Oświetlenie studyjne ciągłe

Oświetlenie studyjne ciągłe

W oprawach oświetleniowych światła ciągłego wykorzystuje się żarówki lub lampy wyładowcze. W żarówkach ciałem świecącym jest żarnik w postaci skrętki z drutu wolframowego. Charakterystyki widmowe żarówek i ciała czarnego są podobne. Luminancja żarnika jest mniejsza od luminancji ciała czarnego, zaś temperatura barwowa nieco niższa przy takiej samej temperaturze rzeczywistej.


W żarówkach próżniowych żarnik osiąga temperaturę w granicach 2500-3200 K, w czasie świecenia następuje stałe parowanie cząsteczek wolframu. Powoduje to zmniejszenie i przewężenie przekroju skrętki oraz zapylenie czarnym osadem wewnętrznej powierzchni bańki. Zwiększa to rezystancję żarnika, co powoduje zmniejszenie prądu i mocy pobieranej przez żarówkę. W rezultacie obniża się skuteczność świetlna i temperatura barwowa, a w miejscu przewężenia następuje przepalenie skrętki. Wydajność świetlna żarówek wolframowych wynosi około 10 lumenów/wat, co dla osiągnięcia poziomu oświetlenia wymaganego czułością materiału zdjęciowego pociąga konieczność stosowania żarówek o dużej mocy. Z tych powodów chętniej stosowane jako źródło światła są żarówki halogenowe, których wydajność świetlna wynosi około 30 lumenów/wat.

Wprowadzenie atomów chlorowców (halogenów) do wnętrza żarówki umożliwiło wykorzystanie zjawiska autoregeneracji w żarówkach halogenowych. Dzięki właściwościom chlorowców w czasie świecenia zachodzi ciągły proces regeneracji żarnika, polegający na cyklicznej syntezie i rozpadzie wolframu na przykład z jodem, który jest dodawany jako domieszka gazu wypełniającego bańkę żarówki. We wnętrzu bańki w temperaturze 250-1450º następuje reakcja atomów wyparowanego wolframu z jodem, w wyniku której powstaje jodek wolframu. Cząsteczki gazowego jodku wolframu w temperaturze wyższej niż 1450º ulegają rozpadowi: wolfram osiada na żarniku, a jod wędruje ku ściankom bańki. Warunkiem utrzymania procesu jest utrzymanie odpowiednio wysokiej temperatury w pobliżu wewnętrznej powierzchni bańki. Stąd konieczność zmniejszenia wymiarów bańki oraz stosowania szkła odpornego na wysokie temperatury, którym najczęściej jest szkło kwarcowe. Żarówki halogenowe w porównaniu z tradycyjnymi wykazują większą skuteczność świetlną, wyższą temperaturę barwową, kilkukrotnie większą trwałość, mniejsze wymiary zewnętrzne i praktycznie stały strumień świetlny i temperaturę barwową. Ta ostatnia cecha ma podstawowe znaczenie dla użytkownika, dzięki temu żarówki halogenowe są chętnie stosowane.

Lampy wyładowcze, których wnętrze szklanej bańki wypełnione jest parami rtęci oraz metali ziem rzadkich i innych pod wysokim ciśnieniem mają krótki, lub średni łuk. Dodanie pewnej ilości bromu zwiększa żywotność lampy, który podobnie jak w żarówkach halogenowych przeciwdziała parowaniu elektrod i osadzaniu się wolframu na ściankach bańki. Temperatura barwowa lamp HMI obniża się w czasie eksploatacji, co powodowane jest reakcjami metali ziem rzadkich z elektrodami i z bańką lampy, zmieniającymi skład chemiczny. Po zapaleniu następuje szybki wzrost napięcia na lampie oraz strumienia świetlnego. Po 40 s cała rtęć znajdująca się wewnątrz bańki jest już w stanie gazowym. Po około 3 minutach całkowicie ustalają się warunki pracy lampy i jej temperatura barwowa. W przypadku zapalenia gorącej lampy okres ten ulega skróceniu. Około 40% pobieranej energii oddawanej jest w postaci promieniowania podczerwonego. Wzrost temperatury bańki w czasie pracy ma również wpływ na barwę światła lampy. Dla zmniejszenia dużej ilości wydzielanego promieniowania ultrafioletowego stosuje się w oprawach hartowane szyby ochronne, które całkowicie pochłaniają promieniowanie o długości 280 nm, a 350 nm pochłaniają w znacznym stopniu. Lampy HMI charakteryzują się temperaturą barwową zbliżoną do światła dziennego, wysokim wskaźnikiem odwzorowania barw, dużą skuteczności świetlną, prostą i bezpieczną obsługą. Wysoki stopień odwzorowania barw uzyskano dzięki wielokrotnemu zwiększaniu linii spektralnych w porównaniu z lampą rtęciową. Ilość tych linii i ich rozmieszczenie zależy od dodatków takich jak: dysproz, holm tul i innych.  Produkowane przez niemiecką firmę Osram żarówki oznaczone są symbolem HMI, Philips oznacza swoje – MSI. Lampy HMI charakteryzują się znacznym tętnieniem światła. Podwyższenie częstotliwości prądu zasilającego zmniejsza to zjawisko.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem