4 października 2021, 14:55
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1501 razy

Pierwsza amatorska załoga kosmiczna zrobiła nieziemskie selfie

Pierwsza amatorska załoga kosmiczna zrobiła nieziemskie selfie

Misja kosmiczna SpaceX Inspiration4 była pierwszym w historii lotem orbitalnym, w którym cała załoga składała się z niezawodowych astronautów - Podczas trzydniowej podróży, okrążając naszą planetę, załoga zrobiła niesamowite selfie, na którym wykorzystała Ziemię jako tło.

Selfie w kosmosie, które rozpoczyna nowy etap w turystyce kosmicznej

Misja Inspiration4 wystartowała 16 września 2021 roku i pozwoliła załodze oddalić się od Ziemi o 585 kilometrów. Dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) okrąża Ziemię w odległości 408 kilometrów. Oznacza to, że załoga Inspiration4 miała szersze spojrzenie na Błękitną Planetę niż astronauci ISS.
 
selfie w kosmosie
 
Selfie załogi misji Inspiration4 realizowanej przez SpaceX / fot. SpaceX
 
Załoga misji Inspiration4 miała do dyspozycji przezroczystą kopułę w kształcie półsfery, która dawała nieprawdopodobny widok na naszą planetę. Przez całą grupę była ona wykorzystywana do fotografowania Ziemi. W momencie startu i powrotu do atmosfery kopuła była zasłaniania specjalną osłoną, która zabezpieczała ją podczas tych trudnych i dynamicznych manewrów. Statek misji Inspiration4 okrążał Ziemię mniej więcej raz na 90 minut. 
 
Na wspólnej fotografii widać całą załogę misji Inspiration 4, którą tworzyli Jared Isaacman, Hayley Acceneaux, Christopher Sembroski i Sian Proctor. Uśmiechnięci, szczęśliwi astronauci-amatorzy mają niebywałą możliwość przebywania w kosmosie i swoją podróżą dając nadzieję, że w nie tak odległej przyszłości loty turystyczne będą dostępne dla większego grona osób. Wyobrażenia twórców science-fiction związane z łatwym lataniem w kosmos dla każdego wydają dziś stawać się - bardzo powoli - rzeczywistością. 
 


www.swiatobrazu.pl