29 marca 2021, 09:25
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 4780 razy

Panel dotykowy zamiast pierścienia ostrości?

Panel dotykowy zamiast pierścienia ostrości?

Pamiętacie jeden z ostatnich pomysłów Canona - panel dotykowy zamiast spustu migawki? Wygląda na to, że producent ten zamierza jeszcze bardziej eksplorować pomysły związane z touchpadami w aparatach cyfrowych - Otóż teraz przygotował patent obejmujący zastąpienie pierścienia ostrości w obiektywie panelem dotykowym.

Do czego może posłużyć panel dotykowy w aparacie?

Najnowszy patent został złożony w Japonii. Zgodnie z nim Canon proponuje tworzenie obiektywów z okrągłym panelem dotykowym. Touchpad ma wykrywać ruchy użytkownika i reagować zgodnie z kierunkiem obrotu itp. Można sobie wyobrazić dostęp do różnych opcji związanych z regulacją ostrości za pośrednictwem nie tylko przesuwania palców, ale również gestów. Przykładowo można by zmieniać tryb ustawiania ostrości po prostu poprzez dotknięcie dwoma lub trzeba palcami czy za pośrednictwem stuknięć w panel.
 
panel dotykowy
 
Źródło: Canon
 
panel dotykowy
Źródło: Canon
 
Zaproponowany w patencie panel dotykowy zastąpiłby w obiektywie miejsce tradycyjnego pierścienia ostrości. Według tego pomysłu praca regulacji ostrości byłaby zmienna w zależności od prędkości przesuwania palcami po touchpadzie. Taki okrągły panel umieszczony po jednej stronie obiektywu (a nie naokoło tak jak tradycyjny pierścień) według założeń producenta miałby zwiększać możliwości fotografów. 
 
Wygląda na to, że korzystanie z takiego panelu rzeczywiście wymagałoby mniej poruszania ręką, lecz narzuca się pytanie - czy byłoby bardziej intuicyjne? Z pewnością to zależałoby od nawyków i przyzwyczajenia, natomiast bardziej zastanawiające jest, czy nie istniałaby konieczność montowania takiego panelu po obu stronach obiektywu? 
 
Jak każde zgłoszenie patentowe taki pomysł daje więcej pytań niż odpowiedzi. Nie oznacza on także, że pomysł zostanie wprowadzony do seryjnej produkcji i że w najbliższej przyszłości doczekamy się obiektywów z dotykowymi panelami. Canon eksploruje pomysły związane z panelami dotykowymi w aparatach nie tylko na papierze. Aparat Canon R posiada takowe rozwiązanie, choć zdania na temat jego funkcjonalności i użyteczności są podzielone. 
 
Niemniej takie pomysły zawsze warto poznawać - pokazują bowiem, jakich trendów w rozwoju sprzętu foto-wideo możemy spodziewać się w przyszłości. 


www.swiatobrazu.pl