4 stycznia 2021, 15:49
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 9030 razy

Imponujące mikrofotografie płatków śniegu

Imponujące mikrofotografie płatków śniegu

Zawsze wypatrujemy białych świąt i niestety od jakiegoś czasu spotykało nas rozczarowanie, tak stało się na przeważającym obszarze Polski i w tym roku - Aby choć trochę było w tym noworocznym czasie śniegu, warto obejrzeć śniegowe płatki pod mikroskopem. Fotograf Nathan Myhrvold wykonał imponujące zbliżenia płatków śniegu, pozwalając przyjrzeć się ich wszystkim szczegółom i zapoznać z ich niebywałymi kształtami.

Zobacz płatki śniegu pod mikroskopem

Aby uchwycić tak wyraźne zdjęcia płatków śniegu pochodzący z Seattle fotograf udał się do Fairbanks na Alasce i Yellowknife znajdującego się na Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie, gdzie temperatura spada do 30 stopni poniżej zera. "Woda to powszechna substancja, która jednak odkrywa nieznane obrazy. Misterne piękno płatków śniegu wywodzi się z ich krystalicznej struktury, która jest bezpośrednim odzwierciedleniem mikroskopijnych aspektów cząsteczki wody" zdradza Nathan Myhrvold.
 
płatki śniegu
 
fot. Nathan Myhrvold
 
Fotograf ten jest z wykształcenia fizykiem i spędził osiemnaście miesięcy na budowaniu niestandardowej kamery z chłodzonym mikroskopem, która zapewniła, że płatki śniegu pozostaną zamarznięte podczas fotografowania. Diody LED o krótkim impulsie i dużej mocy redukują ciepło emitowane przez instrument, a czas ekspozycji wynosi 500 mikrosekund. Autor prezentowanych zdjęć twierdzi, że jest to tego typu aparat o najwyższej rozdzielczości na świecie. 
 
Trzeba przyznać, że efekt pracy Nathana Myhrvolda jest niesamowity. Aż trudno pojąć, że zasypane śniegiem drogi i zaspy na poboczach to tak naprawdę kopce miliardów takich małych cudów. Na ich obecność w Święta trzeba jednak ponownie poczekać do przyszłego roku. 
 
płatki śniegu
 
fot. Nathan Myhrvold
 
płatki śniegu
 
fot. Nathan Myhrvold
 
płatki śniegu
 
fot. Nathan Myhrvold
 
płatki śniegu
 
fot. Nathan Myhrvold


www.swiatobrazu.pl