%
  • Live View
Tryby ekspozycji
  • 27 programów tematycznych
    - 5 trybów ekspozycji,
    - 5 trybów kreatywnych,
    - 11 Programów tematycznych,
    - 6 filtrów artystycznych
Wbudowana lampa błyskowa tak, wbudowana lampa błyskowa (o liczbie przewodniej 13) z możliwością bezprzewodowego sterowania błyskiem
Format plików
  • RAW 4032 x 3024 piks,
  • JPEG od 4032 x 3024 piks do 640 x 480 piks
Zasilanie

bateria litowo - jonowa BLM-1

Wymiary/Masa około 141.5 mm x 107.5mm x 75 mm  / około 655 g

 

 Aparat ma trafić do sprzedaży w połowie stycznia 2009. Cena nie jest jeszcze znana.

 

 

 

Źródło: Informacja prasowa Olympus



www.swiatobrazu.pl