29 września 2014, 22:55
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 7169 razy

Photoshop Elements 13 – nowa edycja Photoshopa dla amatorów

Photoshop Elements 13 – nowa edycja Photoshopa dla amatorów

Firma Adobe zaprezentowała nową edycję uproszczonej wersji najpopularniejszego edytora zdjęć na świecie. Photoshop Elements jest nie tylko znacznie tańszy od swojego „dorosłego” odpowiednika, pozostając znakomitym i potężnym programem do obróbki zdjęć, ale też dysponuje pewnymi ważnymi funkcjami ułatwiającymi wykonywanie całkiem skomplikowanych operacji na fotografiach. W trzynastej edycji programu oprócz ogólnego usprawnienia działania wprowadzono kilka nowych drobnych – lecz zarazem przydatnych – funkcji.

Program nie zmienił swojej zasadniczej formy: nadal składa się z dwóch głównych modułów, czyli Organizera oraz Edytora, a ten drugi może działać w jednym z trzech trybów pracy – Szybkiego, Z asystą oraz Eksperta. W trzynastej edycji wprowadzono natomiast kilka przydatnych funkcji i narzędzi. Przede wszystkim rozbudowano narzędzie Photomerge (bardzo zaawansowany moduł edycyjny umożliwiający uzyskiwanie niezwykłych efektów w oparciu o działanie na wielu zdjęciach) o funkcję kompozycyjną, która pozwala przenosić osoby oraz obiekty z jednego zdjęcia do drugiego w celu tworzenia nowych zdjęć.  Rozbudowano też narzędzia zaznaczania i kadrowania, m.in. o narzędzia kadrowania z asystą (dzięki której przycinając zdjęcie możemy zdać się na pomoc programu) oraz nowe algorytmy kadrowania inteligentnego rozpoznające twarze i linie horyzontu.
 

Adobe Photoshop Elements 13 program edycyjny edytor zdjęć dla amatorów
Przykład działania "asystenta facebookowego" opublikowany przez firmę Adobe w postaci poradnika używania funkcji Facebook Cover. (Fot. Adobe)

 

Kolejne nowe funkcje to asysta wyboru ustawień filtra efektów specjalnych, która po włączeniu proponuje kilka ustawień danego narzędzia z możliwością natychmiastowego podglądu i porównania efektów. Usprawnienia doczekały się też narzędzia do wykonywania pokazów slajdów, które obecnie pozwalają na znacznie więcej kosztem mniejszych nakładów pracy. Jeśli zaś komuś podoba się popularna od jakiegoś czasu moda na pomysłowe i harmonijne zestawianie facebookowego awatara z obecnym w tym serwisie społecznościowym tzw. obrazem tła, ale nie wie, jak się za coś takiego zabrać, to powinien wiedzieć, że Adobe Photoshop Elements 13 wyposażono też w funkcję ułatwiającą wykonywanie tego typu kompozycji. Bardzo ciekawą nową rzeczą jest też system automatycznego wyszukiwania w Sieci poradników i informacji dotyczących interesujących nas narzędzi – opcja ta nosi nazwę Elements Live.

[kn_advert]

Nową wersję Photoshopa Elements 13 można nabyć zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej za pośrednictwem sklepu internetowego firmy Adobe. W tym drugim przypadku ceny kształtują się następująco: edycja samodzielna kosztuje 102 Euro (cena z VAT), natomiast uaktualnienie 83 Euro. Z kolei edycja z programem do obróbki materiału wideo Premiere Elements 13 kosztuje odpowiednio 153 i 126 Euro. Firma Adobe oferuje też wspomniane programy studentom, uczniom i nauczycielom w specjalnych cenach – szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie internetowej firmy. Warto również rozejrzeć się w tradycyjnych sklepach z oprogramowaniem – w niektórych z nich programy te można nabyć nawet taniej.

 

Źródło: Adobe

 

 www.swiatobrazu.pl