22 lutego 2018, 09:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2834 razy

Pentax K-1 II - znamy cenę nowego pełnoklatkowego aparatu

Pentax K-1 II - znamy cenę nowego pełnoklatkowego aparatu

Rodzina aparatów Pentax powiększy się o nowy pełnoklatkowy model – Pentax K-1 II. Zastosowanie nowego modułu akceleratora oraz procesora PRIME IV pozwala uzyskać najwyższą jakość obrazu oraz umożliwia robienie zdjęć o jeszcze wyższym poziomie czułości niż oferowany przez poprzedni model. K-1 II wyposażono również w udoskonaloną wersję technologii Pixel Shift Resolution II z trybem Dynamic Pixel Shift Resolution pozwalającym na wykonywanie zdjęć na wysokim poziomie czułości bez konieczności stosowania statywu. Mocne body aparatu jest odporne na trudne warunki atmosferyczne i kurz. K – 1 II wyposażono również w optyczny wizjer ze 100% pokryciem kadru, obracany w pionie i poziomie ekran LCD oraz dostęp do zaawansowanej technologii stabilizacji obrazu.

Pentax K-1 II przegląd funkcji

1. Nowy moduł przyspieszający proces przetwarzania obrazu
PENTAX K-1 II wyposażono w pozbawioną filtra AA matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 36.4 Mpx. Nowy moduł akceleracji obrazu optymalizuje dane zanim te będą przetwarzane przez wydajny procesor PRIME IV. Dzięki temu minimalizowane jest występowanie szumów, odbywa się to bez strat w rozdzielczości bez względu na ustawiony poziom czułości – od standardowego po super czuły. Podczas prac nad tym modelem zadbano o poziom odwzorowania barw, szczególnie w zakresie głębokich błękitów i żywych zieleni. Znacznie podniesiono redukcję szumów podczas robienia zdjęć o wysokim poziomie czułości aż do ISO 819200.

2. System Pixel Shift Resolution II 
Pentax K – 1 II poza innowacyjną technologią Pixel Shift Resolution wyposażono w nową generację tego systemu. Umożliwia to uzyskanie zdjęć o wyższym poziomie odwzorowania szczegółów i barw niż w przypadku tradycyjnego pełnoklatkowego sensora. Tryb Dynamic Pixel Shift Resolution,** który wykrywa nawet drobne drgnięcia obiektu podczas realizacji zdjęć seryjnych na wysokim poziomie czułości, jest kompatybilny z mechanizmem stabilizacji obrazu.

Użytkownik może włączyć lub wyłączyć funkcję korekcji ruchu (Motion Correction function). Ta wykrywa poruszające się obiekty uchwycone podczas robienia zdjęć w trybie seryjnym i pozwala na minimalizację efektu poruszenia obrazu w trakcie procesu przetwarzania obrazu.***

[kn_free]

* Podczas korzystania z tej funkcji, zalecane jest by aparat znajdował się w stabilnej pozycji na statywie. W czasie fotografowania obiektów w ruchu system nie gwarantuje idealnego odwzorowania obrazu.
** Przechwycone obrazy mogą w pewnych przypadkach zostać nieprawidłowo zsyntetyzowane. Obrazy zapisywane w formacie RAW i RAW+ mogą być nieodpowiednie dla procesu syntezy normalnego formatu RAW w korpusie aparatu. Obrazy mogą nie być prawidłowo zsyntetyzowane w złożonym obrazie.
*** W pewnych przypadkach poruszenie może nie być skorygowane. Funkcja nie gwarantuje pełnej korekcji w każdym przypadku.

3. System Shake Reduction II 

* Kompatybilne obiektywy: mocowanie K-, KA-, KAF-, KAF2- i KAF3-; obiektywy z mocowaniem wkręcanym (poprzez adapter); obiektywy systemu 645- i 67 (poprzez adapter). Niektóre funkcje mogą być niedostępne z wybranymi obiektywami.
** Najlepsza funkcjonalność występuje przy czasie otwarcia migawki na poziomie 1/1000 sekundy bądź dłuższym. Funkcja nie może być łączona z niektórymi trybami fotografowania w tym z systemem Pixel Shift Resolution.

4. Ruchomy wyświetlacz LCD
Na tylnej części obudowy K-1 umieszczono ruchomy wyświetlacz LCD, który można uchylić i obrócić o około 44 stopni w pionie i 35 stopni w poziomie. Wykonany z hartowanego szkła ekran o przekątnej 3,2 cala wyświetla obraz o rozdzielczości 1,037,000 punktów (w proporcjach 3:2). Zastosowanie konstrukcji air-gapless pozwoliło na minimalizację efektu odblasków. Dodatkowym ułatwieniem jest również możliwość szybkiego dopasowania jasności wyświetlacza. Ta opcja pozwala na uzyskanie lepszej widoczności podczas fotografowania w nocy.

[kn_advert]

5. System SAFOX 12 z 33 punktami AF 
W Pentax K-1 II zastosowano moduł AF SAFOX 12. 33 Punkty AF zostały rozmieszczone w taki sposób by pokryć całe pole obrazowania (25 punktów krzyżowych zostało umieszczonych w centrum kadru). Centralny sensor oraz jeden umieszczony nad a drugi pod nim pozwalają wykryć strumień światła z obiektywu F2.8. W nowym modelu udoskonalono algorytm śledzenia w systemie AF.

6. Udoskonalony system PENTAX Real-Time Scene Analysis (analizy sceny w czasie rzeczywistym) 
W połączeniu z możliwościami nowego procesora obrazu PRIME IV, zaawansowana technologia analizy sceny w pełnoklatkowym modelu K-1 pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Zastosowanie algorytmu "sztucznej inteligencji"* sprawia, że aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia, nawet w trudnych warunkach. * Działa kiedy ustawienia AUTO ekspozycja działa w trybie Analiza Sceny AUTO i Tryb Użytkownika ustawiony jest na AUTO.

7. Wizjer optyczny o 100 procentowym pokryciu kadru
Zaprojektowany specjalnie do pracy z nową pełnoklatkową matrycą 35mm optyczny wizjer zapewnia 100 procentowe pokrycie kadru i powiększenie około 0,7x. Natomiast matówka Natural Bright Matt II pozwala na sprawną pracę z użyciem manualnego ustawiania ostrości.

8. Superszybki tryb zdjęć seryjnych (High-speed continuous shooting)
Mechanizm migawki zastosowany w modelu Pentax K-1 II zapewnia wysoką precyzję pracy lustra i zapobiega jego drganiom. System szybkiej transmisji danych pozwala na zapis 17 klatek w formacie RAW (bądź 70 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości) w pojedynczej sekwencji z maksymalną szybkością 4,4 kl/s.

W trybie APC-S Crop (APC-S Crop mode) w pojedynczej sekwencji z maksymalną prędkością 6,4 kl/s pozwala na zapis 50 klatek w formacie RAW i 100 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości.

9. Dodatkowe funkcje 
Diody LED rozmieszczono w czterech kluczowych miejscach na body aparatu (przy mocowaniu obiektywu, wyświetlaczu LCD, slocie kart SD i gniazdach do podłączenia kabli). Pozwala to m.in. na szybszą wymianę karty pamięci czy obsługę przysłony podczas korzystania z aparatu w nocy czy trudnych warunkach oświetleniowych.

Przycisk blokady – jego uruchomienie pozwala za dezaktywację m.in. przycisków odpowiedzialnych za ustawienia ekspozycji. 
Funkcja Smart pozwala na szybki wybór ustawień bez konieczności wyboru ich z menu widocznego na wyświetlaczu LCD. 
Użytkownik może dopasować listę i sposób wyświetlania poszczególnych funkcji w menu aparatu.

10. Kompaktowe i wytrzymałe body aparatu 
Górny panel oraz rama zostały wykonane z solidnego i lekkiego stopu magnezu. Aparat wyposażono w bardzo wytrzymały mechanizm migawki pozwalający na ponad 300 000 cykli. Jednocześnie dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu – pływającego lustra (floating mirror structure) - wielkość aparatu została zmniejszona do minimum. Natomiast wysoką odporność na niekorzystane warunki atmosferyczne, wodę i kurz zapewnia 87 uszczelek. Z aparatu można korzystać w temperaturze do -10°C.

11. Nagrywanie filmów Full HD oraz dostęp do dodatkowych narzędzi
Pentax K-1 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080 pikseli; 60i/30p) w formacie H.264. Aparat wyposażono w gniazdo na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Użytkownik może korzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, ręcznych ustawień poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorować jego natężenie. Do jego dyspozycji są również dodatkowe efekty (ich zastosowanie może wpływać na zmianę liczby klatek na sekundę z jaką nagrywany jest obraz). K-1 pozwala również na nagrywanie filmów w trybie poklatkowym w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli).

12. Wbudowany moduł GPS
Wbudowany moduł GPS zapewnia szybki dostęp do informacji dotyczących dokładnej lokalizacji czy czasu w którym wykonano zdjęcie. Aparat wyposażono dodatkowo w elektroniczny kompas, możliwość zapisywania logów GPS oraz tryb ASTRO TRACER.

13. Pozostałe funkcje

Pentax K-1 II

 

Pentax K-1 II

 

Pentax K-1 II

 

Pentax K-1 II

 

Pentax K-1 II

Aparat znajdzie się w sprzedaży już na wiosnę, a sugerowana przez producenta cena detaliczna wyniesie 1 999 Euro.

 

 



www.swiatobrazu.pl