Po siódme: Nie kradnij

Po siódme: Nie kradnij

Jak cienka granica przebiega pomiędzy korzystaniem z dzieł innych, cytatem, a kradzieżą? Czy nieznacznie zmieniając cudze zdjęcia możemy je następnie uznać za swoje?Patrick Cariou to artysta-fotografik zafascynowany kulturą jamajską. W ramach swoich zainteresowań stworzył cykl obrazów YES RASTA. Dzięki tym pracom zyskał uznanie krytyków i sławę. Za popularnością często idą rzesze naśladowców. Jeden z nich, Richard Prince, posunął się dość daleko. Cykl fotografii YES RASTA nieznacznie tylko zmienił (dodając kolorowy element lub zmieniając ostrość), a następnie wystawił w galerii jako swoje prace. Wystawa wygenerowała prawie 10 milionów dolarów zysku dla Prince’a oraz dla galerii Gagosian. Patrick Cariou wytoczył Prince'owi proces o naruszenie praw autorskich. Sędzia Deborah A. Batts stwierdziła, że użycie zdjęć przez Prince'a nie mieści się w ramach tzw. dozwolonego użytku. Sprawę bezapelacyjnie wygrał poszkodowany fotograf. Sędzia skomentowała, że spodziewa się odwołania od wyroku. Stwierdziła, że jest to nie tylko zwycięstwo Cariou, ale także całej branży fotograficznej.  W wyroku nie padły żadne konkretne sumy, ale można się spodziewać, że odszkodowanie było całkiem spore.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem