3 lutego 2008, 13:16
Autor: Bogusława Kowalewska
czytano: 11543 razy

Podstawowy podział projektorów

Podstawowy podział projektorów

W konsumenckiej sprzedaży występują projektory, które można podzielnic wedle ich zastosowań jak i posiadanych parametrów. Mowa tu o urządzeniach przeznaczonych do kina domowego oraz tych które są używane podczas konferencji bądź biznesowych prezentacji.

p>Projektory „biznesowe” bądź jak kto woli multimedialne wyróżnia zdecydowana wysoka wartość jasności obrazu. Ponieważ generowany obraz musi być doskonale widoczny zarówno w  przyciemnionych jaki i dobrze oświetlonych salach konferencyjnych, posiadane maksymalne współczynniki jasności obrazu mieszczą się w przedziałach 2000 - 4000 lumenów ANSI. Zdecydowana większość projektorów  tego typu wyróżnia się obrazem o rozdzielczości XGA (1024 x 768 ) bądź mniejszą SVGA (800 x 600 ). Z racji mobilności danego urządzenia producenci tego sprzętu stawiają duży nacisk na uniwersalność jaki i olbrzymi wachlarz jego zastosowań. Dlatego też uradzenia te odznaczają się niewielkimi gabarytami jak i wagą, co jest sprawą priorytetową podczas częstych podróży i delegacji.
Nowa generacja projektorów multimedialnych oferuje wiele zaawansowanych funkcji związanych z komunikacją komputer-projektor, bądź bezpośrednim zarządzaniem prezentacją na poziomie samego projektora.  Dlatego też wyposażone są one w złącza USB, Compact Flach czy zintegrowany system pokazywania nawet czterech prezentacji na różnych ekranach. równocześnie. Ponadto posiadają komunikację bezprzewodową (Wi-Fi) oraz zaawansowany system powiadomień o wstępowaniu błędów ( np.: nadmiernego przegrzewania się  itd.).
Łatwość łączenia się za z siecią lokalną w formie przewodowej jak i bezprzewodowej to nie jest ich jedyny atut. Cicha praca, nie przekraczająca poziomu 28 dB, oraz opcje szybkiego włączania jak i wyłączania sprzętu to funkcje niezbędne, które są jedynie „czubkiem góry lodowej” w ciągłej pogoni za coraz to lepszą i efektywniejszą technologią.
Warto pamiętać iż to projektory wykonane w technologii DLP dotychczas były głównie przeznaczone do danych zastosowań  Jednak technologia 3LCD oferuje już projektory o maksymalnej jasności obrazu 3500 lumenów ANSI.

Projektory przeznaczone do kina domowego wykonane są głównie w technologii  LCD.  Przede wszystkim zapewnia nam to naturalne odwzorowanie barwne. Urządzenia te  charakteryzują się maksymalną jasnością dochodzącą do wartości 1600 lumenów ANSI.
Taka wartość sprawia iż obraz jest bardziej przychylny oku ludzkiemu. Projektory te oferują nam  rozdzielczość w przedziale SVGA (800 x 600 pikseli ) aż do  Full HD, która pozwala na generowanie obrazu o bardzo dużej rozdzielczości sięgającej (1920 x 1080 pikseli). Są one wyposażone w szereg udogodnień mających zapewnić jak największy komfort oglądania obrazu. Mowa to o automatycznej regulacji przesłony w celu dopasowania obrazu do  panujących warunków oświeceniowych, redukcje efektu „ Keystone”, czy wymaganej bardzo małej odległość rzutowania w celu osiągnięcia jak największego obrazu. W przeciwieństwie do projektorów multimedialnych, producenci stawiają główny nacisk na łatwość i dostępność ich obsługi.

Projektory kinowe. Działają na identycznych zasadach jak projektory kina domowego. Różnią się zasadniczo parametrami obrazu . Rozdzielczość natywna w danych urządzeniach wynosi 2K (2048 x 1080) bądź 4K (4096 x 2160 ). Pierwsza jest odpowiednikiem standardowego sygnału Full HD (znanego ze sprzętu konsumenckiego) druga oferuje czterokrotnie większą ilość punktów. Ta wyższa oferuje wykorzystanie  pełnej jakości filmu. Warto zauważyć iż w projekcjach kinowych, rozdzielczość pionowa przy 2K wynosi 856 linii. Zatem mniej niż standardowe HD. Przy wartości 4K uzyskujemy 1714 linii.
Jasność projektorów kinowych mierzy się Foot Lambertach (ft-L). Podczas gdy ANSI lumeny określają moc światła jakie emituje projektor, Foot Lambert określa siłę światła jakie trafia do widza po odbiciu od ekranu. (uwzględniają jego wielkość-szerokość). Projektor kinowy powinie mieć jasność pomiędzy 11 a 14 ft-L.



www.swiatobrazu.pl