8 października 2019, 07:21
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1090 razy

Poznaj pierwsze zdjęcia w historii - od Daguerra do pierwszego postu na Instagramie

Poznaj pierwsze zdjęcia w historii - od Daguerra do pierwszego postu na Instagramie

Opowieść o pierwszym zdjęciu w historii jest raczej powszechnie znana, ale czy zdarzyło Ci się zastanawiać, jakie wyglądało pierwsze w historii selfie, pierwsze zdjęcie Księżyca czy pierwsze zdjęcie przedstawiające wojnę? Jeżeli tak to portal My Modern Met przygotował zestawienie, które prezentuje 18 pierwszych zdjęć w historii.

Fotografia była (i nadal jest) w znacznej mierze napędzana przez technologię. Ta specyfika tego medium sprawia, iż jej historia obejmuje wiele przełomowych momentów, wśród których można znaleźć wiele pionierskich zjawisk czy nazwisk. Kamienie milowe obejmują zatem nie tylko tak fundamentalne zdarzenia jak wykonanie pierwszej ekspozycji, ale również umieszczenie pierwszego zdjęcia w serwisie Instagram. 
[kn_free]

1. Pierwsze zdjęcie w historii - widok z okna Le Gras

pierwsze zdjęcie w historii

pierwsze zdjęcie w historii

W 1826 lub w 1827 roku Joseph Nicéphore Niépce wykonał pierwszą na świecie fotografię przedstawiającą widok z okna w jego pracowni. Ekspozycja trwała kilkanaście godzin, a zdjęcie powstało przy pomocy techniki zwanej heliografią. Powyżej możesz zobaczyć reprodukcję tego obrazu i faktyczny wygląd oryginału.

2. Pierwsze na świecie seflie

pierwsze zdjęcie w historii

Wydawać by się mogło, że historia selfie jest dużo młodsza, a pojawienie się pierwszego tego typu zdjęcia powinno być datowane dużo później. Okazuje się jednak, iż pierwszym autorem tego typu fotografii był Robert Cornelius, który skierował na siebie obiektyw już w 1839 roku.

3. Najstarsze zdjęcie przedstawiające Nowy Jork

pierwsze zdjęcie w historii

Dagerotyp wykonany w 1848 roku na Manhattanie jest najstarszym zachowanym zdjęciem Nowego Jorku. W 2009 roku obraz ten został sprzedany w domu aukcyjnym Sotheby za 62 500 USD (około 250 000 złotych). 

4. Pierwsze zdjęcie Księżyca

pierwsze zdjęcie w historii

John W. Draper wykonał w 1840 roku pierwszy dagerotyp rejestrujący bezpośrednio Księżyc. Niestety od swojego powstania uległ wielu zniszczeniom i dziś dostępna jest jedynie mocno sfatygowana wersja.

5. Pierwsze zdjęcie z ludźmi w kadrze (i jednocześnie pierwsze zdjęcie Paryża)

pierwsze zdjęcie w historii

Louis Daguerre był osobom, która jest uznawana za jednego z ojców fotografii. Jego fotografia przedstawiająca ulice Paryża stanowi nie tylko jeden z pierwszych na świecie dagerotypów, a tym samym jedną z pierwszych fotografii na świecie, ale również prekursorski obraz pod względem obrazowania ludzi. Jest to jednak efekt przypadku, gdyż tworząc swoją 10-minutową ekspozycję autor godził się na to, iż poruszający się ludzie będą rozmazani. Szczęśliwym trafem okazało się, że w kadrze znaleźli się pucybut i jego klient, którzy przez czas ekspozycji stali w tym samym miejscu, przechodząc tym samym do historii.

6. Pierwsze zdjęcie wojny

pierwsze zdjęcie w historii

Carol Popp de Szathmari jest pierwszym znanym fotografem wojennym, który wykonał setki zdjęć wojny krymskiej. Jednakże to obraz z 1870 roku jest uważany za pierwsze zdjęcie przedstawiające faktyczne działania bojowe. Jako że znamy pierwsze zdjęcie wojenne, pozostało czekać na odkrycie ostatniego…

7. Pierwsze zdjęcie prezydenta

pierwsze zdjęcie w historii

John Quincy Adams zapisał się w historii tym, iż został pierwszym sfotografowanym prezydentem USA (pomimo że w tym czasie nie sprawował urzędu). Dagerotyp został wykonany przez Philipa Haasa w domu polityka w 1843 roku, czyli czternaście lat po zakończeniu jego kadencji. Powstało jeszcze wcześniejsze zdjęcie prezydenta - Williama Henry’ego Harrisona - które zostało zarejestrowane w 1841 roku, ale niestety przepadło bez śladu.

8. Najstarsza fotografia Słońca

pierwsze zdjęcie w historii

Zaledwie pięć lat po powstaniu pierwszej fotografii Księżyca, w 1845 roku dwaj francuscy fizycy Louis Fizeau i Leon Foucault wykonali pierwsze zdjęcie naszej gwiazdy centralnej. Nawet przy ekspozycji wynoszącej 1/60 sekundy można dostrzec plamy słoneczne. 

9. Pierwsze zdjęcie tornada

pierwsze zdjęcie w historii

Pierwsze zdjęcie w historii przedstawiające tornado powstało w Kansas. Dnia 26 kwietnia 1884 roku tornado pojawiło się w hrabstwie Adnerson, pozwalając fotografowi amatorowi A.A. Adamsowi wykonać ekspozycję. Ten pionierski obraz był przełomowy dla meteorologii i łowców burz.

10. Najstarsze zdjęcie lotnicze

pierwsze zdjęcie w historii

W erze dronów fotografia lotnicza czy powietrzna wydaje się czymś oczywistym, czasami wręcz już banalnym. Ale pierwsze zdjęcie wykonane z powietrza, które powstało 1860 roku zostało uznane za niezwykle innowacyjne. Fotografia przedstawia Boston widziany z wysokości ponad 600 metrów. Jej autorem są James Wallace Black i Samuel Archer King. Jeszcze wcześniej francuz Gaspard-Félix Tournachon wykonał z powodzeniem podobną fotografię, jednakże nie przetrwała ona do dzisiaj.

11. Pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity Księżyca

pierwsze zdjęcie w historii

Dnia 23 sierpnia 1966 roku orbiter księżycowy wykonał pierwszą fotografię Ziemi z perspektywy Księżyca. Obraz ten został uchwycony podczas szesnastego okrążenia aparatury wokół Srebrnego Globu. Zdjęcie to jest prekursorem ikonicznego obrazu zatytułowanego Wschód Ziemi zarejestrowanego przez członków misji Apollo 8. 

12. Najstarsza fotografia kolorowa

pierwsze zdjęcie w historii

Fizyk James Clerk Maxwell w 1855 roku opracował metodę trójkolorową, która posłużyła do wykonania tego obrazu w 1861 roku. Jego autorem jest Thomas Sutton. Obraz przedstawia kolorową wstążkę.

13. Pierwsze kolorowe zdjęcie podwodne

pierwsze zdjęcie w historii

Jeśli już mowa o barwach, to można zastanowić się, jakie było pierwsze kolorowe zdjęcie podwodne. W 1926 roku fotograf National Geographic Charles Martin i botanik William Longley wykonali pierwsze podwodne barwne zdjęcie. Udało się na nim uchwycić odyńczyka. Duet wykonał tę pionierską fotografię zamykając aparat w szczelnej obudowie i wykorzystując magnezową lampę błyskową.

14. Pierwsze w historii zdjęcie cyfrowe

pierwsze zdjęcie w historii

Ten nieco niepokojący obraz to pierwsze w historii zdjęcie cyfrowe. Zaskakującym może być fakt, że powstało dużo wcześniej, niż to się może wydawać. W 1957 roku Russel A. Kirsch wykonał pierwszy w historii cyfrowy skan zdjęcia przedstawiającego jego małego synka. Jest to więc nie tylko pierwsza w historii fotografia cyfrowa.

15. Pierwsza w historii fotografia cyfrowa prezydenta

pierwsze zdjęcie w historii

Wydawać by się mogło, że trudno być bohaterem szczególnie pionierskiej fotografii współcześnie urzędującemu prezydentowi, ale Barack Obama dostąpił zaszczytu bycia pierwszym w historii prezydentem USA uwiecznionym na oficjalnej fotografii, która została wykonana przy pomocy technologii cyfrowej. Dopiero w 2009 roku oficjalny prezydencki fotograf Pete Souza wykorzystał Canona 5D Mark II do sportretowania głowy państwa, ukazując postęp technologiczny w Białym Domu.

16. Pierwsze zdjęcie na Instagramie

pierwsze zdjęcie w historii

Dnia 16 lipca 2010 roku współzałożyciel Instagrama Kevin Systrom opublikował pierwszy post w swoim serwisie. Działo się to na trzy miesiące przed oficjalnym uruchomieniem usługi. Zdjęcie przedstawia psa Kevina Systroma w knajpie z tacos w Meksyku. Cóż Instagram został opanowany przez koty, ale wygląda na to, że to pies był tam pierwszy. 

17. Pierwsze zdjęcie wykonane w koronie Słonecznej

pierwsze zdjęcie w historii

Dnia 8 listopada 2018 roku należąca do NASA sonda Parker Solar Probe wykonała przełomową fotografię, znajdując się w odległości zaledwie 27 mln kilometrów od Słońca. Dzięki temu udało się jej uzyskać pierwsze zdjęcie wykonane w koronie Słonecznej. Jest to przełomowy dla heliografii obraz, a naukowcy mają nadzieję, że dokonanie Parker Solar Probe pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć Słońce.

18. Pierwsze zdjęcie czarnej dziury

pierwsze zdjęcie w historii

Zestawienie zamyka fotografia, która przez wiele lat wydawała się być dostępna jedynie w świecie science-fiction. W kwietniu 2019 roku NASA opublikowała pierwszy w historii obraz czarnej dziury.  Ten tajemniczy obiekt znajduje się w centrum galaktyki Messiera 87 w odległości około 55 mln lat świetlnych od Ziemi i została uchwycona przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Widoczne na obrazie jaśniejsze miejsce stanowi dysk akrecyjny czarnej dziury, w którym gorące gazy wirują wokół pustej przestrzeni. 


www.swiatobrazu.pl