2 września 2014, 22:08
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2437 razy

Pierwszy Canon - 80. rocznica aparatu Kwanon

Pierwszy Canon -  80. rocznica aparatu Kwanon

Canon obchodzi 80. rocznicę wprowadzenia na rynek pierwszego aparatu Kwanon. Wyprodukowany w 1934 r. prototyp jako pierwszy japoński aparat 35 mm został wyposażony w migawkę szczelinową. Był spełnieniem marzeń inżynierów, którzy chcieli dorównać osiągnięciom europejskich producentów. Twórcy nazwali aparat imieniem buddyjskiej bogini miłosierdzia Kwannon, w nadziei że stanie się ona patronką ich dążeń do stworzenia najlepszego aparatu na świecie.

Z kolei nazwa obiektywu – Kasyapa – pochodzi od imienia Mahakashapa, jednego z uczniów Buddy i również ma swoje korzenie w tej dalekowschodniej religii. Ponadto na górnej części korpusu aparatu wygrawerowano symbol tysiąca uzbrojonych wojowników Kwannon.

W 1936 r., dwa lata po wyprodukowaniu modelu Kwanon, powstał pierwszy 35 mm aparat produkcyjny Canon wyposażony w migawkę szczelinową – Hansa Canon (było to możliwe dzięki współpracy z Nippon Kogaku KK (obecnie Nikon Corporation) "Hansa" był znakiem handlowym Omiya Photo Supply, hurtownika aparatów i akcesoriów fotograficznych).

W 1959 r. Canon wprowadził pierwszy aparat z jednoobiektywowym układem optycznym (single-lens reflex, SLR) – Canonflex, następnie w 1961 r. – model Canonet, który szturmem podbił niezwykle nasycony już rynek aparatów wyprzedając cały tygodniowy zapas sprzętu w zaledwie dwie godziny. Na fali sukcesu, chcąc utrzymać pozycję lidera poprzez rozszerzanie oferty popularnych produktów do obrazowania, Canon wypuścił w 1971 r. 35-mm lustrzankę systemową o profesjonalnych parametrach pod nazwą F-1, a w roku 1976 model AE-1 – pierwszą na świecie lustrzankę cyfrową z wbudowanym mikrokomputerem w korpusie.

[kn_advert]

W 1987 r. podążając śladami kolejnych innowacji technologicznych, Canon zaprezentował aparat EOS – pierwszą lustrzankę wyposażoną w autofokus i elektroniczny system montażu obiektywu z korpusem. W 1995 r. system EOS rozpoczął erę cyfrowych urządzeń.

 www.swiatobrazu.pl