26 marca 2008, 10:51
Autor: Michał Kawecki
czytano: 21156 razy

Panasonic Lumix DMC-L10

Panasonic Lumix DMC-L10

Ponad pół roku temu Panasonic zaprezentował nowy model lustrzanki przeznaczony dla amatorów. Nowy Lumix, oznaczony symbolem DMC-L10, aparat systemu 4/3 został zaopatrzony przez producenta w 11,8 mln (10,1mln efektywnych pikseli) przetwornik obrazu typu CMOS o wymiarach 17,3x13,0 mm, który pozwala na otrzymanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 3648x2736 pikseli. Matryca chroniona jest przed kurzem za pomocą systemu redukcji pyłu. Filtr ultradźwiękowy wprawia matrycę w drgania, powodując usuwanie drobinek kurzu z powierzchni przetwornika. Zdjęcia zapisywane są w następujących formatach: PEG, RAW, RAW+Fine, RAW+Standard.

Niewielkich wymiarów korpus (134,5x95,5x77,5, waga ok. 450 g) w przedniej części uchwytu, jak i pod kciukiem, pokryty został gumą, dzięki czemu pewnie leży w dłoni. Rozwiązanie to skutecznie zapobiega przypadkowemu wysunięciu się aparat z dłoni użytkownika. Ergonomia prezentowanego modelu  jest wyjątkowo dobra. Sterowanie aparatem odbywa się za pomocą koła wyboru, na którym odnajdziemy poszczególne tryby pracy. Oprócz pełnej kontroli nad ustawieniami mamy do wyboru liczne programy tematyczne  (zaczynając od portretu, trybu zdjęć sportowych a skończywszy na pejzażu).

lustrzanka on cyfrowy ten ustawić rozwiązanie możliwość model zdjęcie system matryca praca siebie panasonic aparat być
Panasonic Lumix DMC-L10

Wizjer optyczny aparatu został skonstruowany z luster i pokrywa 95% kadru. 100% kadru natomiast możliwe jest do oglądania na 2,5-calowym ekranie LCD o rozdzielczości 207 000 pikseli, za sprawą zastosowanej funkcji Live View. Podczas pracy w tym trybie mamy możliwość podglądu pracy autofocusa. Dodatkowo obrotowy ekran (zarówno w pionie, jak i poziomie) ułatwia odczyt informacji jak i podnosi komfort pracy samym aparatem.

Za dobór poprawnej ekspozycji odpowiedzialny jest 49-polowy system pomiaru w przypadku obserwacji kadru przez wizjer, natomiast korzystając z opcji Live View, pomiarem zajmuje się 256-polowa matryca. Dostępne tryby to również: cyfrowy ESP, centralnie ważony uśredniony, punktowy.

Czułość matrycy możemy regulować w zakresie od ISO 100 do ISO 1600. W porównaniu z konkurencyjnymi modelami rynkowymi, nie jest to rezultat godny zachwytu. Pamiętajmy bowiem iż większość konkurencyjnych modeli dysponuje
o wiele większym zakresem zmiany czułości, tym samym zwiększając możliwości wykorzystania aparatu w trudnych warunkach oświetleniowych.  Dodatkowo podczas stosowania funkcji Live View czułość matrycy automatycznie dopasowuje się do panujących warunków oświetleniowych, co jest rozwiązaniem dość nietypowym w cyfrowych aparatach typu SLR.

lustrzanka on cyfrowy ten ustawić rozwiązanie możliwość model zdjęcie system matryca praca siebie panasonic aparat być
Panasonic Lumix DMC-L10


Prędkość migawki sterowana jest w zakresie od 1/4000s do 60s wraz z  czasem B. Czas synchronizacji z lampą błyskową wynosi 1/160s. Maksymalna szybkość wykonywanych zdjęć to 3 klatki/s w serii do 3 ujęć zapisywanych w formacie RAW lub do zapełnienia karty w przypadku zapisu JEPG. Zdecydowanie nie można powiedzieć iż model ten należy do demonów prędkości, jednak wachlarz oferowanych możliwości powinien wystarczyć większości potencjalnych użytkowników prezentowanego modelu.

Również ustawianie ostrości podzielono na dwa oddzielne systemy –jeden dla obserwacji przez celownik, a drugi podczas pracy z Live Wiev. 9-polowy autofocus jest powolny i w słabym oświetleniu ma problemy z ustawieniem ostrości. W wyniku jego pracy musimy być przygotowania, iż wiele motywów godnych naszej uwago, zdąży nam „przeminąć” pozbawiając nas możliwości ich rejestracji. Aparat zapewnia nam dodatkowo wyboru 3 trybów AF – AFS, AFC , MF. Ciekawą funkcją dostępną z menu aparatu jest wykonywanie zdjęć z odłączonym obiektywem.

Zastosowanie niektórych rozwiązań i funkcji zaczerpniętych z aparatów kompaktowych, takich jak zoom cyfrowy czy automatyczne wykrywanie twarzy, wydają się zbyteczne. Jednak  pozwólmy ocenić to użytkownikom, którzy właśnie zdecydują się na „przeskok” z cyfrowych aparatów kompaktowych na lustrzanki.

Ustawienie balansu bieli możliwe jest z zakresu od 2500 do 10000°K ze skokiem co 100°K . Dodatkowo możliwy jest wybór spośród zdefiniowanych własnych ustawień.

Także sposób odwzorowania kolorów może być ustawiony w zależności od osobistych upodobań użytkownika. 9 trybów kolorystycznych z pewnością powinno wystarczyć, nawet najbardziej wymagającemu użytkownikowi.

Wbudowana lampa błyskowa na pewno przyda się amatorom w codziennym fotografowaniu. Mimo jej niewielkiej liczby przewodniej, nie jeden raz umożliwi wykonanie fotografii w trudnych warunkach oświetleniowych. W amatorskich lustrzankach to dobry pomysł. Początki fotografowania są trudne i nie zawsze każdego stać na dokupienie oddzielnej lampy błyskowej.

Godnym uwagi jest akumulator Li-Ion (7,2 V, 1320 mAh), który zasila korpus aparatu. Pozwala on na wykonanie ok. 450 zdjęć bez ponownego ładowania.

Zdecydowaną zaletą menu aparatu jest jego dostępność w kilkunastu językach (również polskim), co z pewnością osobom stawiającym pierwsze krok z tego typu sprzętem ułatwi posługiwanie się nim.
Opcjonalnie dostępny jest pilot zdalnego sterowania DMW-RSL1.

Wraz z aparatem nabywca otrzymujemy oprogramowanie: LUMIX Simple Viewer PHOTOfunSTUDIO – viewer - SILKYPIX® Developer Studio. Rozwiązanie to z pewnością pozwoli pogłębić naszą wiedze praktyczną
odnośnie pierwszych kroków stawianych w świecie fotografii cyfrowej.
 
Panasonic DMC-L10 to ciekawe rozwiązanie przeznaczone dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią. System 3/4 zapewnia szeroki wachlarz obiektywów. Sam producent rekomenduje obiektywy Leica i właśnie z obiektywami tej firmy dostępne są Lumixy w zestawach. Dzięki połączeniu korpusu Panasonica z obiektywami legendarnej Leici lustrzanka może wzbudzić duże zainteresowanie potencjalnych nabywców, zaś szeroki wachlarz jego możliwości pozwoli w pełni korzystać z uroków fotografii cyfrowej. 

lustrzanka on cyfrowy ten ustawić rozwiązanie możliwość model zdjęcie system matryca praca siebie panasonic aparat być

Tabela ISO


Sprawdź cenę i dostępność produktu na
Olympus E-P2 test ekran rozdzielczość opinia review Mikro Cztery Trzecie cyfrowy pen technologia filtry artystyczne filmowanie HD

 

 www.swiatobrazu.pl