31 stycznia 2016, 12:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3544 razy

Phase One przedstawia cyfrową ściankę o rozdzielczości 100 megapikseli

Phase One przedstawia cyfrową ściankę o rozdzielczości 100 megapikseli

Jeden z największych producentów cyfrowych aparatów średnioformatowych nie przestaje nas zaskakiwać. W najnowszym komunikacie prasowym firma ogłosiła premierę cyfrowej ścianki dla aparatów średnioformatowych z sensorem o rekordowej rozdzielczości. Nowość, dzięki bardzo wyśrubowanym parametrom, znajdzie zapewne szerokie zastosowanie w profesjonalnej fotografii studyjnej i reklamowej. Co ważniejsze, wszyscy zainteresowani już teraz mogą nabyć tę nowość u oficjalnych dystrybutorów marki.

Wymiary fizyczne pola obrazowego nowej ścianki to niebagatelne 53,7×40,4 mm, co odpowiada standardowi średnioformatowemu promowanemu przez firmę Phase One (co raczej nie dziwi) i oznacza pozorny mnożnik ogniskowej wynoszący 0,64 w porównaniu z aparatem małoobrazkowym. Sensor o takich rozmiarach odznacza się polem powierzchni 2169 mm2, co w porównaniu z wspomnianym już małym obrazkiem oznacza powierzchnię 2,5x większą. Po wzięciu pod uwagę tych obliczeń, rozdzielczość 100 megapikseli układu opracowanego przy współpracy z firmą Sony nie wydaje się wcale przesadzona. A co oferuje taka ścianka?
 

 

Trzeba przyznać, że parametry zapowiadanej w komunikacie prasowym konstrukcji są imponujące: zakres czułości 50-12800 ISO, dynamika tonalna do 15 EV (więcej, niż oferuje jakakolwiek z obecnych lustrzanek cyfrowych), zapis plików RAW z 16-bitową głębią koloru, możliwość przesyłania obrazu rejestrowanego przez matrycę bezpośrednio na złącze HDMI, hybrydowa (elektroniczno-fizyczna) migawka i wiele innych.
 

Phase One XF 100MP średni format Sony 100 megapikseli cyfrowa ścianka
Phase One XF 100MP

 

Nowa ścianka, oznaczona symbolem XF 100MP dostępna jest już w sprzedaży. W zestawie wraz  z aparatem i obiektywem Schneider Kreuznach 80mm LS kosztuje 48 990 dolarów. Oficjalne zdjęcia przykładowe w pełnej rozdzielczości wykonane tym zestawem można obejrzeć na dedykowanej stronie aparatu.

[kn_advert]

 

Źródło: Phase One

 

 www.swiatobrazu.pl