Po Kongresie

Po Kongresie

Dwa tygodnie temu w Krakowie odbył się Kongres Kultury Polskiej. Zdania na jego temat są bardzo podzielone, ale gdyby je zliczyć – więcej chyba było opinii negatywnych.


Już sama koncepcja organizacji Kongresu podzieliła grono osób związanych na różne sposoby ze sztuką i – szerzej – kulturą. Jedni byli zadowoleni, że 20 lat po odzyskaniu niepodległości organizuje się kongres – jako miejsce spotkania się, wymiany poglądów i podsumowania przemian ważnych dla całego, bardzo przecież szerokiego i zróżnicowanego środowiska. Innych oburzyła formuła kongresu, który nazywali Zjazdem Ważnych Osobistości, pustym i nadętym „zlotem”, zorganizowanym tylko dla poprawienia samopoczucia ministerialnych urzędników i uwikłanym politycznie (choćby ze względu na decydujący głos Ministerstwa Kultury). Świadczyć o tym miało przede wszystkim pominięcie w kongresowych debatach i sympozjach zjawiska sztuki niezależnej, całego, ogromnego i bardzo dynamicznego środowiska twórców, realizujących się poza instytucjami, na własną rękę lub z pomocą niezależnych organizacji, fundacji, stowarzyszeń. Siłą rzeczy kongresu, który pomija bardzo znaczącą część świata kultury, nie można nazwać Kongresem Kultury Polskiej, raczej Kultury Instytucjonalnej.
Mimo tych kontrowersji Kongres dziś, gdy minęły już 2 tygodnie od jego zakończenia nabiera nowego znaczenia i wartości. I na jego stronie internetowej (www.kongreskultury.pl), i w sieci i w prasie można znaleźć zapisy wypowiedzi uczestników, najważniejsze tematy przez nich poruszane oraz komentarze – zarówno tych, którzy byli „za” jego organizacją, jak i tych, którzy go zbojkotowali. I to dopiero teraz powinna się zacząć prawdziwa debata na temat polskiej kultury. Bo mamy do tego doskonały punkt wyjścia – z jednej strony Kongres (który dotknął  wielu ważnych tematów i który zgromadził wiele znakomitych osobowości i ich opinii i doświadczeń), a z drugiej to, co działo się wokół Kongresu – jego bojkot i wypowiedzi jego przeciwników.

Doskonałe zabranie tego, co z Kongresem się wiąże można znaleźć na stronie Obieg.pl, którego redaktorzy w jednym miejscu zebrali dziesiątki wypowiedzi osób, które dziś rozdają karty w polskiej kulturze. Ta lektura daje doskonały obraz tego, co działo się w Krakowie, pokazuje też zagadnienia, które są szczególnie istotne z punktu widzenia odbiorcy sztuki (bo na Kongresie mówiono też np. o finansowaniu sztuki – wypowiedzi profesorów Hausnera i Balcerowicza wzbudziły wiele emocji, jednak one nie są dla nas, szarych „zwiedzaczy” galerii aż tak istotne).

Dziś już nie ma znaczenia, czy Kongres był dobrze czy źle zorganizowany – o wiele istotniejsze jest, abyśmy umiejętnie wyciągnęli wnioski z tego, co przy jego okazji zostało powiedziane. I swoje refleksje wcielili w życie.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem