7 lipca 2012, 09:00
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 4454 razy

Podręczny światłomierz Polaris AS9500

Podręczny światłomierz Polaris AS9500

Sprzęt fotograficzny to nie tylko aparaty, obiektywy i lampy błyskowe, lecz również cała masa dodatkowych akcesoriów. Są wśród nich urządzenia, bez których zarówno fotografom tradycyjnym, jak i cyfrowym trudno byłoby się obejść, jak i takie, które w erze fotografii cyfrowej zostały nieco zapomniane. Na czele tej drugiej listy znajdują się światłomierze podręczne, co niektórzy uznają za objaw upadku sztuki fotograficznej. I słusznie – trudno bowiem sobie wyobrazić bardziej użyteczne narzędzie, również dla fotografa cyfrowego.


Fotograf cyfrowy często traktuje światłomierz zewnętrzny jako relikt przeszłości i ciekawy gadżet użyteczny w najlepszym razie w studiu reklamowym. Tymczasem wbrew potocznej opinii urządzenia tego nie jest w stanie do końca ani też we wszystkich przypadkach zastąpić układ pomiaru światła w aparacie, ani wykres histogramu. Dlaczego? Przyjrzyjmy się typowemu światłomierzowi na przykładzie modelu japońskiego producenta o nazwie Polaris AS9500.
 

światłomierz ręczny Polaris AS9500 Foto7
Światłomierz ręczny Polaris AS9500

 

Polaris AS9500 to bardzo dokładne urządzenie pozwalające mierzyć z dużą dokładnością zarówno światło ciągłe, jak i błyskowe, co w przypadku pracy z fleszami studyjnymi i innymi regulowanymi manualnie jest możliwością nie do przecenienia. Aby wykorzystać go wraz z lampą (lub lampami), wystarczy jedynie podłączyć go zamiast aparatu z fleszem poprzez złącze synchronizacyjne (PC), a następnie dokonać pomiaru. To jednak nie wszystko. Światłomierz ten jest w stanie zmierzyć zarówno światło odbite, jak i padające oraz – w odróżnieniu od zdecydowanej większości modeli aparatów – podać wyniki w stopniach EV. Jest to wyraźna przewaga nad aparatami, które są w stanie zmierzyć jedynie światło odbite i w związku z tym mogą dokonać błędnych pomiarów w wyniku wskazania przez fotografa złego punktu pomiaru. Tak więc fotograf posługujący się zewnętrznym światłomierzem ma znacznie mniejsze szanse nieprawidłowego określenia pożądanej ekspozycji.

Światłomierz dysponuje wieloma ciekawymi funkcjami. Poza najbardziej oczywistą, sprowadzającą się do wskazania fotografowi najlepszych parametrów ekspozycji niezbędnych do prawidłowego naświetlenia zdjęcia (wszystkich trzech, czyli czasu ekspozycji, wartości przysłony i czułości ISO), dostępne są też inne, przydatne w określonych sytuacjach i praktycznie niedostępne w inny sposób. Należy do nich np. opcja Multi Flash, czyli pomiar łącznej intensywności kilku błysków w oparciu o błysk pojedynczy. W pewnych technikach fotograficznych związanych z wykonywaniem zdjęć obiektów ruchomych jest to funkcja wręcz bezcenna. Sam światłomierz jest również urządzeniem znacznie bardziej precyzyjnym aniżeli układy pomiaru światła stosowane w aparatach fotograficznych – producent określa jego precyzję na 1/10 EV (aparaty – tylko 1/3 EV).


Podstawowe cechy urządzenia:

Polaris AS9500 jest dość popularnym w Polsce modelem głównie z uwagi na spore możliwości i atrakcyjną cenę.

Tylko w dniach od 9 do 15 lipca 2012 roku możecie kupić światłomierz Polaris AS9500 za najniższą cenę na rynku  w specjalnej ofercie "Okazja tygodnia" .

 

 



www.swiatobrazu.pl