Patrick Demarchelier. Kolejna legenda fotografii oskarżona o molestowanie seksualne

Patrick Demarchelier. Kolejna legenda fotografii oskarżona o molestowanie seksualne

Lawina oskarżeń czołowych światowych fotografów nie słabnie. Pierwszy przypadek Terry Richardsona nie dziwił, od początku kariery budził spore kontrowersje. Mario Testino, hedonista i salonowy lew nie był bez skazy, następnie znakomity fotograficznie Bruce Weber, a teraz 74-letni Patrick Demarchelier. Fotograf, którego twórczość zdaniem redakcji zasługuje na bardzo wysoką ocenę.


Demarchelier urodził się w 1943 roku w Le Havre, a karierę zaczął w latach 60., kiedy został asystentem fotografa mody, Hansa Feurera.  Warto dodać, że przełom lat 60. i 70. był bardzo istotnym momentem w fotografii mody. Dokonywała się wówczas znacząca zmiana stylowa: gdy fascynacja szaleństwami lat 60. okrzepła, dopiero można było zobaczyć, które "objawy" rewolucji moralnej, seksualnej na dobre zostały w światowej kulturze. Hippisowska wolność, uwolnienie się od konwenansów i purytańskich ograniczeń na pewno na dobre odmieniło fotografię mody. Ugrzecznione zdjęcia jak z katalogu domu towarowego dla elegantek odeszły w niepamięć, teraz modelki nie dość, że mogły już wyjść w plener (wcześniej to się nie zdarzało), to i zdjęcia nie musiały być sztywne – zaczęto robić je w ruchu, stały się dynamiczne. A także dużo bardziej odważne. Taki moment w historii – to wprost wymarzona chwila na debiut dla odważnego, pełnego fantazji, zaś pozbawionego strachu przed prowokacją fotografa.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem