5 października 2022, 08:40
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 671 razy

Pacjenci noszący gogle VR potrzebują mniej znieczulenia

Pacjenci noszący gogle VR potrzebują mniej znieczulenia

Badania wykazały, że gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) mogą zmniejszyć ilość środka znieczulającego, którego pacjenci potrzebują w trakcie zabiegów.

Okulary VR i sztuczna rzeczywistość pomogą w operacjach

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych przebadali 34 pacjentów poddawanych operacji ręki. Podzieli pacjentów na dwie grupy - jedna z grup otrzymała zestawy VR, które zanurzyły uczestników badania w relaksujących aplikacjach, natomiast druga grupa przechodziła zabiegi bez okularów VR. 
 
okulary VR
 
Programy relaksacyjne ukazywane w goglach VR obejmowały 360-stopniowe widoki pięknych krajobrazów, takich jak szczyty górskie, lasy itp. Podczas planowanej operacji pacjenci mogli poprosić o środek znieczulający w dowolnym momencie zabiegu, a grupa nosząca okulary VR prosiła o niższe dawki niż grupa kontrolna nie używająca takiego sprzętu. 
 
Podczas gdy pacjenci nie noszący okularów VR wymagali 750,6 miligramów uspokajającego propofolu na godzinę, pacjenci, którzy korzystali z aplikacji VR, wymagali tylko 125,3 miligramów. Naukowcy uważają, że rzeczywistość wirtualna odwraca uwagę pacjentów od bólu emanującego z ręki i mają nadzieję, że doprowadzi to do zmniejszenia przypadków nadmiernego znieczulania, które mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. 
 
Naukowcy przewidują, iż połączenie stylu życia współczesnych ludzi (spędzanie ogromnej ilości godzin przy klawiaturach czy z urządzeniami mobilnymi w dłoniach) i starzejąca się populacja sprawią, że coraz częściej będzie konieczne przeprowadzanie operacji rąk. Badacze wiążą nadzieję z odwróceniem uwagi umysłu od przetwarzania nieprzyjemnych doświadczeń związanych z przebiegiem zabiegu właśnie dzięki okularom sztucznej rzeczywistości. To wszytko ma prowadzić do optymalizacji praktyk anestezjologicznych. 
 
To nie pierwszy raz, gdy eksperymentowano z VR jako alternatywą dla znieczulenia. W 2018 roku absolwenci szpitala St. Joseph’s we Francji zaprojektowali specjalne programy, które pomagały pacjentom zrelaksować się i zwiększyć swoją tolerancję na ból. Według naukowców za 10 lat wykorzystywanie VR w szpitalach nie będzie już stało pod znakiem zapytania, a stanie się po prostu rutynową praktyką. 


www.swiatobrazu.pl