2 lutego 2012, 13:00
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 9921 razy

Pentax K-01 - designerski bezlusterkowiec

Pentax K-01 - designerski bezlusterkowiec

Sercem aparatu Pentax K-01 jest 16-megapikselowa matryca APS-C, umożliwiająca fotografowanie z wysoką czułością. Ważnym jest też, iż bezlusterkowiec korzysta z bagnetu K, co daje dostęp do dużej ilości obiektywów.

Istotną cechą bezlusterkowca Pentax K-01 jest też design. Aparat zaprojektował Marc Newson, jeden z najlepszych projektantów produktowych, zaliczany przez magazyn Time do grona stu najbardziej wpływowych osób na świecie. A że o gustach się nie dyskutuje, więc ocenę wyglądu pozostawiamy Wam.

Cyfrówka może pochwalić się 16-megapikselową matrycą CMOS o wymiarach 23,7 x 15,7 milimetrów oraz nowym procesorem obrazu, PRIME M. System ten umożliwia fotografowanie z czułością do ISO 12800 (ewentualne rozszerzenie do ISO 25600).

Najważniejszą cechą jest jednak kompatybilność ze wszystkimi dotychczas wyprodukowanymi obiektywami Pentax. K-01 wyposażono w bagnet K, jest to więc pierwszy na rynku bezlusterkowiec oparty na tym samym mocowaniu, co "duże" aparaty danego producenta. Obiektywy z mocowaniem gwintowym oraz obiektywy systemu 645/67 mogą być używane za pomocą adaptera.

Pentax K-01
Pentax K-01

Nowy Pentax może również pochwalić się trybem filmowania w jakości Full HD (1920 x 1080) z wykorzystaniem kodeku H.264 oraz prędkością zapisu na poziomie 30, 25 lub 24 klatek na sekundę. Nagrywanie uruchomimy za pomocą dedykowanego, czerwonego przycisku. Istotną cechą K-01 jest także rejestrowanie dźwięku w systemie stereo, gniazdo HDMI typu C oraz dodatkowe gniazdo do mikrofonu zewnętrznego.

Pentax K-01
Pentax K-01

Funkcja Custom Image pozwala użytkownikowi wybrać najbardziej odpowiednie ustawienie w zależności od obiektu lub sceny. Mamy do dyspozycji m.in. tryb krosowania czy Bleach Bypass, służący do uzyskiwania "dramatycznych efektów wizualnych". Generalnie rzecz ujmując, K-01 bogaty jest we wszelkiego rodzaju filtry artystyczne.

Pentax K-01
Pentax K-01

W trybie zdjęć seryjnych aparat wykona fotografie w pełnej rozdzielczości z prędkością sześciu klatek na sekundę. Kadrować możemy za pomocą trzycalowego monitora LCD o rozdzielczości 921 tysięcy punktów, cechujący się kątami widzenia równymi 170 stopni w pionie i poziomie.

Pentax K-01
Pentax K-01

Ważną cechą jest system stabilizacji matrycy, ułatwiający robienie zdjęć w gorszych warunkach oświetleniowych. Spośród pozostałych funkcji należy wymienić pomiar TTL z klasycznym wyborem trybów (wielosegmentowy, centralnie ważony, punktowy), autofocus oparty na detekcji kontrastu (81 wybieralnych punktów), system czyszczenia matrycy, tryb wielokrotnej ekspozycji oraz kompatybilność z kartami pamięci SDXC i UHS.

Pentax K-01
Pentax K-01

Wymiary K-01 to 121 x 79 x 59 milimetrów przy masie 560 gramów wraz z baterią i kartą pamięci. Aparat sprzedawany będzie od 15 marca 2012 roku wraz z obiektywem PENTAX-DA 40 mm f/2.8 XS. Obecnie jest to najcieńszy wymienny obiektyw na świecie.

Pentax K-01
Pentax K-01

[kn_advert]

Źródło: Pentaxwww.swiatobrazu.pl