16 listopada 2022, 13:04
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3986 razy

Osoby odpowiedzialne za rosyjski program rakietowy zidentyfikowane na podstawie zdjęcia

Osoby odpowiedzialne za rosyjski program rakietowy zidentyfikowane na podstawie zdjęcia

Podczas gdy wciąż trwa wojna na Ukrainie, zespół śledczy wykorzystał geolokalizację rosyjskiego programu pocisków manewrujących na podstawie pojedynczego zdjęcia grupowego.


Szczegółowa analiza geotagowania umożliwiła identyfikację ludzi odpowiedzialnych za rosyjski program pocisków manewrujących

Program rakietowy powoduje niewypowiedziane cierpienia narodu ukraińskiego, a zdjęcie grupowe zrobione w 2013 roku zostało wysłane do serwisu śledczego Bellingcat, który pracowicie geolokalizował miejsce wykonania fotografii w celu identyfikacji członków. Wykorzystano do tego także zdjęcia satelitarne i różne inne metody poszukiwawcze. 
 
Zdjęcie, wysłane anonimowo z konta e-mail miało zostać zrobione w zakładzie Znamenka 19 rosyjskiego Ministerstwa Obrony, ale zespół Bellingcat musiał to udowodnić. "Podobnie jak w przypadku wszystkich geolokalizacji, pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie szczegółów zdjęcia, które mogą być przydatne" komentuje proces Aric Toler z Bellingcat. Podczas identyfikacji wykorzystuje się przede wszystkim szczegóły dużego obrazu i mikroszczegóły. Te pierwsze informują, jakich budynków należy szukać na zdjęciach satelitarnych. Natomiast druga grupa detali, takie jak wzory ścian, oznakowanie i inne drobne szczegóły, mogą potwierdzić identyfikację. 
 
zdjęcie grupowe
 
Zdjęcie, na podstawie którego nastąpiła identyfikacja
 
zdjęcie grupowe
 
Mikroszczegóły
 
zdjęcie grupowe
 
Szczegóły widoczne w odbiciu szyby.
 
W tym przypadku trójstronne schody prowadzące do wejścia budynku, na którym stoi grupa stanowiły element, który potencjalnie jest dostrzegalny na zdjęciach satelitarnych. Drugą wskazówką jest odbicie czegoś, co znajduje się za plecami osoby wykonującej zdjęcie. Wygląda na to, że w szybach za grupą odbijają się białe kolumny. 
 
Niektóre zidentyfikowane mikroszczegóły to wzór cegieł, biała ścieżka biegnąca wzdłuż ściany, które mogą być widoczne na zdjęciach wykonanych bliżej tego obszaru. Osoby odpowiedzialne za identyfikacje nie mogły oczekiwać, że na zdjęciach będą widoczne te szczegóły, ale z pewnością mogły być one pomocne. W szczególności jeśli udałoby się uzyskać zdjęcia satelitarne o bardzo dużej rozdzielczości. 
 
Zespół Bellingcat skrupulatnie przeskanował każdy fragment zdjęć satelitarnych, jaki mógł znaleźć, i ostatecznie znalazł potencjalne miejsce, pasujące do trójstronnych schodów widocznych na zdjęciu grupowym. Następnie członkowie zespołu przejrzeli w sieci geotagowane fotografie obiektu, który na podstawie zdjęć satelitarnych wydawał im się miejscem wykonania identyfikowanej fotografii. Szczęśliwie natrafili na zdjęcie wykonane przez dekarza, który zajmował się naprawami na dachu placówki Ministerstwa Obrony. Obraz był udostępniony w sieci w dużej rozdzielczości, co ułatwiło dalszą analizę. 
 
zdjęcie grupowe
 
Zdjęcie satelitarne ukazujące miejsce prawdopodobnego wykonania zdjęcia grupowego.
 
zdjęcie grupowe
 
Zdjęcie wykonane z dachu placówki Ministerstwa Obrony.
 
zdjęcie grupowe
 
Porównanie obu obrazów. 
 
Chociaż zdjęcia zostały wykonane w odstępie aż 8 lat, okazało się, że mikroszczegóły wciąż się zgadzają. Zgodna jest liczba schodów i ich kolor, obecność odpływu rynnowego, zakratowane okna, szare drzwi na prawo od pozującej grupy, białe kolumny i wszystko inne, co jest widoczne na identyfikowanym obrazie. Zespół może więc teraz śmiało potwierdzić autentyczność zdjęcia, co pomogło Bellingcat i jego partnerom śledczym w sześciomiesięcznym dochodzeniu w celu zidentyfikowania osób odpowiedzialnych za rosyjski program pocisków manewrujących. 


www.swiatobrazu.pl