6 sierpnia 2012, 09:22
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 5290 razy

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez łazik Curiosity. Jesteśmy już na powierzchni Czerwonej Planety

Pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez łazik Curiosity. Jesteśmy już na powierzchni Czerwonej Planety

Curiosity wylądował w kraterze Gale na Marsie dziś rano, o 7:27 naszego czasu. Łazik będzie badać geologię Marsa, promieniowanie docierające do powierzchni planety, ma też analizować klimat i sprawdzić, czy występowały tam kiedyś warunki sprzyjające rozwojowi życia.

"Każdy powinien być dumny, mówiąc To mój łazik dotarł dziś na Marsa. Curiosity należy bowiem do każdego z nas" - mówił Charles Bolden Junior, główny administrator NASA. Proces lądowania przebiegł pomyślnie, trwał około siedmiu minut. Gdy Curiosity osiadł w kraterze Gale, od razu zaczął nadawanie, przesyłając do amerykańskiej agencji kosmicznej pierwsze zdjęcie w niskiej rozdzielczości. W ciągu dnia mają pojawić się fotografie dużo wyższej jakości, które też Wam pokażemy.
 

Curiosity NASA Curiosity NASA

Oto pierwsze zdjęcia wykonane przez łazik Curiosity 6 sierpnia 2012 roku po godzinie siódmej rano czasu polskiego. Oficjalnie wróciliśmy na Marsa; nowy łazik jest nie tylko najbardziej zaawansowaną sondą tego typu pod kątem "motorycznym", dysponuje również najlepszym sprzętem do rejestrowania obrazu. Na powyższych zdjęciach widać cień łazika i pył na obiektywie, który uniósł się przy lądowaniu (po lewej) oraz marsjański horyzont i część konstrukcji Curiosity (po prawej).
Fot. NASA


O 7:27, po siedmiu minutach, łazik z prędkością około 2.16 km/h osiadł na powierzchni Marsa. Do NASA sygnały o udanym lądowaniu dotarły w cztery minuty później. Curiosity to najbardziej zaawansowany łazik, jaki kiedykolwiek został wysłany na Czerwoną Planetę; potrafi pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i pokonać dystans nawet 200 metrów dziennie.
 


Pamiętajcie, że powyższe zdjęcia teoretycznie nie są przeznaczone do oglądania przez szeroką publikę. Jest to na razie wyłącznie informacja dla NASA, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, że Curiosity działa i ma się dobrze.

[kn_advert]

Źródło: NASA



www.swiatobrazu.pl