10 lipca 2019, 10:14
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2858 razy

Poznaj możliwości Photoshopa - 10 przykładów przed i po

Poznaj możliwości Photoshopa - 10 przykładów przed i po

Photoshop daje możliwości, o jakich tylko mogli marzyć Ci, którzy zajmowali się fotografią w czasach analogowych. Chociaż oprogramowanie to zdobyło także złą sławę za sprawą osób, chcących przy jego pomocy oszukiwać, ingerując tak w zdjęcia, aby te świadomie wprowadzały w błąd, to przy rozsądnym i przede wszystkim uczciwym wykorzystaniu tego narzędzia, daje ono naprawdę wiele korzyści. Zobacz 10 przykładów zdjęć przed i po edycji w Photoshopie, które pokazują, że może ono stanowić świetny sposób realizacji wizji fotografa.

Jak każda rzecz stworzona przez ludzkość, Photoshop może być wykorzystany w słusznej lub zupełnie przeciwnej sprawie. Do tego drugiego typu zastosowań należy kreowanie nierealnych wizerunków modeli i modelek, które prezentowane są tak, iż sugerują pokazywanie rzeczywistego wyglądu tych osób.  W takiej sytuacji na podstawie skrajnie przekształconych zdjęć, utrwala się kanony piękna. Podobnie negatywne jest wykorzystywanie tego oprogramowania do takiej interwencji w fotografie reportażowe, iż dochodzi do przekazywania nieprawdziwych informacji i wprowadzania w błąd opinii publicznej.
 
Przykłady nieuczciwego wykorzystania Photoshopa można by mnożyć, jednakże warto wznieść się ponad takie zjawiska tak, aby móc czerpać ogromne korzyści z tego narzędzia. Oprogramowanie graficzne jest współczesnym odpowiednikiem ciemni fotograficznej i jako takie stanowi po prostu przedłużenie pracy fotografa. Samo wykonanie ekspozycji stanowi tylko pierwszy z etapów postawania finalnego zdjęcia. W związku z tym to do osoby realizującej dany obraz należy decyzja, czy jej praca będzie stanowiła kłamstwo, czy możliwie najlepsze oddanie emocji, nastroju i wszystkiego tego, co chciała zakomunikować poprzez zdjęcie. 
 
Oczywiście ta granica bywa płynna i może być dyskusyjna dla poszczególnych fotografii. Niezależnie jednak od tego nie warto obrażać się na całość edycji w cyfrowej ciemni, a jedynie zgodnie z własnym sumieniem, etyką zawodową czy swoistym kodeksem fotograficznym korzystać z Photoshopa. Przy takim podejściu jego możliwość mogą pozwolić wznieść własną fotografię na dużo wyższy poziom, a jednocześnie być w zgodzie z samym sobą i swoim postrzeganiem tego medium. 
 
Poniższe przykłady pokazują różne możliwości wykorzystania Photoshopa. Zachęcam do przyjrzenia się im, nawet jeśli część z nich wzbudzi Twój sprzeciw. Warto rozważyć, do którego momentu obróbka byłą w porządku, a na którym etapie zaczęła się przesadna ingerencja w fotografię. Podziel się swoim spostrzeżeniami w komentarzu. 
 
 

Photoshop dla foto​grafa. Zacznij od początku

 

Pierwsza edycja e-kursu rozpoczyna się 17 lipca 2019 r. 

Do dnia rozpoczęcia e-kursu dostępny jest w niższej cenie!

 

 

10 przykładów edycji w Photoshopie - zdjęcia przed i po 

photoshop

 

photoshop

Fot. Milena Dorfman

photoshop
 
photoshop
 
Fot. Igor Grushko
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Peter Stewart
 
photoshop
 
photoshop
Fot. Dmiry Sdobin
 
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Aleksey Mikushev
 
photoshop
 
photoshop
 
fot. Bogdan Zhalevskiy
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Lindsey Lee
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. CrowBloody
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. do_iposle
 
photoshop
 
photoshop
 
Fot. Anastasiya Vasilenko


www.swiatobrazu.pl