23 lipca 2022, 08:03
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1244 razy

Pierwsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Pierwsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Publikacja pierwszy zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba była momentem przełomowym. Bez cienia przesady można powiedzieć, iż podzieliła historię nauki, eksploracji kosmosu i samej fotografii na dwa okresy - przed i po udostępnieniu tych obrazów. To początek wspaniałej naukowej misji, która dostarczy jeszcze wiele imponujących zdjęć i danych.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył na Ziemię pierwsze zdjęcia

Pierwszym zdjęciem opublikowanym przez NASA i wykonanym za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba było tzw. "Głębokie pole Webba" wykonane kamerą bliskiej podczerwieni NIRCam. Jest to połączenie obrazów zarejestrowanych na różnych długościach fal - łączny czas ekspozycji wyniósł 12,5 godziny. Zdjęcie to przedstawia najgPierwłębsze spojrzenie w kosmos, jakie udało się dotychczas uzyskać ludzkości i przedstawia obiekty oddalone nawet o 13 miliardów lat świetlnych od Ziemi.
 
kosmiczny teleskop jamesa webba
 
Pierwsze zdjęcie opublikowane przez NASA wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazujące odległe galaktyki i efekt tzw. soczewkowania grawitacyjnego. / Źródło: NASA
 
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przesłał na Ziemię także zdjęcie mgławicy Pierścień Południowy, która znajduje się 2000 lat świetlnych od Ziemi. Na uwagę zasługuje niesamowita szczegółowość tej fotografii. Ten kosmiczny obiekt był już obrazowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, ale technologia w jaką wyposażony jest Webb pozwoliła na jeszcze bardziej precyzyjne przyjrzenie się tej mgławicy. 
 
kosmiczny teleskop jamesa webba
 
Mgławica Pierścień Południowy sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba / źródło: NASA
 
Innym z pierwszych obrazów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba jest zdjęcie przedstawiające tzw. Kwintet Stephana, czyli znajdujące się w odległości 290 milionów lat świetlnych od Ziemi galaktyki. Imponujący jest fakt, że ta fotografia to tak naprawdę 1000 oddzielnych plików graficznych i zawiera ponad 150 milionów pikseli. 
 
kosmiczny teleskop jamesa webba
 
Tzw. Kwintet Stephana, czyli układ kilku galaktyk sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. / Źródło: NASA
 
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostarczył także na Ziemię zdjęcia Mgławicy Carina, która znajduje się 7600 lat świetlnych od naszej planety. Zdjęcie tego teleskopu przedstawia jeszcze bardziej szczegółowy obraz mgławicy, ujawniając wiele gwiazd, które na wcześniejszych zdjęciach tego obiektu wykonywanych przez inną aparaturę były niewidoczne. 
 
kosmiczny teleskop jamesa webba
 
Mgławica Carina zobrazowana przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. / Źródło: NASA
 
Ale Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to nie tylko spektakularne zdjęcia, ale równie ważne dane. W pierwszych dniach swojej pracy ta aparatura śledziła tranzyty gigantycznej egzoplanety WASP-96b, która znajduje się w układzie gwiazdowym odległym od Ziemi o prawie 1150 lat świetlnych. Okrąża ona swoją macierzystą gwiazdę co 3,4 dnia i ma połowę masy Jowisza. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił wyraźną sygnaturę wody wraz z dowodami na istnienie chmur i mgły w atmosferze tego gazowego olbrzyma. 
 
kosmiczny teleskop jamesa webba
 
Zapis obserwacji tranzytów egzoplanety WASP-96b przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który pozwolił zidentyfikować obecność wody w jej atmosferze. / Źródło: NASA
 

"Obserwacja egzoplanety ujawniająca obecność określonych cząsteczek gazu na podstawie niewielkich spadków jasności precyzyjnych kolorów światła jest jak dotąd najbardziej szczegółową analizą tego typu, udowadniając bezprecedensowe zdolności Webba do analizowania atmosfer planet oddalonych o setki lat świetlnych" komentują przedstawiciele NASA. 
 
Te kilka imponujących zdjęć kończy długi okres powstawania i przygotowywania do działania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Teraz przed nami najprzyjemniejsza część misji - gromadzenie danych, które posłużą do zrewolucjonizowania naszego rozumienia wszechświata. Warto pamiętać jak ogromną rolę w tym pełni fotografia. 


www.swiatobrazu.pl