Photoshop - co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do korzystania?

Photoshop - co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do korzystania?

To co fotograf robił z negatywnem po zarejestrowaniu ekspozycji od zawsze stanowiło istotny element jego warsztatu. W związku z tym praca nad zdjęciem nie kończyła się w momencie naciśnięcia spustu migawki (co więcej zaczynała się na długo przed). Dziś w erze cyfrowej, pomimo ogromnych rewolucji, wciąż każdy świadomy fotograf przechodzi przez podobne etapy tworzenia swojego obrazu. Jeżeli zatem chcesz przejąć pełną kontrolę nad swoimi fotografiami i wejść do cyfrowej ciemni z Photoshopem, to w tym artykule poznasz wszystkie zagadnienia, które pomogą tego dokonać.Wokół korzystania z Photoshopa (czy szerzej oprogramowania graficznego) narosło sporo kontrowersji. W poniższym artykule zostały omówione te kwestie, które zdarza się, że niektórych powstrzymują przed edytowaniem swoich zdjęć na komputerze:
 

Zalety Photoshopa czyli dlaczego warto z niego korzystaćPhotoshop zrewolucjonizował fotografię, dając niespotykane wcześniej możliwości ingerencji w obraz. Ma to oczywiście dwie strony - zarówno dobrą, jak i złą. Niestety z powodu negatywnego wykorzystania tego narzędzia...

W tym momencie warto więc skupić się już stricte na tym, co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania. 

Adobe Photoshop - wymagania sprzętowe

Jeżeli przyjrzeć się wymaganiom systemowym Photoshopa, to okazuje się, że nie są one aż tak wygórowane, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście ostateczna ocena jest zależna od tego, jaki posiadasz sprzęt. Nie da się przecież ukryć, że punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Warto jednak z góry nie przekreślać swojej przygody z Photoshopem, nawet jeżeli nie dysponujesz najnowszym komputerem. Jednocześnie warto pamiętać, że obsługa oprogramowania graficznego zależy nie tylko od konfiguracji sprzętowej, ale również systemowej. Odnosi się to głównie do możliwości dostosowania opcji programu tak, aby optymalizować jego wydajność. Photoshop pozwala np. na przypisanie mu ilości maksymalnie wykorzystywanej pamięci RAM czy ograniczenie zapisywania historii zmian. 
 
Istotne jest także to, że z perspektywy pracy z fotografiami ważniejsze jest skupienie się na zapewnieniu sobie możliwie najbardziej wydajnego procesora, ustanawiając to priorytetem ponad możliwości karty graficznej. W związku z tym, nie mogąc pozwolić sobie na zapewnienie najbardziej wydajnych obu elementów, lepiej jest doinwestować procesor. Warto także postarać się o zapewnienie sobie większej ilości pamięci RAM czy bardziej pojemnego i wydajniejszego dysku twardego. Najlepszym rozwiązaniem podczas pracy z Photoshopem jest stosowanie dysków SSD. Jako że ta technologia jest droższa od dysków HDD, to można pokusić się o nabycie małego dysku, który zostanie zastosowany do magazynowania i obsługi plików projektu, nad którym obecnie pracujesz. Reszta danych w postaci Twojej biblioteki zdjeć może trafić na tradycyjne dyski. 
 
photoshop

Cóż omówienie najlepszej konfiguracji sprzętowej to dosyć rozbudowana kwestia, stąd narazie warto za punkt wyjścia przyjąć stanowisko, że czasami lepiej rozpocząć przygodę z Photoshopem z tym co się ma niż odkładać to na bliżej nieokreśloną przyszłość. Twoje ewentualne wątpliwości powinno rozwiać zestawienie zawierające minimalne wymagania systemowe, które znajdziesz tutaj.

Photoshop wykorzystuje wtyczkę Camera RAW, która umożliwia wywoływanie cyfrowych negatywów. Obsługuje ona większość modeli aparatów (a także obiektywów, gdyż posiada zaawansowane funkcje korekty wad optycznych). Lista kompatybilnych modeli jest stale aktualizowana i nawet w przypadku najnowszych konstrukcji w miarę szybko można pracować ze tworzonymi przez nie RAWami. Pełna lista obsługiwanych modeli znajduje się tutaj
 
 
 

Photoshop dla foto​grafa. Zacznij od początku

 

Pierwsza edycja e-kursu rozpoczyna się 17 lipca 2019 r. 

Do dnia rozpoczęcia e-kursu dostępny jest w niższej cenie!

 

 

Komputer to jedno - a co z monitorem?

Zaawansowana praca z fotografiami na dłuższą metę nie obejdzie się tak naprawdę bez dobrego monitora. Jeżeli jednak nie masz do dyspozycji takiego ekranu, to i tak warto zacząć przygodę z Photoshopem. O wiele więcej uzyskasz dzięki dostępnemu Ci monitorowi i edycji w oprogramowaniu graficznym niż zaniechaniu tych czynności. Można to porównać do wkraczania w świat makrofotografii. Wielu początkujących entuzjastów tego gatunku zaczyna przygodę od pierścieni pośrednich. Cóż - wielu bakcyla łapie nawet nie z takimi dedykowanymi akcesoriami, lecz prostymi trybami makro w amatorskich aparatach. Dopiero z czasem przychodzi zakup profesjonalnego obiektywu i akcesoriów. Podobnie może być z monitorem. 
 
photoshop
 
Maksimum efektów pozwala osiągnąć dopiero właściwa konfiguracja sprzętowa. Niemniej jeżeli nie jest Ci dane zaczynać od takiego zestawu, to wciąż możesz zacząć przygodę od postawowego monitora. To dobre rozwiązanie np. dla tych fotografów, którzy wykonują zdjęcia na materiałach światłoczułych i planują rozpoczęcie przygody z cyfrą, lecz jednocześnie nie mają pewności, czy to na pewno wciągnie ich na dłużej. Trudno jednak wypełnić sobie pełne zdanie o fotografii cyfrowej bez zapoznania się z możliwościami cyfrowej ciemni.
 
Oczywiście nie chodzi tutaj o namawianie do porzucenia dbałości o najwyższą jakość pracy. Nie można pominąć faktu, że słabej jakości monitor dostępny np. w laptopie wciąż daje przypadkowe rezultaty. Niemniej praca z takim sprzętem, to krok naprzód w porównaniu do osoby, która zadowala się jedynie gotowymi JPG z aparatu. Wybór i zakup monitora dla fotografa może zatem przebiegać równolegle z poznawaniem tajników Photoshopa. W szczególności, że naukę podstaw można odbyć na niemal każdym ekranie.

Wypróbuj za darmo

Nawet jeżeli masz wątpliwości związane z działaniem oprogramowania (lub w ogóle korzystania z niego), to możesz po prostu skorzystać z darmowej, próbnej wersji. Adobe udostępnia oprogramowanie na 7-dniowy okres próbny. Możesz z niego skorzystać poprzez stronę Adobe. Do dyspozycji są także inne plany subskrypcji, z których możesz korzystać przez podobny okres. Tych kilka dni pomoże Ci w rozeznaniu się w aplikacji i stwierdzeniu czy napewno Ci odpowiada. Nie musisz więc obawiać się, że decydujesz się na coś, co okaże się nie dla Ciebie lub nie będzie dobrze współpracowało z Twoim sprzętem.

Subskrypcje Adobe - o co w tym chodzi

Oprogramowanie Adobe jest dystrybuowane poprzez system tzw. subskrypcji. Oznacza to, że nabywając program, otrzymujesz dostęp do platformy Adobe, z której możesz pobrać opłacone przez Ciebie aplikacje. Za pomocą usługi Creative Cloud możliwe jest uzyskanie dostępu nie tylko do zakupionych aplikacji, ale również usług i zasobów Adobe. Korzystanie z subskrypcji pozwala również na stały dostęp do najnowszych aktualizacji programów. Odbywa się ono automatycznie poprzez działające w tle oprogramowanie Creative Cloud.
 
Aplikacje Adobe dostępne są w ramach różnych planów. Tym co je różni to oczywiście dostępne programy i usługi oraz rzecz jasna ceny. Z perspektywy fotografów wartym uwagi jest plan Fotografia, który obejmuje programy przede wszystkim Adobe Lightroom CC, Adobe Lightroom Classic i Photoshop wraz z przestrzenią dyskową w chmurze. 
 
Po wyborze najbardziej korzystnej dla Ciebie oferty, wystarczy zarejestrować się w systemie, dokonać opłaty i pobrać dostępne aplikacje w Creative Cloud. Usługa ta dokonuje również automatycznej instalacji i następnie aktualizacji. Daje ona również bezpośredni dostęp do samouczków i pomocy technicznej Adobe. 
 
photoshop
 
Subskrypcja za pośrednictwem Adobe Creatvice Cloud umożliwia instalowanie i aktualizowanie zakupionych aplikacji, a także daje bezpośredni dostęp do usług i zasobów Adobe.
 
 
Subskrypcje dostępne są na dany okres z różnymi formami przedpłaty. Przykładowo Fotografia dostępna jest w ramach planu rocznego z opłatą miesięczną lub przedpłatą. Przy rocznej opłacie można nieco zaoszczędzić, chociaż na chwilę obecną jest to minimalna różnica. Warto zwrócić uwagę, że plan pomimo opłat miesięcznych obowiązuje przez rok, stąd od razu deklaruje się na dwunastomiesięczny okres użytkowania.
 
Adobe udostępnia również oferty dla firm, a także uczniów, nauczycieli, studentów i wykładowców. W szczególności ta druga opcja zasługuje na uwagę, gdyż osoby związane z edukacją mogą skorzystać z bardzo taniego pakietu zawierającego wszystkie aplikacje i usługi Adobe. 
 
Tak więc jak widać, Photoshop nie jest zarezerwowany dla specjalistów i profesjonalistów. Nie ma również konieczności posiadania szczególnie zaawansowanego sprzętu (choć nie da się ukryć, że do pracy z najnowszą wersją leciwy komputer raczej się nie nada). Nie potrzeba więc specjalnych przygotowań, aby móc rozpocząć z nim pracę.
 
 
 

Photoshop dla foto​grafa. Zacznij od początku

 

Pierwsza edycja e-kursu rozpoczyna się 17 lipca 2019 r. 

Do dnia rozpoczęcia e-kursu dostępny jest w niższej cenie!

 

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 0% 100% ocen: 2

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Obróbka (przerabianie) zdjęćKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


avatar Andrzej Rokosz Kolejna nachalna reklama Photoshop'a, którą mógłbym podsumować tak: nawet jeżeli nigdy nie zetknąłeś się z obróbką zdjęć, poza tym co oferuje ci oprogramowanie twojego aparatu to i tak kup sobie Photoshopa.
Moja propozycja jest inna: nie skupiaj się na bezsensownym instalowaniu za darmo, na tydzień tego "genialnego" oprogramowania, ponieważ ani nie uzyskasz satysfakcji z tworzenia lepszych zdjęć, ani się niczego nie nauczysz. Zainstaluj sobie darmowego Gimpa i przy jego pomocy uzyskaj wiedzę na temat tego co może ci dać obróbka fotografii. Nie zaszkodzi czytać przy tym różnych poradników, w tym dotyczących przetwarzania zdjęć przy pomocy produktów Adobe. Zawsze w ten sposób uzyskasz wiedzę na temat efektów jakie można uzyskać przy pomocy komputera. Z czasem, po kilku miesiącach, a może dopiero po kilku latach, można oczekiwać, że odczujesz potrzebę zainwestowania pieniędzy w profesjonalny program, nie koniecznie firmy Adobe.
2019.07.15 13:31, Andrzej Rokosz # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

kula kolorow Pole rzepaku Wieś na wsi Polne kwiaty Smak życia i przemijania... Światło zachodzącego słońca jak galaktyka