Podręcznik do zdjęć czy warsztaty fotograficzne - co lepiej wybrać?

Podręcznik do zdjęć czy warsztaty fotograficzne - co lepiej wybrać?

Przeglądając serwisy społecznościowe można odnieść wrażenie, że od kiedy każdy z nas ma w kieszeni smartfon z dobrym aparatem, wszyscy stali się fotografami. Na niektóre z tych zdjęć patrzy się z przyjemnością, inne zaś kłują w oczy. Choćbyśmy mieli najlepszy smartfon z całkiem niezłymi parametrami aparatu, jeśli nie posiadamy podstawowej wiedzy o fotografii i odrobiny zmysłu estetycznego, nie zrobimy dobrego zdjęcia. Jak więc sprawić by znajomi pękali z zazdrości na widok twoich dzieł? Lepiej kupić książkę czy wziąć udział w warsztatach fotograficznych?Nauka z podręcznika czy na warsztatach fotograficznych?

Na rynku dostępnę są niezliczone wręcz ilości podręczników do nauki fotografii. Dzielą się na te dla użytkowników początkujących, jak i te dla bardziej zaawansowanych miłośników. Są podręczniki do fotografii plenerowej, studyjnej czy zdjęć produktów. W zależności do tego, jakie są możliwości finansowe danej osoby, można wybrać książkę spełniającą dane oczekiwania. Problem z podręcznikami jest niekiedy taki, że w gąszczu wielu pozycji trudno jest wybrać coś sensownego. Wiele z nich jest jedynie zlepkiem wytycznych bez konkretnego autora. Wiele z tych pozycji pisana jest również do użytkowników bardziej zaawansowanych niż wskazywałby na to tytuł lub jest pisana językiem, który zrozumie jedynie profesjonalista. Bardzo dużo poradników jest bardzo dosłownie tłumaczonych z angielskiego co też utrudnia zrozumienie.

Z drugiej strony można skorzystać z portali skierowanych do adeptów fotografii. Zawierają wiele przydatnych sugestii i wytycznych skierowanych do fotografów na każdym poziomie. Do tego na portalach często dostępne są także fora, gdzie użytkownicy wymieniają się doświadczeniami i pomagają sobie nawzajem. Takie strony skierowane są zarówno do użytkowników smartfonów, jak i bardziej lub mniej zaawansowanych miłośników tradycyjnych aparatów fotograficznych.

Ciekawą opcją jest udział w profesjonalnych warsztatach fotograficznych. Dają one największą sposobność nauki, zadawania pytań i podpatrywania pracy ekspertów. Akademia Nikona od lat organizuje warsztaty fotograficzne dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Kliknij więcej po szczegóły: https://www.akademianikona.pl/warsztaty/

Poznaj parametry aparatu

O ile to, od jakiego producenta zdecydujemy się kupić aparat to bardziej rzecz gustu czy przyzwyczajenia, o tyle same parametry techniczne stanowią bardzo istotna kwestię. Co oczywiste, ze względu na swoją budowę, aparaty z lustrem będą o wiele lepsze od tego, co oferują nam telefony, nawet mimo, że mogą być bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Kupując aparat warto zwrócić uwagę na:

- Rozdzielczość aparatu – określa liczbę punktów światłoczułych na matrycy danego aparatu. Jeden punkt odpowiada jednemu elementowi, tak więc im gęściej usytuowane są piksele, tym lepiej odwzorowany będzie obraz. Ma to szczególne znaczenie, kiedy fotografujemy obiekty bardzo oddalone, jak również te bardzo bliskie.

-  Maksymalna rozdzielczość – od niej zależą maksymalne wymiary odbitki, jaką możemy później zamówić. Lepsze też będzie odwzorowanie detali.

- Wizjer elektroniczny czy optyczny – fotograficzni puryści nie wyobrażają sobie, by nie przykładać aparatu do twarzy, natomiast laicy wolą mieć podgląd bezpośrednio na ekranie LCD lustrzanki.

- Czułość – niegdyś kupując rolkę do aparatu trzeba było mieć w pamięci, w jakich warunkach będziemy fotografować. Im wyższe ISO, tym mniej światła potrzeba do uzyskania dobrze oświetlonego ujęcia. Niestety, im wyższy parametr tym też bardziej zaszumione będzie ujęcie.

- Czas otwarcia migawki – określa czas przez jaki światło pada na matrycę. Im dłużej pada, tym mniej światła potrzebujemy na zewnątrz. Czasu tego używamy,  aby zatrzymać lub właśnie poruszyć obiektem na zdjęciu. Im krótszy czas otwarcia migawki, tym łatwiej będzie uzyskać ostre zdjęcie poruszającego się szybko obiektu, np. kropli wody. Wartość podawana jest w ułamkach sekund to jest: ½, 1/100 czy nawet 1/1000 s.

- Ogniskowa i zoom – o ile w lustrzankach za przybliżenie odpowiada obiektyw, o tyle w prostych cyfrowych kompaktach zoom raczej bywa elektroniczny. Ogniskowa to odległość pomiędzy soczewką a ogniskiem obrazowym. Określa jak szeroki będzie kąt widzenia danego obiektywu.

Posłuchaj eksperta

Rozpoczynając przygodę z fotografią dobrze jest posłuchać opinii osób, które mają pewne doświadczenie. I nie mówimy tu o wujku Ryśku, który przy wigilijnym stole wygłosi kilka uczonych uwag na temat, tego jak zrobić ładne zdjęcie. Osoby, które zawodowo zajmują się robieniem zdjęć pomogą lepiej zrozumieć świat widziany przez obiektyw. Ważne w fotografii jest na przykład ustawienie fotografowanego obiektu w taki sposób, by kompozycja była jak najciekawsza. Oko ludzkie lubi pewne schematy i nie ma od tego ucieczki. Na zdjęciu ważne jest zarówno to, jak odwzorowane są kolory, czy jest ostre oraz w którym miejscu kadru znajdują się obiekty. Nie wystarczy wycentrować i nacisnąć spust migawki przy ustawieniach auto. Wiele osób zapomina na przykład o tym, że wszelkie paproszki czy brudne sztućce przy fotografowaniu stołu mogą skutecznie odstraszyć widza. To drobne detale, które sprawiają, że zdjęcie wydaje się dobre lub razi niedoskonałościami.

Specjaliści wytłumaczą, jak przy użyciu dostępnych narzędzi uzyskać ciekawe efekty. Na świecie organizowane są nawet konkursy fotograficzne, gdzie warunkiem uczestnictwa jest zrobienie zdjęcia smartfonem. Często również przy okazji warsztatów można zapoznać się z podstawowymi narzędziami do obróbki fotografii, czym także podnosimy wartość zdjęć. Niekiedy warunki nie są idealne lub nie sprzyjają zrobieniu dobrego ujęcia. Możemy wtedy w programie wykadrować, pokolorować lub całkiem zmienić wydźwięk fotografii. W końcu to my robimy zdjęcie, a nie sam sprzęt.

Źródła:

  1. https://digitalcamerapolska.pl/warsztat/1137-czym-jest-czas-otwarcia-migawki
  2. http://www.fotoporadnik.pl/elementy-aparatu-rozdzielczosc-matrycy.html
  3. https://www.swiatobrazu.pl/fotografia-od-a-do-z-ogniskowa-22176.html

Autor: Artykuł Partnera


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 1

Sprawdź inne artykuły z kategorii: AktualnościKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Zimowy widok Leśna zawierucha ... Homo glaciei ... wizula85 patyczek zima