Po przeskalowaniu zdjęcie powinno zostać wyostrzone

Po przeskalowaniu zdjęcie powinno zostać wyostrzone

Wiesz już zapewne, że zdjęcie, którego rozmiary zmniejszyliśmy wymaga wyostrzenia - Jednak w przypadku fotografii prezentowanych na ekranie monitorów komputerowych proces ten powinien zostać przeprowadzony bardzo dokładnie. W innym wypadku ryzykujemy poważnymi konsekwencjami. Zdjęcie poddawane procesowi zmniejszenia (skalowane w dół) traci część widocznych detali i to zarówno w sposób rzeczywisty, jak i pozorny. Utrata rzeczywista polega oczywiście na zmniejszeniu się całkowitej liczby pikseli tworzących obraz fotograficzny, a co za tym idzie możliwością ukazania na takim obrazie drobnych szczegółów. Zjawisko to jest nieuniknione, oczywiste i nie warto się nad nim rozwodzić.


Ważniejsza jest druga, pozorna utrata detali polegająca na zmniejszeniu się kontrastu lokalnego obrazu fotograficznego, czyli mówiąc prościej jego zmiękczenie, bądź też rozmycie. Zjawisko to jest w dużym stopniu odwracalne i poprawnie przeprowadzone wyostrzenie pozwala odzyskać sporą liczbę detali utraconych w wyniku skalowania. Zdjęcie ponownie staje się ostre.

Zdjęcie po przeskalowaniu w dół (zmniejszeniu) odznacza się obniżoną ostrością, którą można odzyskać przeprowadzając proces wyostrzania. Na powyższej ilustracji prześledzić można różnicę pomiędzy fragmentem zdjęcia przed i po wyostrzeniu. (Fot. BBoomerinDenial)


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem