25 marca 2013, 09:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 8721 razy

Podatek od sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych

Podatek od sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych

W jaki sposób należy zakwalifikować przychody uzyskane ze sprzedaży fotografii? Jak je opodatkować?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

 
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2012 r. (data wpływu 26 lipca 2012 r.), uzupełnionym w dniu 30 października 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych – jest prawidłowe.
 
UZASADNIENIE
 
W dniu 26 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych oraz w zakresie skutków podatkowych sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii. 
Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 12 października 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.  
Wezwanie wysłano w dniu 12 października 2012 r. (skutecznie doręczono w dniu 22 października 2012 r.), natomiast w dniu 30 października 2012 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Zainteresowana uzupełniła ww. wniosek (nadano w polskiej placówce pocztowej w dniu 29 października 2012 r.).
 
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
 
Wnioskodawczyni jest osobą od kilku lat z pasją wykonującą amatorskie fotografie. Nie posiada wykształcenia w tym zakresie oraz nigdy dotąd fotografia nie była dla Niej źródłem jakiegokolwiek dochodu. Fotografowanie jest dla Zainteresowanej odskocznią od pracy i codziennego życia oraz formą odpoczynku. W ciągu kilku lat udało Jej się zebrać kolekcję zdjęć, które podejrzewa o posiadanie wartości artystycznej oraz być może pewnej wartości komercyjnej. Wnioskodawczyni chciałaby sprawdzić to podejmując próbę sprzedaży Jej zdjęć w Internecie.  
 
ZDARZENIE PIERWSZE
 
Zamierzeniem Wnioskodawczyni jest sprzedaż praw do wykorzystania zrobionych przez Nią fotografii za pośrednictwem portali internetowych typu microstock (np. …..). Zasadą działania tego typu agencji internetowych jest prezentowanie potencjalnemu odbiorcy możliwie szerokiego wachlarza prac fotograficznych różnych autorów. W tym celu udostępniają one swoje łamy fotografom (zarówno amatorom, jak i profesjonalistom) z całego świata, umożliwiając publikację na swoich serwerach fotografii, które następnie widoczne są dla potencjalnych klientów. Zadaniem fotografa jest akceptacja regulaminu, który w większości agencji brzmi podobnie oraz w praktyce jest umową między fotografem a agencją. Jeżeli klient - dowolny użytkownik serwisu internetowego agencji - zakupi prawa do wykorzystania danego zdjęcia do swoich celów, na konto fotografa w danym serwisie wpływa określony procent od kwoty sprzedaży - prowizja. Następnie, po uzbieraniu określonej kwoty, suma zarobiona w ten sposób przez fotografa publikującego zdjęcia może zostać przekazana na jego prywatne konto bankowe za pośrednictwem serwisów typu (...) /.(...).  
 
Publikacja zdjęć na serwisach typu microstock jest bezpłatna, a fotograf może w każdej chwili usunąć swoje fotografie oraz dodawać nowe. Przychód generowany jest wyłącznie w przypadku zakupu praw do wykorzystania danego zdjęcia przez innego użytkownika. Jedno zdjęcie może zostać sprzedane w ten sposób wielokrotnie, jeżeli tylko znajdą się chętni na jego wykorzystanie. Nie zmienia to faktu, że autor nadal pozostaje właścicielem praw autorskich danego zdjęcia, sprzedaje jedynie prawa do jego wykorzystania na określonych zasadach.  
Agencje typu microstock posiadają zazwyczaj międzynarodowy zasięg, a ich siedziby mieszczą się głównie z USA i Kanadzie. Istnieją również serwisy polskie.  
 
W załączeniu Wnioskodawczyni przesłała przykładowy regulamin z serwisu … oraz umowę licencyjną z serwisu….
W uzupełnieniu wniosku Zainteresowana wskazała adresy poszczególnych agencji: (...)
 
Jako osoba nie związana zawodowo z fotografią Wnioskodawczyni nie posiada studia fotograficznego, pracowników ani profesjonalnego doświadczenia w fotografii. Wszystkie zdjęcia wykonuje w całości samodzielnie, począwszy od ustawienia kadru, przez naciśnięcie spustu migawki, po obróbkę w programie graficznym. Publikowanie przez Wnioskodawczynię zdjęć na portalach stockowych będzie miało charakter nieregularny i zależne będzie od czasu, chęci oraz aktualnej pasji twórczej.  
 
Planowana działalność będzie działalnością:
 
 
Planowana działalność nie będzie działalnością prowadzoną w sposób zorganizowany i ciągły.  
Wykonane przez Wnioskodawczynię fotografie będą utworami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.  
W związku z wykonywaniem tych fotografii, Wnioskodawczyni, jako ich autorka, będzie twórcą w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
 
W związku z powyższym zadano następujące pytania dotyczące opisu zdarzenia pierwszego, tj. w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych. 
 
Treść ww. pytań wynika z uzupełnienia wniosku.  
 
[kn_advert]
 
Zdaniem Wnioskodawczyni, w zakresie skutków podatkowych sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych, prowadzona w ten sposób działalność nie posiada znamion działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy, pozarolnicza działalność gospodarcza jest działalnością zarobkową "prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły". Opisana powyżej działalność prowadzona byłaby w sposób nieregularny, wręcz sporadyczny, bez ciągłości oraz zorganizowania oraz bez nastawienia na zysk. Nie spełniałaby zatem przytoczonej z przepisów definicji działalności gospodarczej. Jednocześnie art. 13 ust. 2 ustawy definiuje przychody z działalności wykonywanej osobiście m.in. jako "przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych". Przedstawiony powyżej opis zdarzenia przyszłego dowodzi, że działalność, którą Wnioskodawczyni zamierza prowadzić nosiłaby cechy działalności wykonywanej osobiście, byłaby bowiem działalnością artystyczną, wykonywaną w pełni przez twórcę, czyli przez Zainteresowaną, a w jej wyniku powstałby utwór w postaci cyfrowej fotografii. Jednocześnie, zgodnie z art. 1 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 z późn zm. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory fotograficzne. Sprzedaż licencji na wykorzystanie utworów fotograficznych jest zatem formą zbywania praw majątkowych do fotografii. Prawo autorskie pozostaje wówczas przy autorze zdjęcia - podatniku, który ustanawia możliwość korzystania z tych praw osobom trzecim poprzez udzielenie licencji. W tym przypadku przychodem byłoby wynagrodzenie wypłacane podatnikowi, czyli autorowi zdjęcia, za udzielenie licencji na wykorzystanie zdjęcia.  
W związku z powyższym Wnioskodawczyni uważa, że przychody uzyskane z ww. tytułu zaliczane powinny być do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są bowiem przychodami z praw majątkowych. Oznacza to, że przychód ten podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy, powinien zatem zostać wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy jako przychód z praw autorskich i innych praw, o których mowa w art. 18 ustawy. Zainteresowana zwraca również uwagę na brak narzucenia przez ustawodawcę obowiązku uiszczania zaliczek w przypadku tego rodzaju dochodów. Uważa zatem, że odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy nie jest w tym przypadku potrzebne, a dochód ten, wykazany w zeznaniu rocznym, będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z pozostałymi dochodami osiąganymi przez Wnioskodawczynię oraz Jej małżonka (rozliczają się wspólnie).  
 
W ocenie Wnioskodawczyni koszty takiej działalności będą 50% kosztami uzyskania przychodu.
W przypadku uznania, że istnieje konieczność uiszczania zaliczki Zainteresowana uważa, że byłaby to zaliczka wpłacana przez Nią miesięcznie do właściwego Urzędu Skarbowego w wysokości 18% kwoty uzyskanych przychodów, pomniejszona o 50% koszty uzyskania przychodu.  
 
Tut. Organ informuje, iż treść własnego stanowiska Wnioskodawczyni w odniesieniu do zadanych we wniosku pytań wynika z treści uzupełnienia wniosku.  
 
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.  
 
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.  
Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ww. ustawy).  
W myśl natomiast art. 9 ust. 2 ww. ustawy, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.  
 
W art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia się poszczególne źródła przychodów. Takimi źródłami są m.in.:
 
 
Zgodnie z art. 5 pkt 6 cyt. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
 
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.  
Z powyższego wynika, że jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.  
 
W myśl art. 13 pkt 2 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.  
 
Nie jest to jednak jedyny przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych normujący źródło przychodu związane z działalnością twórczą, bowiem w myśl art. 18 tejże ustawy, za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.  
W rozumieniu powołanego przepisu przychodem z praw majątkowych jest każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe, nawet jeśli prawo to nie zostało w sposób wyraźny wskazane w ustawie.  
Przychód z praw majątkowych powstaje zatem m.in. w przypadku przychodów związanych działalnością artystyczną, w tym z prawami autorskimi.  
 
W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z tytułu sprzedaży dzieł wykonanych przez autorów należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ww. ustawy, tj. do przychodów z praw majątkowych.  
 
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że zamierzeniem Wnioskodawczyni jest sprzedaż praw do wykorzystania zrobionych przez Nią fotografii za pośrednictwem portali internetowych. Agencje, za pośrednictwem których będzie dokonywać sprzedaży, będą mieć siedziby w Polsce, Kanadzie, USA i Norwegii. Jak wskazuje Zainteresowana, planowana przez Nią działalność będzie działalnością zarobkową, polegającą na wykorzystaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na rezultat. Jednakże działalność ta nie będzie prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Wykonane przez Wnioskodawczynię fotografie będą utworami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, natomiast Wnioskodawczyni, jako ich autorka, będzie twórcą w rozumieniu tejże ustawy.  
 
W związku z powyższym wskazać należy, że wskazane przez Wnioskodawczynię przychody z działalności polegającej na sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.  
Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.  
Jak z powyższego wynika, o zastosowaniu kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika (twórcę) przychodu związanego z korzystaniem z praw autorskich lub rozporządzaniem tymi prawami.  
 
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęć użytych w art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, takich jak np. "twórca", "korzystanie przez twórców z praw autorskich" lub pojęć z nimi związanych jak np. "utwór", zaś ustawodawca odsyła w tym względzie do odrębnych przepisów, przez które należy rozumieć ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).  
 
Zgodnie z art. 1 ust. 1 i 2 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
 
 
Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub artystów wykonawców z praw pokrewnych albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.  
 
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawo autorskie przysługuje twórcy, o ile ustawa nie stanowi inaczej. Natomiast z przepisu art. 8 ust. 2 ww. ustawy wynika, iż domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub, której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Ponadto w rozumieniu prawa autorskiego jako twórczy traktowany jest taki rezultat działalności, który na tyle związany jest z osobą twórcy, by było mało prawdopodobne, aby inna osoba podejmująca identycznie skierowany wysiłek twórczy uzyskała analogiczny lub zasadniczo zbliżony rezultat.  
 
W konsekwencji, zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zamawiającego dzieło (zleceniodawcę) lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.  
Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż jak wyżej wykazano, zastosowanie kosztów w wysokości 50%, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest możliwe w sytuacji uzyskania przychodu przez twórcę za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego.  
 
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że do przychodu, jaki Wnioskodawczyni uzyska z tytułu sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych, mogą być zastosowane 50% koszty uzyskania przychodu, bowiem - jak wskazała Zainteresowana - prace te spełniać będą przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz Wnioskodawczyni będzie twórcą w rozumieniu tej ustawy.  
Należy jednocześnie zauważyć, że w myśl art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.  
 
Reasumując, stwierdzić należy, iż wskazane przez Wnioskodawczynię przychody z działalności polegającej na sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych należy zakwalifikować do przychodów ze źródła określonego w art. 18 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z praw majątkowych i zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 3 tejże ustawy.
W konsekwencji, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym zostaną uzyskane rzeczone przychody z praw majątkowych, Zainteresowana będzie zobowiązana rozliczyć je w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, składanym do właściwego urzędu skarbowego i opodatkować wynikającą z tegoż rozliczenia sumę dochodów z wszystkich źródeł przychodów w wyżej powołanym terminie według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej.
 
Jednocześnie wskazać należy, iż z uwagi na powyższą kwalifikację przychodów z tytułu sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych, Zainteresowana nie będzie zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.  
 
W konsekwencji, pytanie dotyczące prawidłowego sposobu naliczania zaliczek na podatek dochodowy w sytuacji, gdyby istniała konieczność ich uiszczania w ciągu roku podatkowego, stało się bezprzedmiotowe.  
W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawczyni w odniesieniu do pytań oznaczonych nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 8 należało uznać za prawidłowe, natomiast ocena stanowiska Wnioskodawczyni w odniesieniu do pytania oznaczonego nr 7 jest bezprzedmiotowa.  
 
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
 
Interpretacja indywidualna z 12 listopada 2012 r. nr ILPB1/415-723/12-4/AP - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.
 
Źródło: podatki.biz


www.swiatobrazu.pl